Palmtop z dopalaniem

Choć palmtopy mają swoich zagorzałych wielbicieli, nawet oni muszą przyznać, że ich ukochane gadżety nie mogą konkurować z notebookami w zakresie funkcjonalności. A gdyby do palmtopa "doczepić" kilka modułów, zwiększających jego możliwości

Każdy, kto używa komputera kieszonkowego, prędzej czy później sięgnie do oferty któregoś z dystrybutorów oferujących akcesoria. Jeśli nie będą to urządzenia, które w mniej lub bardziej znaczący sposób rozszerzą funkcjonalność naszego palmtopa, to przynajmniej zrekompensują nam straty, będące wynikiem normalnej eksploatacji. Do tego typu akcesoriów należy zaliczyć często gubione rysiki, zapasowe akumulatory lub akumulatorki o większej pojemności, zasilacze klasyczne i samochodowe (choć ten drugi typ można już zakwalifikować do urządzeń zwiększających funkcjonalność) oraz pokrowce. Do ciekawych i popularnych akcesoriów należą także wszelkiego rodzaju kable i podstawki, karty pamięci czy też analogowe modemy służące do połączenia z Internetem przez standardowe gniazdko telefoniczne.

Zamiast rysika

Jednym z podstawowych argumentów podawanych przez wyznawców teorii wyższości notebooków nad palmtopami jest to, że w komputerze przenośnym dysponujemy prawdziwą klawiaturą, podczas gdy w maszynie kieszonkowej skazani jesteśmy na klawiaturę wirtualną, wyświetlaną na ekranie urządzenia, lub oprogramowanie do ręcznego rozpoznawania pisma, które nadal w bardzo wielu przypadkach jest dalekie od doskonałości. Powód ten traci jednak na znaczeniu, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż niemalże do każdego palmtopa dostępnego obecnie na polskim rynku możemy dokupić co najmniej kilka rodzajów klawiatur. Nie są one co prawda tak duże i wygodne jak w przypadku notebooków, niemniej do użytku w podróży wystarczają w zupełności. Mają one także kilka dodatkowych zalet. Wśród klawiatur do palmtopów można znaleźć modele, które po zwinięciu zamienią się w pokrowiec dla naszego gadżetu, złożą się do rozmiarów mniejszych od palmtopa bądź do połączenia z PDA nie wymagają kabli.

Ceny klawiatur wahają się od ok. 100 zł (Citipack iPAQ Infopad Keyboard) do ponad 500 zł w przypadku klawiatur składanych do Palma Tungstena. TypeAway Keyboard i KeyCase Keyboard firmy Logitech dla platformy Palm możemy kupić za mniej niż 300 zł. Warto jeszcze zwrócić uwagę na klawiaturę, która z palmtopem komunikuje się za pośrednictwem podczerwieni. Jest ona kompatybilna z urządzeniami sygnowanymi logo HP, Toshiby, Handspringa, Palma, Sony, a także Pocket Looksa. Producentem klawiatury jest Plasotform i można ją nabyć już za ok. 260 złotych.

Posurfować

Czy łączyć się z Internetem za pośrednictwem palmtopa i pakietowej transmisji danych? Ależ owszem, czemu nie? Chcąc komunikować się z Siecią za pośrednictwem technologii GPRS, możemy tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to połączenie komputera kieszonkowego z telefonem komórkowym za pośrednictwem kabla, za pomocą podczerwieni bądź technologii Bluetooth, a następnie zestawienie połączenia internetowego. Drugi sposób to transformacja palmtopa w samodzielny, internetowy terminal, jednak do tej czynności niezbędne będą dodatkowe akcesoria. Ich przykładem może być Wireless Pack for GSM/GPRS Networks, pozwalający na przeprowadzanie rozmów telefonicznych (w trzech zakresach), wysyłanie SMS-ów, poczty elektronicznej oraz przeglądanie stron WWW na komputerach marki iPAQ. Urządzenie to dostępne jest za – bagatela – ok. 2200 zł.

Alternatywą są akcesoria mniej znanych producentów o niekoniecznie gorszej funkcjonalności. Przykłady takich urządzeń to GPRSPAQ czy też Pretec GPRS – moduł GSM/GPRS w formie karty CompactFlash, który może być użyty zarówno z palmtopem, jak i notebookiem. Oszczędność finansowa w porównaniu z kupowaniem modeli renomowanych firm waha się pomiędzy 500 a 1000 zł.

Nowocześniejszą, choć w Polsce rzadko jeszcze użyteczną możliwością łączenia się z Internetem są karty Wi-Fi. Jednym z takich urządzeń, umożliwiającym bezprzewodowy dostęp do Internetu, jest Pocket PC Expansion Pack firmy Pretec. Gadżet ten pełni funkcję karty sieciowej Wi-Fi (CompactFlash) i przeznaczony jest do współpracy zarówno z palmtopami, jak i notebookami i kosztuje ok. 300 zł.

Palmtop na wakacjach

Moduły GPS, współpracujące z palmtopami, z reguły występują w postaci kart CompactFlash, co umożliwia im także rozszerzenie funkcjonalności każdego urządzenia wyposażonego w gniazdo tego rodzaju. Moduły GPS pozwalają na określenie naszej pozycji, śledzenie poruszających się osób, pojazdów czy też określanie i planowanie drogi między dwoma obiektami geograficznymi.

Ciekawym odbiornikiem GPS jest CompactGPS. Urządzenie zostało standardowo wyposażone w aplikację GPSDemo dla palmtopów Pocket PC „napędzanych” procesorami SH3 (HP Jornada), Arm (Compaq iPAQ) i Mips (Casio). Pozwala ono na wyświetlenie aktualnej długości oraz szerokości geograficznej, a także wysokości nad poziomem morza i aktualnej prędkości.

Połączenie odbiornika z mapą, np. Route Planner, czyni z palmtopa mapę elektroniczną z możliwością planowania trasy oraz bieżącego śledzenia jej przebiegu. W ofertach niektórych dystrybutorów (np. Explore) gratisowo można otrzymać oprogramowanie służące do tego celu: MS Auto Route 2002 i TomTom CityMaps. Istnieje również możliwość dokupienia map obejmujących teren Polski (patrz: $(LC60905:Test programu AutoMapa)$). Ponieważ odbiornik powinien być umieszczony pod gołym niebem, aby można było korzystać z niego np. podczas jazdy samochodem, zestaw zawiera antenę zewnętrzną. Cena takiego cacka wynosi ok. 1200 zł. NAVMAN 3400 to natomiast odbiornik GPS w postaci obudowy do palmtopów iPAQ, czyli tzw. Expansion Pack. Składa się ono z oprogramowania w postaci map i planów miast Europy Zachodniej z nawigacją głosową oraz ładowarki samochodowej, a kosztuje prawie 2500 zł.

Zwolennicy technologii Bluetooth mogą zakupić urządzenie Fortuna Bluetooth GPSmart – zaawansowany 12-kanałowy odbiornik GPS. Jest on wyposażony we własny wyświetlacz, na którym podawane są podstawowe informacje użyteczne w lokalizacji, nawigacji i określaniu odległości. Mogą to być m.in. sygnał z dostępnych satelitów, położenie (długość i szerokość geograficzna), prędkość, kierunek, a także prosta linia do celu, określająca kierunek i dystans, punkty nawigacyjne oraz zapis parametrów trasy. Komunikację z palmtopem oprócz wbudowanego modułu Bluetooth zapewnia port USB. Urządzenie to można dostać już za ok. 1300 zł.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.