Podano na twardo

Po półrocznym testowaniu dysków twardych okazało się, że są to niezawodne urządzenia, mimo że były wykorzystywane do przeróżnych zadań

Podzespołem komputerowym, w którym raczej rzadko kiedy coś zmieniamy, jest dysk twardy. Zaraz po zakupie dzielimy go na partycje, formatujemy, instalujemy system i tyle. Od tej pory zwykle nie przejmujemy się jego działaniem, chyba że zaczyna sprawiać nam kłopoty, pokazywać błędy itp. Mało kto zatem wie, że możemy w pewien sposób wpływać na funkcjonowanie napędu, np. na poziom wytwarzanego przezeń hałasu.

Andrzej Pisarek z Babimostu

(testował dysk

Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB

) podpowiedział uczestnikom multiTEST-u, skąd można pobrać programy do ustawiania trybów pracy dysków Maxtor i Samsung: „Aplikacja firmy Maxtor znajduje się pod adresem: http://www.maxtor.com/en/support/downloads/setacm.htm.

Za jej pomocą można przełączyć dysk w bardziej cichy, ale też mniej wydajny tryb pracy. Analogiczny program Samsunga z funkcją Automatic Acoustic Manager umieszczono na stronie producenta pod adresem: http://www.samsung.com/Products/ HardDiskDrive/utilities/hutil.htm.

Zalecam najpierw dokładne przeczytanie informacji znajdujących się na stronie. Można też użyć oprogramowania o nazwie HDD Acoustic Manager 1.2: http://www.softlinks.ru/download/file.php?fileID=1384).”

Aplikacja działa z dyskami twardymi różnych producentów, ale tylko pod kontrolą systemów Windows 95/98/Me.

Problemy z partycjami

Dzięki pomocy Andrzeja Pisarka Robert Forysiuk ze Świdnika rozwiązał problem z założeniem na dysku Samsung SpinPoint SV1204H 120 GB partycji większej niż 48 GB: „Zaraz po podłączeniu napędu do komputera zamierzałem pobudzić go do życia. Użyłem dyskietki startowej z Windows 98 i znajdującego się na niej programu fdisk. I tu pojawił się problem – aplikacja wykrywa dysk tylko o pojemności około 48 GB! Byłem niemile zaskoczony”.

Andrzej Pisarek:

„Problem wynika z tego, że fdisk z Windows 9x nie potrafi poprawnie obsłużyć dysków o pojemności powyżej 64 GB. Do zakładania partycji trzeba używać innej jego wersji. Jest ona dostępna tutaj: # „.

Gorący problem

Na forum multiTEST-u pojawiły się pytania, jak sprawdzić temperaturę dysku.

Grzegorz Wadlewski z Piotrkowa Trybunalskiego

(testuje dysk

Western Digital Caviar WD400JB 40 GB

) poleca korzystanie z prostego programu DTemp: http://private.peterlink.ru/tochinov/download.html.

Służy on do monitorowania temperatury pracy napędu z wykorzystaniem technologii S.M.A.R.T włączanej w BIOS-ie płyty głównej. Robert Forysiuk sprawdził również w praktyce działanie programu HUtil, którego jedną z funkcji jest możliwość przełączenia dysku w bardziej cichy tryb pracy: „Niedawno coś mnie tknęło i ściągnąłem programik HUtil. Dzięki niemu wyłączyłem opcję Automatic Acoustic Management, czyli wyciszanie dysku. Prędkości odczytu minimalnie wzrosły, ale za to czas dostępu do danych skrócił się do 15,5 ms z 19,4 ms, a dysku nadal prawie nie słychać! Myślę, że producent niepotrzebnie domyślnie włącza cichy tryb pracy dysku”.

Wysoka niezawodność

Jedyną poważniejszą usterkę zgłosił Grzegorz Wadlewski z Piotrkowa Trybunalskiego, było nią pęknięcie gniazda zasilającego: „Testuję dysk Western Digital WD400JB. Tak się składa, że ostatnio sporo grzebałem w swoim komputerze, przy tym często wkładałem i wyjmowałem wtyki. Tym sposobem przy którejś z kolei operacji pękł kawałek gniazda zasilającego dysku. Nie jest to poważna awaria, wtyczka zasilająca trzyma się mimo wszystko całkiem dobrze, ale traktuję to jako wadę. Montowałem różne dyski wiele razy. Do tej pory nigdy mi się taki przypadek nie zdarzył”.

Uszkodzenie nastąpiło z przyczyn mechanicznych, raczej więc nie można winić za to producenta. Półroczny okres testowania jest nieco zbyt krótki, aby zdiagnozować wady fizyczne dysków, dlatego też wrócimy do tematu ich niezawodności za kilka miesięcy. Przy współpracy multitesterów przygotujemy raport, w którym opiszemy „kondycję” dysków po dłuższym czasie użytkowania.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.