Na bieżąco

Ze stacjonarnych komputerów i palmtopów korzystamy w różnych sytuacjach. Prędzej czy później listy kontaktów i terminarze na obu urządzeniach się "rozjeżdżają". Trzeba je zatem zsynchronizować

Zwykłe komputery mają zalety, których próżno szukać w urządzeniach PDA. Pojemne dyski, duże klawiatury – to wszystko sprawia, że z pecetami pracuje się o wiele wygodniej niż z „kieszonkowcami”. Zazwyczaj to poczciwe „blaszaki” służą nam do odbierania poczty elektronicznej albo prac biurowych. Ale już w roli podręcznej książki adresowej czy przenośnego przypominacza występują palmtopy.

Korzystanie z dwóch różnych urządzeń nieuchronnie prowadzi do sytuacji, w której nowy kontakt do Outlooka wpiszemy raz na naszym PC, a innym razem zrobimy to samo na palmtopie. I w końcu okaże się, że listy kontaktów zgromadzone na Palmie albo

Pocket PC i komputerze stacjonarnym znacznie się od siebie różnią. Oczywiście może to dotyczyć także i innych informacji – choćby listy zadań do wykonania albo zapisanych w kalendarzu terminów spotkań.

Zawsze na czasie

Producenci urządzeń przenośnych pomyśleli o takiej sytuacji. Palmtopy są zwykle wyposażane w stacje dokujące, dzięki którym możemy podłączać przenośne komputerki do peceta i wymieniać informacje między urządzeniami. Potrzebne jest do tego także oprogramowanie komunikacyjne. Dla palmtopów pracujących pod kontrolą Windows CE jest nim ActiveSync, dla urządzeń spod znaku Palma zaś –

HotSync

. Obydwa narzędzia są rozprowadzane wraz z „kieszonkowcami”.

W artykule zajmiemy się instalacją, konfiguracją i korzystaniem z aplikacji do synchronizowania danych. Ograniczymy się do urządzeń z systememami Windows CE i Palm OS.

Z Oknami i Palm OS-em

Do urządzeń pracujących z Windows CE Microsoft dołącza swój własny program typu PIM – MS Outlook. Oczywiście w przypadku Palm OS-u jest inaczej. O dodawaniu Outlooka do tych urządzeń nie ma mowy, więc wraz z palmtopami oferowane jest inne, podobne narzędzie – Palm Desktop. Wraz z nim instalujemy oprogramowanie HotSync.

Jeżeli jednak na komputerze stacjonarnym mamy zainstalowanego Outlooka i nie zamierzamy korzystać z innego PIM-a, to nie ma problemu. Podczas instalacji sterowników do Palma na dysku zostanie odnaleziony Outlook, a my będziemy musieli odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy z niego korzystać. Należy wówczas wybrać opcję I want to use Microsoft Outlook. Wtedy natomiast, gdy nie odpowiada nam ani Palm Desktop, ani Outlook, wybieramy opcję I want to use other PIM software .

W tekście zajmiemy się jednak synchronizacją danych między „kieszonkowcem” Palma a komputerem stacjonarnym, na którym zainstalowano Palm Desktopa. Należy tylko pamiętać, że podczas instalowania narzędzia ActiveSync stacja dokująca palmtopa nie powinna być jeszcze podłączona do peceta. Inaczej jest w przypadku HotSynca. Gdy uruchamiamy setup Palm Desktopa, stacja dokująca musi być już podpięta do odpowiedniego portu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.