Dźwiękowa machina

Kiedy już zdecydujemy się na dźwięk przestrzenny, musimy zastanowić się, czy ważniejsza jest dla nas jakość czy przystępna cena głośników. W pierwszym przypadku możemy wziąć pod uwagę zestaw Logitech Z-5300.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to solidność wykonania głośników. Eleganckie satelity z ruchomymi podstawkami (bardzo przydatne w przypadku montażu głośników na ścianie) i zdejmowanymi osłonami, dużych rozmiarów solidny subwoofer oraz prostota podłączenia sprawiają bardzo korzystne wrażenie. Niebezpodstawnie, gdyż jakość dźwięku, jak na zestaw komputerowy, jest bardzo dobra. Na pochwałę szczególnie zasługuje głośnik niskich tonów. Wydobywające się z niego basy są mocne, bardzo czyste i niedudniące.

Logitech Z-5300
Ocena subiektywna*: 5
Pasmo przenoszenia: 35 Hz  –  20 kHz
Odstęp sygnału od szumu: 85 dB
Całkowita moc zestawu: 280 W
Moc subwoofera: 100 W
Moc głośn. satelit./centralnego: 35 W/39 W
Gwarancja: 24 miesiące
*  –  dotyczy jakości dźwięku
+ bardzo dobra jakość dźwięku subwoofera i satelitów
+ certyfikat THX
– pilot kablowy zamiast bezprzewodowego
– wysoka cena
Cena: 1470 zł
www.logitech.com
www.logitech-sklep.pl

Satelitom także nie można niczego zarzucić. Nie charczały nawet przy zwiększonej głośności, a dzięki możliwości regulacji wzmocnienia tylnych głośników efekt surround był w pełni słyszalny. Jedynymi mankamentemi zestawu są pilot na kablu zamiast bezprzewodowego i dość toporne wykonanie jednostki sterującej, nie są to jednak wady, które mogłyby go zdyskredytować. Warto także wspomnieć o funkcji matrix, dzięki której możliwe jest rozłożenie sygnału zakodowanego w standardzie stereo na pięć głośników, przez co dźwięk w każdej sytuacji wydobywa się ze wszystkich satelitów.

Już po krótkim odsłuchu Z-5300 nie dziwi fakt uzyskania przez niego certyfikatu THX George’a Lucasa. Zestaw Logitecha to ciekawa propozycja – niestety, adresowana raczej do zamożnych klientów.