Trochę to za ładne…

Windows XP jest ładny, wygodny w użyciu... Wszystko pięknie, ale nie w nadmiarze. Jeśli nowe Okienka doprowadzają Cię do szału swoją "przyjaznością", wiedz, że nie musisz się wcale tak męczyć

Nasze zdenerwowanie wynika przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, dodatkowe funkcje (takie jak „skórki” Eksploratora czy funkcja przywracania systemu) zajmują cenne zasoby komputera – po (domyślnym) włączeniu wszystkich „nowinek” system zwalnia znacznie w porównaniu do swego prekursora, czyli Windows 2000. Po drugie, doświadczonego użytkownika Okien XP zwyczajnie wyprowadzają z równowagi nachalne komunikaty meldujące o tym, o czym i tak już wie – np. o kończącym się miejscu na dysku. Trzecią, równie ważną przyczyną niechęci do nowych Okienek występującą u niektórych osób, są stare przyzwyczajenia. Nowy interfejs użytkownika jest może i ładniejszy niż ten znany z poprzednich Okienek, ale takie elementy, jak poprawiony Panel sterowania czy chociażby menu Start, utrudniają znalezienie potrzebnych funkcji komuś, kto przyzwyczaił się do GUI Windows 9x/2000.

Na szczęście sytuacja nie jest beznadziejna. Większość nowych funkcji systemów z serii XP można wyłączyć, łatwo też przywrócić „stary” wygląd Eksploratora Windows. Czasem będzie do tego celu konieczna ingerencja w Rejestr systemowy, nieraz warto będzie skorzystać z gotowych, okienkowych narzędzi, a niejednokrotnie wystarczy wyłączyć jakąś opcję w jednym z licznych okienek konfiguracyjnych Eksplora- tora. Efekt tych prac powinien zadowolić każdego, nawet najbardziej zaprawionego w bojach użytkownika Okien.

Menu Start i Pasek zadań

Zacznijmy od tego, co rzuca się w oczy zaraz po pierwszym uruchomieniu Windows XP. Większość osób zauważa wtedy zmieniony wygląd menu Start. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że znajdziemy w nim… zupełnie inne ikony, niż np. w Oknach z serii 2000. Na szczęście stosunkowo łatwo możemy dostosować menu i Pulpit do starych przyzwyczajeń.

Klikamy w tym celu prawym przyciskiem myszki przycisk Start i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Właściwości. W wyświetlonym oknie dialogowym, na karcie Menu Start, zaznaczamy opcję Klasyczne menu Start i zatwierdzamy zmianę przyciskiem Zastosuj .

Przy okazji możemy skonfigurować zachowanie ikon na Pasku zadań Okien. W tym samym oknie dialogowym, na zakładce Pasek zadań, znajdziemy dwie nowe (w porównaniu np. do Windows 2000) opcje:

Grupuj podobne przyciski paska zadań

i Ukryj ikony nieaktywne. Zwłaszcza ta druga opcja zasługuje na uwagę – odpowiada ona za mechanizm ukrywania „nieużywanych” ikon w Polu systemowym. Jeśli jest ona zaznaczona, w Polu systemowym będą widoczne tylko ikony aktywnych programów – pozostałe zostaną ukryte (dostęp do nich będzie możliwy po kliknięciu przycisku ze strzałką obok Pola systemowego. Naciskając przycisk Dostosuj, zyskamy z kolei możliwość dostosowania zachowania każdej ikony wyświetlanej w Polu systemowym. Z listy rozwijalnej obok danej ikony wybieramy jedną z opcji:

Ukryty, gdy nieaktywny

,

Zawsze ukryty

i Zawsze widoczny .

Tematy Pulpitu

Mechanizm „skórek” Eksploratora Windows XP (czyli tzw. tematy Pulpitu) ma swoich zaciekłych zwolenników. Trudno się dziwić – dzięki niemu personalizacja Okienek stała się znacznie łatwiejsza niż we wcześniejszych wersjach systemu z Redmond.

Tematy w Windows XP mają jednak dwie istotne wady. Pierwsza to dosyć intensywne wykorzystanie zasobów naszego komputera, co daje się we znaki zwłaszcza użytkownikom nieco starszych maszyn. Drugą jest fakt, że standardowo możemy skorzystać z domyślnego, niebieskiego tematu, włączanego po instalacji Windows XP, oraz stylu klasycznego (takiego jak w Windows 2000). Za możliwość instalacji większej liczby tematów powinniśmy teoretycznie zapłacić (kupując pakiet Microsoftu Plus! lub jakiś inny program typu styleXP czy WindowBlinds). Teoretycznie, bo zazwyczaj można sobie z problemem jakoś poradzić – o czym trochę dalej.

Powrót do znanego z Windows 2000 wyglądu Okien XP jest prosty. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy puste miejsce na Pulpicie, wybrać z menu kontekstowego polecenie Właściwości i na karcie Kompozycje wybrać z listy Kompozycja opcję Klasyczny Windows. Po kliknięciu przycisku Zastosuj lub OK i odczekaniu chwili zobaczymy znajomo wyglądające okienka i paski menu.

Jeszcze skuteczniejsze będzie wyłączenie usługi odpowiedzialnej za obsługę tematów Pulpitu. W tym celu otwieramy Panel sterowania i w grupie Narzędzia administracyjne klikamy ikonę Usługi. Teraz odnajdujemy na liście uruchomionych usług pozycję Kompozycje i otwieramy okno jej właściwości (opcja Właściwości z menu kontekstowego). Z listy Typ uruchomienia wybieramy opcję Wyłączony i potwierdzamy decyzję naciśnięciem przycisku OK .

Jeśli chcemy skorzystać z tematów innych niż standardowe, a nie uśmiecha nam się płacenie za to kilkudziesięciu dolarów, możemy skorzystać z mniej oficjalnej metody. Najpierw należy nieco zmodyfikować plik

UxTheme.dll

– najprościej zrobić to programem uxthemePatcher, który można znaleźć na dołączonym do tego numeru krążku CD. Program należy rozpakować i uruchomić – zmieniając kilka bajtów we wspomnianjej bibliotece, usuwa on blokadę uniemożliwiającą korzystanie z dodatkowych tematów Pulpitu. Kolejny krok to pobranie archiwum z wybranym tematem (np. ze strony www.themexp.org) i rozpakowanie go do podkatalogu \Resources\Themes folderu systemowego. Teraz wystarczy w okienku

Właściwości

Pulpitu wybrać z listy

Kompozycja

(karta Kompozycje) odpowiednią pozycję.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.