Obraz w rozmiarze XXL

Test monitorów LCD o przekątnej ponad 20 cali

Monitory LCD o przekątnej powyżej 19 cali ustępują mniejszym wyświetlaczom w jednej, ale bardzo istotnej kwestii, jaką jest liczba potencjalnych nabywców. Przyczyn takiego stanu rzeczy nie trzeba długo szukać – największym „straszakiem” jest w tym przypadku wysoka cena dużych modeli. Na dodatek natywna rozdzielczość matryc stosowanych w wyświetlaczach o tak pokaźnych rozmiarach (1600×1200 pikseli) w praktyce okazuje się zbyt wysoka do pracy z typowymi aplikacjami. Dlatego też zalety ciekłokrystalicznych „dwudziestek” (obszar roboczy o ok. 50% większy niż na ekranie o wymiarach 1280×1024 punkty) najszybciej docenią osoby zajmujące się tworzeniem skomplikowanych projektów w programach inżynieryjnych bądź pracujące z bardzo rozbudowanymi arkuszami kalkulacyjnymi. I to właśnie one powinny rozważyć zakup jednego z opisywanych tutaj modeli.

Samsung SyncMaster 213T oraz Tatung Pro 21L, bo o nich mowa, mają w zasadzie jedną cechę wspólną – doskonałej jakości obraz. Funkcjonalnością, wyposażeniem oraz wzornictwem znacznie się już bowiem od siebie różnią.

Samsung SyncMaster 213T
Ocena ogólna (POWER) 83
Opłacalność (ECONO) 23
Przekątna: 21 cali
Rozdzielczość nominalna: 1600×1200 pikseli
Kontrast: 500:1
Jasność: 250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 25 ms
Maks. kąty widzenia: 170° (pion)/170° (poziom)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 36 miesięcy
+ bardzo dobra jakość obrazu
+ możliwość obrotu ekranu o 90 stopni
– bardzo wysoka cena
Cena: 9000 zł
www.samsung.com
www.samsung.com.pl
Tatung Pro 21L
Ocena ogólna (POWER) 76
Opłacalność (ECONO) 26
Przekątna: 20,1 cala
Rozdzielczość nominalna: 1600×1200 pikseli
Kontrast: 500:1
Jasność: 250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 30 ms
Maks. kąty widzenia: 170° (pion)/170° (poziom)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D, S-Video, kompozytowe
Gwarancja: 24 miesiące
bardzo dobra jakość obrazu
złącza kompozytowe i S-Video
wysoka cena
Cena: 6755 zł
www.tatung.pl
www.mmv.pl

Pierwszy z wymienionych – dwudziestojednocalowy Samsung – przeznaczony jest dla odbiorcy, który oprócz nowoczesnego wyglądu monitora ceni sobie także możliwość precyzyjnego dopasowania stanowiska pracy do własnych potrzeb. Dzięki bardzo funkcjonalnej stopce użytkownik może w prosty sposób regulować nie tylko nachylenie ekranu, ale także zmieniać jego położenie w płaszczyźnie pionowej, a nawet obrócić go o 90 stopni.

Matrycę mniejszą o niespełna cal wbudowano w model Pro 21L firmy Tatung. Na pierwszy rzut oka wyświetlacz ten prezentuje się niezbyt nowocześnie, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę kilkakrotnie cieńszą ramkę dokoła matrycy oraz ogólną smukłość wymienionego wcześniej monitora firmy Samsung. Wystarczy jednak rzut oka na funkcje multimedialne oraz wyposażenie monitora, by zapomnieć o tym stylistycznym detalu. Miłym zaskoczeniem okaże się z pewnością jakość dźwięku generowanego przez znajdujące się w komplecie głośniki. I choć nie są one w stanie zaspokoić nawet średnio wygórowanych oczekiwań, to z całą pewnością wypadają bardzo dobrze na tle „brzęczyków” integrowanych z modelami innych producentów. Mało tego – jeśli nie należymy do grona wymagających użytkowników, możemy wykorzystać wspomniane głośniki podczas oglądania filmów na naszym monitorze. Wystarczy tylko podłączyć odtwarzacz DVD lub magnetowid bezpośrednio przez zintegrowane złącza kompozytowe lub S-Video. Szkoda tylko, że Tatung Pro 21L nie potrafi wyświetlać w oknie obrazu przesyłanego przez wspomniane złącza (Picture in Picture). Jest to o tyle dziwne, że funkcję tę zaimplementowano w wielu znacznie tańszych wyświetlaczach.