Uwolnić… pamięć!

Ileż to razy pisane niedbale aplikacje powodują takie spowolnienie pracy naszego peceta, że już, już... jesteśmy skłonni myśleć o kupnie szybszego procesora czy nowej kości RAM-u. Tymczasem wystarczy niekiedy jedynie zwolnić zajętą pamięć, używając np. FreeRAM Pro

RAM jest w naszym komputerze bardzo potrzebny do komfortowej pracy, a jego braki mogą nastręczać wiele kłopotów. Niestety, nie wszystkie programy po zamknięciu potrafią po sobie posprzątać i często nie zwalniają wcześniej zarezerwowanych bloków pamięci. Kolejnym elementem, który ma wpływ na wielkość wolnej pamięci, jest częste otwieranie i zamykanie aplikacji, co fragmentuje pamięć i nie pozwala na zarezerowanie jej dużych ciągłych bloków. Zbyt duża fragmentacja RAM-u najczęściej powoduje spore spowolnienie działania programów lub zupełnie uniemożliwia ich uruchomienie.

FreeRAM XP Pro 1.40
Wymgania: Windows 9x/Me/2000/XP, ok. 1,3 MB na dysku
+ duża efektywność działania
+ mała wielkość
+ duża dynamika monitoringu
Cena: freeware
www.yourwaresolutions.com

Wymienione powyżej negatywne czynniki można zniwelować, uruchamiając FreeRAM. Ta niewielka aplikacja wykona wszystkie niezbędne czynności w celu odzyskania każdego utraconego bajtu pamięci. Podczas czyszczenia sprawdza nie tylko pozostałości niezwolnionych bloków przez źle napisane aplikacje, ale również przeprowadza defragmentację pamięci. Dostępna jest też opcja czyszczenia Schowka, co często się przydaje podczas edycji dużych materiałów i umożliwia nam uratowanie sporej ilości pamięci po zakończonej pracy ze Schowkiem.

FreeRAM możemy tak skonfigurować, aby automatycznie „sprzątał” pamięć w zadanych odstępach czasu. Po każdym czyszczeniu RAM-u możemy otrzymywać raport, w którym graficznie jest zaprezentowany zysk, jaki osiągnęliśmy po zwolnieniu zajętych megabajtów. W naszych testach wartość ta wahała się na poziomie od 8% do 15% przy kości 512 MB, co jest naprawdę dużym zyskiem. Za pomocą FreeRAM możemy również monitorować pamięć naszego komputera oraz zajętość procesora, zupełnie nie spowalniając innych aplikacji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.