Podwójna kumulacja

Drugi komputer za cenę monitora, klawiatury i myszki? No prawie… po dokupieniu zestawu firmy Hydrapark oraz wymienionych komponentów z jednego komputera korzystać mogą jednocześnie dwie, a nawet więcej osób.

W skład zestawu wchodzą karta graficzna ze złączem PCI oraz sprzętowy klucz USB z dwoma portami PS/2 – dla klawiatury i myszy. Jeśli oba wymienione komponenty są wyposażone w złącza USB, również nie będzie problemu – wystarczy podłączyć je bezpośrednio do komputera.

Po konfiguracji sterowników i ustawieniu we właściwościach Pulpitu pracy wielomonitorowej instalujemy dołączone oprogramowanie. Po restarcie na ekranie logowania pojawia się informacja, której stacji roboczej właśnie używamy. Podczas testów system autodetekcji prawidłowo wykrył i przypisał klawiatury oraz myszy do odpowiednich stacji roboczych. Jeśli jednak tak by się nie stało, możemy zrobić to ręcznie lub za pomocą dołączonej aplikacji konfiguracyjnej.

Hydrapark HydraPAC USB
Wymagania dodatkowego stanowiska: klawiatura, mysz, monitor
Obsługiwane systemy: Windows 2000/XP
Karta graficzna: PCI, układ: SiS 305, pamięć: 32 MB
Maks. odległość stanowiska od komputera: do 5 m, 25 ze wzmacniaczami (maks. do 150 m)
Gwarancja: 12 miesięcy
+ łatwość obsługi
+ prosta instalacja
– mała wydajność i niska jakość obrazu dołączonej karty graficznej
Cena: 915 zł
www.hydrapark.com
www.infotex.com.pl

Praca biurowa na obu stanowiskach nie sprawiała żadnych problemów. Opóźnienia odczuwalne były głównie podczas prób jednoczesnego dostępu do mniej wydajnych zasobów peceta – np. napędu CD. Gdyby jednak w czasie pracy rodzica dziecko chciało zająć moc komputera jedną z nowszych gier, wówczas oboje muszą się liczyć ze spowolnieniami. W takim wypadku warto również, aby wymagające większej mocy graficznej zadania wykonywać na pierwszej stacji, gdyż dołączona karta graficzna ma jak na dzisiejsze standardy bardzo słabą wydajność. Jej mankamentem jest również niezbyt dobra jakość wyświetlanego obrazu.

Na szczęście możemy wykorzystać inną kartę, a nawet poprzestać tylko na jednej, pod warunkiem że ma ona dwa wyjścia. Ponieważ jednak aplikacja do wielostanowiskowej obsługi komputera modyfikuje system operacyjny na dość niskim poziomie, przed zakupem lepiej się upewnić, czy zestaw będzie działał w naszej konfiguracji.

Potencjalnym mankamentem prezentowanego pomysłu pozostają jeszcze koszty licencji na oprogramowanie. Teoretycznie aplikacje instalowane są na jednym komputerze, ale ponieważ mogą ich używać dwie osoby jednocześnie, sam Microsoft nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy jest to zgodne z licencją na system Windows XP!