Forma Trochę zaPomniana

FTP to nieco zapomniana forma udostępniania plików. Są jednak sytuacje, kiedy warto z nich skorzystać. Testujemy 12 serwerów FTP

Często niezbyt doświadczony użytkownik wybiera najłatwiejsze jego zdaniem rozwiązanie i pliki – bez względu na ich wielkość – stara się wysłać pocztą elektroniczną. Oczywiście wymaga przy tym, by skrzynka odbiorcy była bardzo pojemna. Nie przychodzi mu nawet do głowy naomiast to, że zamiast zmuszać nas do szukania konta pocztowego np. bez ograniczeń, powinien skorzystać ze stworzonej do tego celu usługi przesyłania plików (FTP – File Transfer Protocol). Gdy zależy nam na czasie, nie ma sensu namawianie niedoświadczonego internauty do stawiania serwera FTP. Znacznie szybciej sami uruchomimy taką aplikację, a nasz korespondent niech wgra tam pliki.

Wybór odpowiedniego oprogramowania będzie trudny, bo dostępnych serwerów FTP jest sporo. Przyjrzeliśmy się ponad czterdziestu aplikacjom. Odrzuciliśmy propozycje najdroższe oraz najmniej rozbudowane i wybraliśmy jedenaście wartych zainteresowania produktów.

W sytuacji opisanej powyżej do odebrania pojedynczego zbioru wystarczyłby nawet najprostszy serwer FTP. Jeśli jednak zdecydujemy się na narzędzie o wielu funkcjach, to będziemy mogli go używać także do sprawnej wymiany plików. Oczywiście warto to robić tylko wtedy, gdy dysponujemy stałym łączem.

Dobrze administrowany serwer FTP pozwoli prowadzić przyjmowanie i udostępnianie zbiorów w sposób bezpieczny i kontrolowany, zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w sieciach P2P. Dostęp można dać osobom zaufanym oraz ustawić przeróżne restrykcje. Serwery FTP dysponują często także kontem anoniomowym (typu gość), ale nawet ono może podlegać różnym, zdefiniowanym przez nas ograniczeniom.

Stawiamy serwer

Jeśli chcemy częściej udostępniać i przyjmować zbiory, warto będzie poświęcić trochę czasu na zapoznanie się i skonfigurowanie bardziej zaawansowanych opcji serwera. Jednak nawet proste, początkowe czynności mogą sprawić niektórym użytkownikom kłopot. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie któregoś z biorących udział w teście serwerów, w trzech przypadkach (Nofeel FTP Server, Serv-U i Titan FTP Server) przy pierwszym uruchomieniu programu pomocą będą nam służyły kreatory. Dzięki nim łatwo zdefiniujmy podstawowe parametry serwera, takie jak jego nazwa, adres IP, numer portu, na którym serwer będzie działał. Podobnie jest z kontami użytkowników – wyżej wspomniane programy uproszczą to zadanie. W pozostałych aplikacjach większość tych czynności będziemy musieli wykonać ręcznie. Wyjątkiem jest numer IP, który wiele aplikacji wykrywa automatycznie.

Gdy zdefiniujemy opisane wyżej parametry, ostatnią czynnością przed przekazaniem adresu naszego serwera koledze jest zdefiniowanie w programie, które foldery z naszego dysku mają być współdzielone. „Namiary” na nasz serwer możemy przesłać na dwa sposoby. Dane te można po prostu przekazać w postaci: użytkownik, hasło, serwer lub przygotować ich uproszczoną wersję w formie ftp://użytkownik:hasł[email protected], którą wystarczy kliknąć lub wkleić w polu adresu przeglądarki WWW. Za pomocą klienta FTP np. z Internet Explorera zainteresowana osoba automatycznie zaloguje się i zobaczy udostępniane pliki. Okienko z odległymi zasobami będzie wyglądało identycznie jak okno Mojego komputera.

Komu pliki, komu…

W przypadku większości testowanych aplikacji można też wybrać, czy nasz nowy serwer FTP będzie pracował jako aplikacja użytkownika czy jako usługa systemowa. Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że serwer będzie normalnie funkcjonował nawet wtedy, gdy nikt nie zaloguje się do systemu.

Niezmiernie ważne jest też właściwe ustawienie opcji związanych z użytkownikami. Zastanówmy się, komu i na jak wiele chcemy pozwolić. W każdym z przyjętych do testu serwerów mamy możliwość nadania użytkownikom odmiennych uprawnień do zasobów. Bo jeśli wiemy, że osoba X nie jest zbyt zaawansowana, nie warto nadawać jej np. prawa do kasowania lub uruchamiania plików z dysku serwera. Wystarczy, że będzie ona mogła utworzyć katalog oraz pobrać lub nagrać zbiory.

Jednym z kryteriów przyjęcia programu do testu była możliwość tworzenia grup użytkowników. Jest to funkcja ułatwiającą życie administratora, gdyż wystarczy tylko raz przemyśleć, jak możemy podzielić użytkowników, utworzyć odpowiednie grupy i nadać im czytelne dla nas nazwy oraz uprawnienia, a później dodawać do nich kolejne osoby.

Wszystkie jedenaście testowanych serwerów mają także mniej lub bardziej rozbudowaną funkcję wirtualnego systemu folderów i plików. Dzięki niej, nie kopiując ani nie przenosząc katalogów i plików, można stworzyć zupełnie nową, wirtualną strukturę danych, która będzie dostępna dla osób logujących się do serwera FTP. W najprostszych przypadkach nadajemy udostępnianym folderom nowe nazwy. W najbardziej rozbudowanych programach, m.in. w BlackMoon FTP Server, CesarFTP, EFTP czy Serv-U, możemy zdefiniować własne drzewo katalogów, składające się z woluminów znajdujących się fizycznie nawet na różnych dyskach.

Program Serv-U 4.1 Standard BlackMoon FTP Server 2.8Nofeel FTP Server 2.2 Standard EditionBulletProof FTP Server 2.21EFTP 3.1.3 War FTP Deamon 1.67
Producent/AutorRhino SoftwareSelom OforiTing XuGene6 SARLLester ClaytonJarle Aase
http://www.serv-u.com/www.blackmoonftpserver.com/www.nftpserver.com/www.bpftpserver.com/www.eftp.org/www.jgaa.com/
Cena190 zł285 zł235 zł165 złfreeware 1)freeware 1)
POWER736867666362
Funkcjonalność (65%)677766635873
Ergonomia (25%)845772798242
Pomoc (10%)804065505040
ECONO5440445210098
Funkcjonalność
Opcje serwera
Możliwość zdalnej administracji++
Wirtualny system folderów i plików++++++
Szyfrowanie połączeń++++
Konta czasowe++
Ograniczenia
Limit transferu upload/download+/++/++/++/+-/++/+
Stosunek upload/download (ratio)+/++/++/++/++/++/+
Maksymalny czas połączenia+++
Największa liczba jednoczesnych połączeń++++++
Zmienne limity transferu+
Opcje użytkowników i grup
Grupy użytkowników++++++
Odłączanie/blokowanie użytkownika+/++/++/++/++/++/+
Lista zablokowanych kont++++++
Klonowanie ustawień+++++
Pola opisu użytkownika++++
Predefiniowane konto anonymous++++
Wykorzystanie kont systemowych++
Statystyki i raporty
Historia połączeń+/-+++
Zbiorcze statystyki dla serwera/użytkowników+/-/-+/++/+/-+/+/--/++/+
Jakość raportów525555
Sprawdzanie bieżącej aktywności użytkowników++/-++++
Ergonomia
Ogólna ergonomia aplikacji534552
Łatwość konfiguracji serwera535442
Polski interfejs+
Wygoda definiowania uprawnień535553
Łatwość przypisywania użytkowników do grup455454
Jakość menu kontekstowego524410
Pomoc
Pomoc aplikacji545454
Dostępne kreatory++
Pomoc kontekstowa++
+ – jest; – – nie ma; +/- – częściowo; 1) – darmowy do zastosowań niekomercyjnych
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.