Śmieci do śmietnika!

Norton AntiSpam 2004 to nowe narzędzie Symanteca, przeznaczone do czyszczenia skrzynek pocztowych i oddzielania spamu od właściwej korespondencji. Niestety, produkt dotarł do redakcji w tydzień po zakończeniu testu programów antyspamowych. Z tego względu NAS 2004 potraktowałem identycznie jak programy biorące udział w teście i poddałem pełnej procedurze. Najważniejsze wyniki testu można znaleźć w ramce nad niniejszym tekstem.

Obsługa aplikacji jest wyjątkowo intuicyjna, a dostępny już w trakcie instalacji kreator umożliwia import adresów z książki adresowej do “białej listy”, czyli spisu osób zaufanych. Pomaga on także w przeprowadzeniu aktywacji produktu oraz w pełni integruje się z Outlookiem, OE i Eudorą. Rozpoznaje ustawienia klienta, tworzy odpowiednie reguły poczty, folder na spam oraz dodaje funkcje umożliwiające zmianę oznaczenia błędnie zakwalifikowanych przesyłek i dodania nadawców do czarnej lub białej listy.

Norton AntiSpam 2004
Ocena ogólna (POWER) 77
Opłacalność (ECONO) 39
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP,
Internet Explorer (min. 5.01 SP2 lub nowszy),
ok. 70 MB na dysku
+ dobra skuteczność filtrowania
+ dodatkowa nauka na podstawie analizy poczty wychodzącej
+ eliminowanie reklam internetowych
– brak polskiej wersji językowej
– wysoka cena
Cena: 220 zł
www.symantec.com
www.symantec.pl

Tak jak to miało miejsce w trakcie testu, pracę z aplikacją rozpocząłem od “douczania” i przesłania 500 listów zawierających zarówno spam, jak i dobre listy (w stosunku 1:1). Po poprawieniu błędnie przefiltrowanych wiadomości przesłałem pełną próbkę 6000 e-maili, w których połowa stanowiły niechciane przesyłki, a resztę – właściwa korespondencja prywatna. Test wykazał, że dużym plusem NAS 2004 jest fakt, iż filtruje on pocztę bardzo ostrożnie, tak aby właściwe przesyłki nie trafiały do folderu na spam. Co prawda liczba przepuszczonego do skrzynki odbiorczej spamu mogłaby być mniejsza, musimy jednak pamiętać, że “szkoląc” program w trakcie codziennej pracy, na pewno zwiększymy jego i tak dobrą skuteczność. Dodatkową, bardzo ciekawą opcją jest możliwość uczenia się aplikacji na podstawie analizy wysyłanej przez nas poczty. Natomiast porównanie z poprzednikiem NAS 2004, biorącym udział w teście modułem Norton Spam Alert, pokazuje, że w nowej wersji programu nastąpiła niemal dwukrotna poprawa skuteczności filtrowania.

W NAS 2004, podobnie jak w innych produktach Symanteca, użytkownik ma do dyspozycji okno statusu odzwierciedlające stan poszczególnych modułów programu, predefiniowane ustawienia oraz moduł aktualizacji programu i zabezpieczeń. Dodatkowo w aplikacji znajdziemy także funkcję blokowania okienek pop-up i reklam wyświetlanych na stronach WWW wraz z opcjami umożliwiającymi definiowanie ustawień dla konkretnych witryn lub domen. Jak więc widać, NAS 2004 jest ciekawym produktem, który zająłby w naszym teście trzecie miejsce. Jego dużą wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena. Czy bowiem użytkownicy sięgną po niego, mając możliwość korzystania z darmowych narzędzi?

Więcej:bezcatnews