Mów mi majster

Budowanie serwisu internetowego składa się z wielu etapów. Jednym z nich jest kodowanie i tworzenia grafik. By maksymalnie uprościć te czynności, musimy wybrać odpowiednie narzędzia

Budowanie serwisu WWW to proces złożony, obejmujący m.in. projektowanie witryny, instalację i konfigurację serwerów, tworzenie baz danych i wreszcie kodowanie stron. W przypadku bardzo prostych stron czasami wystarczy do tego celu nawet Notatnik. Gdy jednak mówimy o nieco bardziej skomplikowanych serwisach, nie obejdzie się bez wyspecjalizowanych narzędzi.

Oprogramowanie webmasterskie możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą, podstawową i najważniejszą są oczywiście edytory HTML. Druga to narzędzia do tworzenia i obróbki grafiki wykorzystywanej na stronach internetowych. Ostatnią stanowią programy do tworzenia animacji oraz całych stron w technologii Flash. W artykule przedstawimy przede wszystkim te programy, które mogą się przydać indywidualnemu użytkownikowi. Czasami są mniej zaawansowane niż profesjonalne pakiety, ale za to stać na nie prawie każdego.

Edytory HTML

Tekstowe edytory przeznaczone są dla tych, którzy posługują się HTML-em oraz językami programowania (JavaScript, PHP itp.). Ułatwiają pisanie kodu przede wszystkim dzięki kolorowaniu różnych fragmentów tekstu (to potrafi większość edytorów), podpowiadaniu funkcji i ich atrybutów w różnych językach programowania oraz sprawdzaniu poprawności składni i znaczników. Oczywiście większość edytorów dysponuje wieloma innymi funkcjami.

Drugą grupę stanowią programy graficzne (WYSIWYG), dzięki którym swoje strony internetowe mogą tworzyć również osoby z niezbyt dużą znajomością HTML-a. W niniejszym tekście skupimy się na tych edytorach tekstowych, gdyż tylko one dają pełną kontrolę nad tworzonym kodem, co jest niezbędne, jeżeli będziemy używali na przykład skryptów w PHP.

Zajączek 3.2

Do mocnych stron darmowego Zajączka należy konfigurowalny (paski narzędzi, paleta zasobów), polskojęzyczny interfejs. Używając tego edytora, nie napotkamy problemów związanych z kodowaniem polskich znaków. Dostępne są dwa standardy: Windows CP-1250 i ISO-8859-2, a konwersja stron między nimi jest łatwa. Zajączek koloruje kod napisany w HTML-u, PHP, JavaScripcie, XML-u oraz CSS-ach, a na dodatek funkcja ta jest konfigurowalna. Bardzo przydatny jest Edytor tagów HTML dzięki niemu nie trzeba znać na pamięć elementów HTML, ich atrybutów i wartości. Dla każdego elementu można wpisać wartość lub wybrać ją z listy, zawsze jest też dostępny opis wraz z przykładami. Listę atrybutów pojawia się również po dwukrotnym kliknięciu wybranego znacznika i naciśnięciu prawego przycisku myszy.

Z tego samego menu kontekstowego możemy definiować zakładki. Pomysł jest dobry, ale wykonanie takie sobie. Jego główna wada to brak możliwości nadania fiszkom nazw – czasem trudno zapamiętać, że zakładka nr 8 w danym dokumencie to na przykład tabela. Kolejny mankament to ograniczenie liczby fiszek do 9. Wreszcie ostatnia usterka: gdy zdefiniujemy zakładkę o istniejącym numerze, stara zniknie bez ostrzeżenia.

Elementy takie jak tabele i ramki można w Zajączku tworzyć na dwa sposoby. Pierwszy to wstawianie znaczników i edycja ich atrybutów. Drugi to skorzystanie z generatora, który jednak pozwala na definiowanie jedynie bardzo prostych tabel. Podobnie ma się sprawa z ramkami: mniej zaawansowani webmasterzy również tutaj mogą się posłużyć kreatorem. Zajączek umożliwia też utworzenie w bardzo prosty sposób tzw. ramki pływającej. Poważną wadą Zajączka jest brak możliwości pracy z projektami.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.