Zawodnicy wagi lekkiej

Test notebooków NoteStar

Notebooki z logo Centrino na obudowie, mimo iż coraz popularniejsze, jeszcze przez jakiś czas nie wyprą z rynku komputerów przenośnych napędzanych przez starsze wersje procesorów. Powód i w tym przypadku jest prozaiczny: wysoka cena, której wielu użytkownikom nie rekompensuje nawet fakt, że najnowsza platforma Intela jest wydajna, a przy okazji bardziej energooszczędna od jakiejkolwiek stosowanej dotychczas.

W ofertach wielu dystrybutorów królują więc notebooki, których „serce” stanowią procesory znane z komputerów stacjonarnych (lub ich wersje mobilne), a modele z najnowszymi procesorami Pentium M są w zdecydowanej mniejszości. Do rzadkości ciągle należą urządzenia takie jak Notestar Ring oraz Xtime.

NoteStar Ring
Ocena ogólna (POWER) 78
Opłacalność (ECONO) 57
Procesor: AMD Athlon XP-M 2000+
Pamięć RAM (maks.): 256 (1024) MB
Pojemność dysku twardego: 27,94 GB
Napęd optyczny: CD-ROM
Wyświetlacz: 14,1″, 1024×768 pikseli
Wymiary (szer.xwys.xgłęb.): 328x49x274 mm
Waga (z bateriami): 3300 g
Gwarancja: 24 miesiące
+ długi czas pracy na bateriach
– brak możliwości samodzielnej wymiany komponentów
– stosunkowo duża masa notebooka
Cena: 4754 zł
www.notestar.pl
www.bmf.pl

Pierwszy z wymienionych, pracujący pod kontrolą mobilnego Athlona XP 2000+ (1,66 GHz), jest doskonałym narzędziem dla użytkowników chcących wykorzystywać notebooka do celów stricte biurowych. Wydajny procesor zainstalowany we wspomnianym modelu jest jednak w aplikacjach multimedialnych (zwłaszcza grach 3D) wyraźnie ograniczany przez wąskie gardło, które stanowi zintegrowana karta graficzna S3 Graphics Pro Savage DDR. Akcelerator ten na domiar złego nie ma własnej pamięci i do wyświetlania obrazu wykorzystuje pewien obszar zainstalowanego RAM-u.

Użytkownicy pragnący od czasu do czasu rozerwać się przy ulubionej grze bądź popracować w bardziej wymagającym programie graficznym powinni łaskawszym okiem spojrzeć na model NoteStar Xtime. Co prawda zainstalowany w nim układ graficzny (Intel 855GM) także nie należy do ścisłej czołówki w swojej klasie, jednak wynik wygenerowany przez aplikację 3DMark2001 SE (1816 punktów) wskazuje, że jest on trzy razy szybszy od zastosowanego w Ringu. Niewątpliwie duża w tym zasługa procesora Intel Pentium M (1,4 GHz), z powodzeniem dorównującego szybkością Athlonowi zainstalowanemu w pierwszym z opisywanych modeli.

NoteStar Xtime
Ocena ogólna (POWER) 74
Opłacalność (ECONO) 79
Procesor: Intel Pentium M 1,4 GHz
Pamięć RAM (maks.): 256 (1024) MB
Pojemność dysku twardego: 37,25 GB
Napęd optyczny: CD-RW/DVD
Wyświetlacz: 14,1″, 1024×768 pikseli
Wymiary (szer.xwys.xgłęb.): 318x34x277 mm
Waga (z bateriami): 2740 g
Gwarancja: 24 miesiące
bardzo długi czas pracy na bateriach
zintegrowany czytnik kart pamięci
brak możliwości samodzielnej wymiany komponentów
Cena: 6526 zł
www.notestar.pl
www.bmf.pl

Wszystkich niedowierzających deklaracjom firmy Intel o długim czasie pracy na bateriach notebooków wykorzystujących nowe procesory serii M być może przekonają wyniki naszych pomiarów. Nawet pomimo faktu, że NoteStar Ring na platformie AMD wyposażony został w baterię o znacznie większej pojemności (6 Ah), to i tak w trybie maksymalnego oszczędzania energii pracował on niespełna półtorej godziny krócej (wyłączył się po 224 minutach) niż Xtime na platformie Centrino. Wniosek jest oczywisty – jeśli czas działania na wbudowanych ogniwach jest dla nas istotnym parametrem, powinniśmy wybrać model korzystający z dobrodziejstw najnowszej technologii Intela. Na korzyść tego notebooka dodatkowo przemawia fakt, że mniejsza pojemność baterii oznacza spadek masy całego urządzenia (Xtime waży niecałe 0,6 kg mniej niż Ring), która dla wielu jest jedną z najważniejszych cech komputera przenośnego.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News