Jedna skrzynka

Zainstalowanie dwóch wersji systemu operacyjnego wcale nie oznacza, że w każdym z nich musimy korzystać z osobnej skrzynki pocztowej. Pokażemy Ci, jak współdzielić pocztę

Bywa też, że chcemy, aby kilku użytkowników Windows XP miało wspólne konto pocztowe, tak aby odbieranie, edycja albo kasowanie wiadomości po zarejestrowaniu się w systemie jako Jasio było widoczne dla osoby logującej się z identyfikatorem

Mirek

– i na odwrót. Taką skrzynkę, przeznaczoną dla wielu różnych osób korzystających z jednego komputera, można łatwo przygotować. Koniecznie musimy jednak dysponować Outlookiem Expressem w wersji 5.0 lub nowszej.

Wszystko, co powinniśmy zrobić, to zmienić ścieżkę do folderu naszego klienta poczty. Zanim się do tego zabierzemy, nie zaszkodzi sporządzić kopii bezpieczeństwa folderu z wiadomościami (plikami DBX).

W katalogu i Rejestrze

Najpierw musimy zdecydować, który folder wiadomości powinien być wspólny dla wszystkich użytkowników.

Najlepiej wybrać jakiś katalog na partycji FAT 16 lub 32, ponieważ będzie on widziany zarówno z poziomu Windows 98, jak i 2000/XP.

W Windows 98 wiadomości są standardowo przechowywane w folderze

%windir%\Dane aplikacji\Identities\{identyfikator}\Microsoft\ Outlook Express

( %windir%>/i< oznacza katalog systemowy; z kolei { identyfikator } to ciąg alfanumeryczny typu {C248CF03-1A1F-11D7-A267-FACEB3CC0B19} ). W Windows XP ścieżka do plików z wiadomościami wygląda natomiast mniej więcej tak:

%userprofile%\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Identities\{identyfikator}\ Microsoft\Outlook Express

, gdzie %userprofile% to [dysk_z_systemem_Windows XP]:\Documents and Settings\[identyfikator_użytkownika], na przykład D:\Documents and Settings\Jasio\ .

Przeprowadzka

Teraz załóżmy, że pracując w Windows XP, chcemy mieć dostęp do naszej starej skrzynki pocztowej, która została założona jeszcze w Windows 98. Wyłączamy więc Outlooka Expressa, wydajemy komendę Start | Uruchom | regedit i przechodzi do klucza

HKEY_CURRENT_ USER\Identities\{identyfikator}\ Software\ Microsoft\Outlook Express\5.0

.

Tutaj trzeba zmodyfikować wartość Store Root na tę z Windows 98 (czyli np.

C:\Windows\Dane aplikacji\Identities\{C248CF03-1A1F-11D7-A267-FACEB3CC0B19}\Microsoft\Outlook Express

). Po ponownym uruchomieniu klienta poczty użytkownik powinien ujrzeć w Skrzynce odbiorczej Outlooka Expressa wiadomości, które odebrał, pracując w Windows 98.

Zazwyczaj część listów znajduje się już w skrzynce pocztowej założonej w systemie Windows XP – są to te przesyłki, które zostały przeczytane lub utworzone jeszcze przed modyfikacją Rejestru. Na pewno chcemy je skopiować do „uwspólnionej” skrzynki odbiorczej. W tym celu wykonujemy następujące czynności:

1. w Outlooku Expressie zakładamy nowy folder, np.

temp123

;

2. kopiujemy do katalogu temp123 jakąkolwiek wiadomość;

3. zamykamy Outlooka Expressa;

4. w Eksploratorze Windows przechodzimy do katalogu

%userprofile%\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Identities\{identyfikator}\Microsoft\ Outlook Express

;

5. odnajdujemy plik, który chcemy przenieść (np.

Skrzynka odbiorcza.dbx

);

6. zmieniamy nazwę pliku Skrzynka odbiorcza.dbx na temp123.dbx ;

7. zmieniamy nazwę pliku temp123.dbx na Skrzynka odbiorcza.dbx .

Po ponownym uruchomieniu Outlooka Expressa w skrzynce znajdziemy zarówno stare, jak i nowe wiadomości

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.