Sterowanie po polsku

Myli się ten, kto myśli, że całość sprzętu komputerowego jest do naszego kraju importowana. Przykładem jest polska firma Elmak, która podążając za modą na bezprzewodowość, opracowała uniwersalnego pilota do PC.

PC MAK w zamyśle ma nam służyć do sterowania aplikacjami multimedialnymi (oglądanie filmów, zdjęć oraz słuchanie muzyki), prowadzenia prezentacji, a także sterowania systemem operacyjnym Windows.

PC MAK
Rodzaj zasilania: 2 ogniwa typu AAA/LR03 1,5 V
Zasięg działania: 15 m
Złącze: USB
Gwarancja: 24 miesiące
+ daleki zasięg
+ możliwość przekonfigurowania klawiszy
– trudna konfiguracja
– nieco niewygodne sterowanie kursorem w Windows
Cena: 120 zł
www.elmak.pl
www.pcmak.pl

Z pierwszych dwóch zadań pilot wywiązuje się znakomicie. Możemy przypisać mu sterowanie aż ośmioma aplikacjami. Pilot współpracuje ze wszystkimi ważniejszymi programami do obsługi plików multimedialnych, takimi jak Winamp, Media Player, Power DVD itp. Po konfiguracji PC MAK-a mamy dostęp do podstawowych funkcji każdej aplikacji (play, pause, stop itp.). Podobnie jest z prowadzeniem prezentacji. Możemy uruchomić program, a następnie sterować poszczególnymi etapami pokazu bez zbliżania się do komputera. Sprzyja temu spory zasięg działania urządzenia.

Niestety, trochę słabiej wypada obsługa systemu Windows. Sterowanie kursorem myszki jest dość uciążliwe ze względu na małą precyzję. Także liczba dostępnych klawiszy skrótów jest dość uboga. Sytuację ratuje nieco możliwość przekonfigurowania przycisków pilota. Na tym polu nadal jednak niezastąpiony jest tradycyjny „gryzoń”.

Podsumowując, PC MAK jest rozwiązaniem godnym uwagi dla osób traktujących swój komputer jak połączenie telewizora z wieżą audio oraz ludzi prowadzących częste prezentacje, którzy z pewnością będą mogli w ten sposób znacznie usprawnić swoją pracę.