Wtyczki totalne

Jak sprawić, by napisany przez nas program "sam" się rozwijał? Najlepiej pozwolić, by jego użytkownicy sami go udoskonalali, pisząc tzw. wtyczki. Pomysł ten wykorzystał między innymi twórca Total Commandera

Takie rozumowanie przeprowadził – nie jako pierwszy i na pewno nie jako ostatni – twórca doskonałego menedżera plików Total Commander (dawniej: Windows Commander). Christian Ghisler, bo o nim tu mowa, od lat ulepsza swoje narzędzie, dbając przy tym nie tylko o wyposażanie go w coraz to nowe funkcje, ale także o zachowanie szybkości i niezawodności działania. Być może właśnie dlatego szwajcarski programista szeroko udostępnił specyfikację mechanizmu plug-inów stosunkowo późno – dopiero wtedy, gdy zdecydował, że jest on wystarczająco dopracowany.

Wtyczek zatrzęsienie

Na efekty nie trzeba było długo czekać – po półtora roku mamy do dyspozycji ponad 150 plug-inów i ich liczba ciągle rośnie. Naturalnie nie wszystkie muszą nas interesować – we wspomnianej grupie jest kilkanaście wtyczek realizujących te same funkcje oraz sporo takich, które przydadzą się tylko nielicznym użytkownikom. Nadal jednak pozostaje sporo bardzo interesujących – czy musimy je wszystkie instalować? Oczywiście nie – na tym przecież polega cały pomysł, żeby dodawać do używanej aplikacji tylko takie opcje, które są nam potrzebne. Możemy się jednak nie obawiać, że duża liczba wtyczek spowolni działanie Total Commandera – ładowane są one dynamicznie tylko wtedy, gdy są rzeczywiście wykorzystywane.

Pakują i podglądają

Ale co właściwie dają nam plug-iny do Total Commandera? Wiele różnych rzeczy, choć teoretycznie dzielą się na trzy typy: wtyczki kompresujące (packer plug-ins), dotyczące w różny sposób systemu plików (file system plug-ins) oraz rozszerzające możliwości Listera, czyli wbudowanej przeglądarki plików (lister plug-ins). Napisałem „teoretycznie”, gdyż podział ten jest trochę sztuczny – systematyzacja ta pochodzi od Ch. Ghislera i dotyczy wewnętrznej architektury Commandera. Czy bowiem domyślilibyśmy się, że na przykład wtyczka Kalendarz, podająca datę, godzinę wschodu i zachodu słońca itp., jest plug-inem typu „file system”? Pozostańmy jednak z dwóch względów przy tym podziale: po pierwsze ułatwi on instalowanie wtyczek, a po drugie próba stworzenia klasyfikacji funkcjonalnej doprowadziłaby do jeszcze większego zamieszania.

Właśnie: instalacja! Nie jest to proces szczególnie trudny, jednak do najbardziej intuicyjnych też nie należy. Generalnie polega on na skopiowaniu konkretnego pliku do jakiegoś katalogu (zalecam utworzenie osobnego folderu, np. Wtyczki w katalogu TC) oraz „poinformowaniu” Commandera, gdzie się on znajduje i co ma robić. Sęk jednak w tym, że nie robimy tego w jednym miejscu – wtyczkę każdego typu dodajemy gdzie indziej! Instalację plug-inów wyjaśniam zatem szczegółowo w ramce $(LC77513:Instalacja wtyczek do Total Commandera)$.

Napisz wtyczkę!

Niestety, nie jest to tak łatwe jak rejestracja własnego makra w Wordzie i „podpięcie” go do nowego przycisku na pasku narzędzi. Stworzenie plug-inu wymaga znajomości Microsoft Visual C++ lub Delphi i jest po prostu zadaniem programistycznym. Jednak ci, którzy chcieliby spróbować, mają nieco ułatwione zadanie – Ch. Ghisler udostępnia szczegółowe objaśnienia i przykłady plików źródłowych wraz ze wskazówkami, jak pisać plug-iny do jego menedżera plików. Zanim jednak chwycimy za pióro (o, przepraszam: za klawiaturę), sprawdźmy w dalszej części artykułu, czy już nie powstała potrzebna nam wtyczka. Przedstawiam tylko wybrane przykłady plug-inów najbardziej przydatnych lub z różnych względów interesujących. Więcej znajdziemy w Internecie na stronach o adresach podanych w ramce poniżej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.