Raz, dwa, trzy… DVD!

Nagranie płyty DVD z własnych imienin jest łatwiejsze, niż może się wydawać. I wcale nie musi kosztować fortuny. Wystarczy prosty w obsłudze program do tzw. authoringu DVD oraz nagrywarka

Wszyscy lubimy uwieczniać rodzinne uroczystości za pomocą aparatu fotograficznego czy kamery wideo. Gromadzimy więc po kolei: szkolne wycieczki, wesela, chrzciny, pierwsze kroki naszej pociechy… i kolejne taśmy VHS lub DV lądują na zakurzonej półce. A obok jeszcze kilka albumów zdjęć. W dobie cyfrowego wideo i kina domowego aż wstyd nie przenieść tych materiałów na płyty. Operacja ta to nie tylko praktyczny zabieg archiwizacji. Przy okazji za pomocą przedstawionych w tym artykule aplikacji można dodać wspomnieniom nieco kolorytu, a całość nagrać na krążku DVD i oglądać na stacjonarnym odtwarzaczu. Co ważne, możemy nagrywać również „zwykłe” płytki w formacie VCD, SVCD czy też miniDVD.

Obsługa w trzech krokach

Głównym zadaniem programów do authoringu DVD jest szybkie przeniesienie filmu wideo na płytę. Zazwyczaj w trzech prostych krokach zrzucamy za ich pomocą materiał z kamery lub tunera TV na dysk komputera, tworzymy menu zarządzające klipami i wypalamy całość w nagrywarce. W odróżnieniu od edytorów wideo ($(LC73734:PC Hollywood)$) nie chodzi tu o zaawansowaną obróbkę czy dziesiątki filtrów i efektów obrazu. Do poprawnego przygotowania krążka wystarczające będą proste narzędzia, umożliwiające pocięcie i połączenie poszczególnych scen. Nie znaczy to wcale, że programy te powinny być pozbawione „fajerwerków” – ważne jednak, by te dodatki nie obniżały komfortu pracy.

Pierwszą czynnością po uruchomieniu aplikacji jest zwykle wybór formatu przygotowywanej płyty, który determinuje parametry materiału wideo (rozmiar klatki i częstotliwość filmu) oraz rodzaj zastosowanego kodeka (MPEG-1 lub MPEG-2). Właściwy wybór jest bardzo istotny zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy przenosić materiał wideo z kamery (lub tunera TV) na dysk. Poszczególne klipy wideo zostaną bowiem „w locie” zapisane w odpowiednim formacie. Warto zwrócić uwagę, że np. DVD MovieFactory 2 i Expression 2.2 pozwalają na zrzut filmów w formacie AVI DV, a konwersja do MPEG-a wykonywana jest przed wypaleniem krążka. Podobnie czynią wszystkie aplikacje, które umożliwiają tworzenie płyt z różnych plików – przed nagraniem cały materiał wideo musi zostać zapisany we właściwym formacie.

Zabawa w reżysera

Z naszego punktu widzenia istotne jest zgranie (lub wybranie) plików wideo oraz ułożenie ich w możliwie spójną całość. Najlepiej, gdy mamy pojedyncze ujęcia (sceny), które następnie połączymy w dłuższy film. Często jednak dysponujemy jednym długim klipem. We wszystkich (z wyjątkiem MovieFactory) aplikacjach możemy na szczęście skorzystać z opcji automatycznego wykrywania scen na podstawie analizy zawartości pliku lub odczytu licznika z kamery DV. W większości programów możemy też podzielić plik na sceny o określonym czasie trwania (np. 30 sekund) lub określić je swobodnie (ręcznie). Odpowiednio przycięte klipy są podstawą naszej „układanki”, dlatego też czynności tej należy poświęcić nieco uwagi – szczególnie w przypadku MovieFactory, który nie umożliwia łączenia poszczególnych scen w ramach jednego rozdziału. PowerProducer i Movies to CD/DVD potrafią też dokonać korekcji barwnej obrabianych klipów oraz nadać im proste efektów wideo. Te ostatnie znajdziemy także w menu WinDVD Creatora, który dodatkowo ma najwięcej (bo aż 68!) efektów przejść, pozwalających płynnie łączyć poszczególne sceny. W wypadku programów do authoringu nie pełnią one kluczowej roli, doskonale jednak ożywiają np. pokaz slajdów.

Bez komentarza

Wszystkie omawiane programy umożliwiają dołączanie do płytki obrazków w postaci pokazu slajdów, ale oferują w tej dziedzinie różną funkcjonalność. Na przykład w przypadku Expression problematyczne jest regulowanie czasu wyświetlania jednego obrazka, a używając PowerProducera, można synchronizować pokaz z podkładem muzycznym. Również pod względem podstawowej edycji aplikacje mają zróżnicowane możliwości.

Jedną z ciekawszych opcji niektórych programów do authoringu jest dokładanie do istniejącej ścieżki dźwiękowej komentarzy i dodatkowej ścieżki audio. Najlepiej wypada tutaj WinDVD Creator, w którym wszystkie te elementy możemy swobodnie kształtować w obrębie klipu. Podobnie dołożymy dźwięk, używając Movies to CD/DVD. We wszystkich aplikacjach natomiast, z wyjątkiem Expression, można zastąpić oryginalny dźwięk innym, pochodzącym z zewnętrznego pliku. Kolejną interesującą funkcją jest dodawanie napisów. To zadanie zrealizujemy jednak tylko za pomocą WinDVD Creatora oraz częściowo przy użyciu Movie to CD/DVD. Wynika to zapewne z faktu, że obie aplikacje najbardziej przypominają tradycyjne edytory wideo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.