Montaż bez problemów

Interfejs Serial ATA jest już seryjnie montowany w większości nowych chipsetów. Coraz więcej jest też dysków twardych wyposażonych w ten interfejs. Pokazujemy jak poradzić sobie z montażem i uruchomieniem napędów z tym szeregowym złączem

Choć dyski Serial ATA to dopiero nowinka i na dodatek są o ponad 100 zł droższe od napędów EIDE o tej samej pojemności, to jednak niektórzy już teraz decydują się na ich zakup. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kupimy nowy napęd Serial ATA, a kontroler naszej płyty głównej jest już stareńki i obsługuje jedynie dyski IDE? Czy trzeba wymieniać cały komputer? Albo nawet jeśli mamy nową płytę z kontrolerem Serial ATA, ale do tej pory korzystaliśmy tylko z dysków IDE? Czy będzie rewolucja?

Niekoniecznie. Pożądany efekt uzyskamy, inwestując jedynie niecałe 150 złotych w kupno kontrolera Serial ATA. Zyskamy możliwość podłączenia dwóch (lub czterech) nowych napędów, a niekiedy zwiększymy prędkość pracy całego systemu. Na rynku dostępne są modele kilku producentów, my za przykład obraliśmy wykorzystywany do testów w laboratorium produkt firmy Adaptec – 1210SA. Jest to zaopatrzony we własny BIOS kontroler RAID. Instalacja kontrolera i dysku jest bardzo prosta, wystarczy skorzystać z kilku rad zamieszczonych obok.

1. Przygotowanie do instalacji

Instalację napędu rozpoczynamy od skompletowania koniecznych elementów. Poza nowym dyskiem potrzebować będziemy jeszcze kontrolera Serial ATA, który, jeżeli nie ma go na płycie głównej, należy zainstalować i skonfigurować. Do tego celu użyjemy śrubokręta krzyżakowego i kilku śrubek do zamocowania karty kontrolera i dysku w obudowie. Następny krok to odłączenie zasilania od komputera i zdjęcie pokrywy – najczęściej będzie to wymagało odkręcenia czterech śrub z tyłu obudowy. Ci, którzy mają już kontroler zintegrowany z płytą, mogą od razu przeskoczyć do punktu 3 (Montaż HDD).

2. Mocowanie kontrolera

Gdy odsłonimy wnętrze komputera, musimy zlokalizować miejsce, gdzie zamocujemy kontroler. Radzimy nie wybierać pierwszego lepszego gniazda PCI, lecz sprawdzić w instrukcji obsługi płyty głównej sposób rozdziału przerwań między slotami PCI.

Kontroler umieszczamy w takim gnieździe, które nie dzieli przerwań z żadnym innym. Jeżeli nie możemy odszukać wspomnianych informacji, kartę kontrolera najlepiej włożyć do drugiego slotu od góry. Pierwszy należy pozostawić wolny, bo często dzieli on przerwanie z kartą graficzną AGP.

3. Montaż „twardziela”

Napęd po wyjęciu z opakowania umieszczamy w obudowie i mocujemy do stelaża minimum dwoma śrubami, o ile konstrukcja obudowy została wyposażona w prowadnice, które pozwalają na sztywne umocowanie dysku. Jeżeli jednak stelaż obudowy nie ma specjalnych prowadnic, przykręćmy go czterema śrubami i zwróćmy uwagę, czy napęd trzyma się pewnie wewnątrz obudowy.

4. Podłączanie zasilania

Zasilanie do napędów Serial ATA możemy podłączyć na kilka sposobów – w zależności od tego, jaka jest konstrukcja HDD. Obecnie produkowane napędy Serial ATA pozwalają na pewną dowolność w tym zakresie. Zasilanie możemy podłączyć albo stosując standardowy kabel i wtyk zasilający, albo wykorzystując specjalną przejściówkę, umożliwiającą podłączanie napędu w trybie „hot plug”. Niedługo na rynku pojawią się zasilacze od razu wyposażone w wyprowadzenia do zasilania urządzeń Serial ATA.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.