Konkurencja nie śpi

Czy firmy nVidia i ATI mają się czego obawiać? Właśnie pojawiły się w sprzedaży pierwsze karty graficzne z układami S3 DeltaChrome i XGI Volari

Niemal jednocześnie dwie firmy XGI oraz S3 rzuciły rękawicę korporacjom ATI i nVidia. Tak się bowiem złożyło, że dwaj tajwańscy producenci kart graficznych – Club 3D i PowerColor – zapowiedzieli produkcję akceleratorów 3D zbudowanych na bazie dwóch nowych kości XGI Volari i S3 DeltaChrome. Oba układy są sprzętowo zgodne z bibliotekami graficznymi DirectX 9.0.

Na razie obie firmy zdecydowały się na produkcję kart graficznych wykorzystujących najsilniejsze procesory graficzne XGI i S3 – o architekturze obu układów pisaliśmy już na naszych łamach (patrz: $(LC57902:Blask chromu)$, i $(LC75485:Na dwie głowy)$). Są to odpowiednio cztery modele: Club 3D Volari Duo V8 Ultra, PowerColor Volari Duo V8 Ultra, Club 3D DeltaChrome F1 oraz PowerColor DeltaChrome F1.

Na dwie głowy

Karty Volari Duo V8 Ultra wykorzystują po dwa układy Volari V8 Ultra, z których każdy ma osiem potoków renderujących. Produkty firm Club 3D i PowerColor będą miały po 256 MB pamięci DDR2. W przypadku karty PowerColor pamięć taktowana będzie zegarem o częstotliwości 450 MHz (efektywnie 900 MHz), Club 3D wyposażony zaś zostanie w nieco wolniejsze układy 400 MHz (efektywnie 800 MHz). Oba produkty będą się różniły szybkością pracy procesorów graficznych – szybszy PowerColor będzie działał z prędkością 375 MHz, a Club 3D – 350 MHz. Na razie karty współpracują z magistralą AGP 8x, lecz w przyszłości pojawią się też wersje PCI Express 16x. Dla potencjalnych użytkowników kart jedyną niedogodnością może okazać się to, że do poprawnego działania potrzebują one zainstalowanego w komputerze 400-watowego zasilacza.

Formuła 1

Równie ciekawie zapowiadają się karty graficzne z układem DeltaChrome F1. W tym przypadku konstrukcje firm Club 3D i PowerColor są jednak dokładnie takie same. Akceleratory wyposażone będą, w zależności od wersji, w 128 lub 256 megabajtów pamięci DDR pracującej z szybkością 400 MHz (efektywnie 800 MHz). Sama kość graficzna pracuje zaś z 315-megahercowym zegarem, a w architekturze układu znalazło się osiem potoków renderujących.

Po debiucie akceleratorów z najwydajniejszym procesorem graficznym S3 planowane są dwa następne urządzenia, ale bazujące na nieco słabszych kościach S8 i S4. Pierwsza taktowana jest niższym zegarem, model S4 jest zaś okrojoną wersją układu DeltaChrome, wyposażoną tylko w cztery potoki renderujące.

Czy nowe karty graficzne zagrożą układom ATI i nVidii – wszystko zależy od ich wydajności i ceny. Z pierwszych niepotwierdzonych informacji, które znaleźć można w Internecie, wynika, że wydajność nowych konstrukcji odpowiada Radeonowi 9500 (DeltaChrome F1) i Radeonowi 9800 (Volari V8 Duo). Cena nie jest już aż tak atrakcyjna – ok. 200 euro za akceleratory z kośćmi firmy S3 i 425 euro za akceleratory XGI. To chyba zbyt dużo, aby nowe konstrukcje szybko zdobyły rzesze sympatyków.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.