Ucieczka do przodu

Co nowego w pakiecie Office 2003?

Premiery nowych wersji microsoftowego pakietu biurowego zawsze wzbudzały zainteresowanie. Koncentrowano się nie tylko na ulepszeniach – równą uwagą obdarzano zestaw argumentów, jakich użyje machina marketingowa giganta z Redmond, by kolejny raz zachęcić do aktualizacji Office’a. Tym razem będzie ona miała stosunkowo lekką pracę – nowości widać gołym okiem: trzy zupełnie nowe programy.

Rodzina się powiększa

Zwłaszcza jeden z nich, Microsoft OneNote 2003, zasługuje na szczególną uwagę. Dlaczego? Otóż uzupełnia on biurowy warsztat pracy o rzecz z pozoru prostą, lecz do tej pory niedocenianą. Chodzi o notatnik – w takiej czy innej, jednak zawsze papierowej postaci jest on niezbędny w każdym biurze. W nim to bowiem zapisujemy skrawki informacji dotyczących spotkań, pomysłów, spraw do załatwienia czy w inny sposób wymagających naszej uwagi. OneNote oferuje całą funkcjonalność notatnika czy pliku kartek, uzupełnioną o cechy właściwe elektronicznym sposobom przechowywania informacji – łatwość wyszukiwania, możliwość przenoszenia do innych aplikacji i nieograniczone zasoby.

Brzmi to bardzo sucho, jednak już po kilku dniach pracy z OneNote przekonaliśmy się, jak przydatne i łatwe w użyciu jest to narzędzie. Wykorzystać je może każdy, kto pracuje umysłowo – od sekretarek, przez dziennikarzy, naukowców, inżynierów, po studentów czy menedżerów. Wydaje się więc, że OneNote cieszyć się będzie dużą popularnością. Czy jednak tak się rzeczywiście stanie, czas pokaże.

Gonią, to uciekaj

Microsoft najwyraźniej czuje zagrożenie wzrastającą popularnością tanich bądź darmowych pakietów biurowych. OneNote może więc być sposobem na oderwanie się od dyszącego peletonu, wyraźnym znakiem: „patrzcie, mamy coś, czego nie mają konkurenci”. Przesłanie to wzmocnione jest obecnością kolejnego nowego programu – InfoPatha. Doceni go zapewne mniejsza grupa użytkowników, i to głównie z dużych firm – zaoferuje on im jednak znaczne ułatwienia związane z przetwarzaniem dużej ilości informacji. Na przeciwnym biegunie zaawansowania znajdują się potencjalni użytkownicy trzeciej nowej aplikacji – Picture Managera, przeznaczonego do katalogowania i podstawowej obróbki plików graficznych.

Ile to kosztuje?
Wersje Office 2003 Cena Aktualizacja
Professional Edition 2003 499 USD 329 USD
Standard Edition 2003 399 USD 239 USD
Small Business Edition 2003 449 USD 279 USD
Student and Teacher Edition 2003 149 USD Niedostępna
Ceny wersji polskich mają być takie same jak ceny edycji Office XP

Wyjaśnienia do rysunku w tekście

1

OneNote 2003

to zupełnie nowy program w pakiecie Office. Ten elektroniczny notatnik służy do gromadzenia informacji i łatwego ich organizowania. Wszelakie elementy (zapiski, grafiki, odręczne rysunki, odsyłacze internetowe czy nawet nagrania) możemy w dowolny sposób przenosić na stronie notatnika, nie martwiąc się przy tym zupełnie o ich zapisywanie – program robi to automatycznie. Jeśli OneNote działa na tablecie PC, ręcznie wprowadzane informacje mogą być przechowywane albo jako rysunki, albo rozpoznawane i wyświetlane jako tekst.

2

– W przeciwieństwie do papierowego notatnika, w którym czasami ciężko coś znaleźć, OneNote pozwala na szybkie i łatwe wyszukiwanie informacji, podświetlając te zakładki, na których znajduje się szukane przez nas słowo lub fraza.

3

– Jeżeli chcemy szybko coś zanotować, otwieramy jednym kliknięciem ikony w Polu systemowym małe,

dostępne zawsze na wierzchu okienko

, do którego kopiować możemy na przykład informacje ze strony WWW.

4

Reklama

– Drugim zupełnie nowym programem w pakiecie Office jest InfoPath. Domyślnym formatem danych tej aplikacji jest XML. Dzięki wykorzystaniu tego standardu oraz interfejsu Office’a możliwe jest stworzenie formularzy do pracy z bazami danych, wykorzystywanymi np. w firmie. Co ciekawe, nie ma różnicy, czy taki formularz zostanie umieszczony na stronie WWW czy komputerze lokalnym. Ważny jest wynik pracy – plik z danymi, który jest importowany do bazy po zakończonej pracy. Aplikacja pozwala utworzyć własne formularze lub zbudować je na podstawie bazy danych, np. SQL-a. InfoPath służy także do przeglądania zawartości baz oraz generowania raportów na podstawie zgromadzonych danych.