Nie wystarczy HTML!

Stworzenie własnej witryny nie polega tylko na jej zakodowaniu. Trzeba jeszcze wybrać serwer, zarejestrować domenę, opracować szatę graficzną, przemyśleć funkcjonalność... A rozpocząć trzeba od opracowania projektu i strategii postępowania

Nie wystarczy znać narzędzia i języki, by stworzyć dobrą stronę WWW. Dobrą, czyli przede wszystkim taką, z której internauci będą chętnie korzystali, a poszukiwane informacje znajdą bez problemów. Oczywiście, znajomość technologii internetowych też jest potrzebna – bez nich niczego nie da się zrobić. Stworzenie cieszącej się popularnością strony WWW nie polega jednak wyłącznie na jej zakodowaniu. Dlatego zanim przystąpisz do implementacji, musisz się dobrze przygotować do roli webmastera. Nie chcesz chyba, by Twój wysiłek poszedł na marne!?

Ten przewodnik przygotowaliśmy właśnie po to, by pomóc Ci zabrać się do pracy. Nie oczekuj jednak zbyt wiele – serwis musisz założyć samodzielnie, mnóstwo pracy wykonasz więc, Czytelniku, we własnym zakresie. Od nas otrzymasz tylko wskazówki, które pomogą Ci w budowaniu witryny. A zatem: powodzenia!

1. Cel serwisu a wybór serwera

Zanim przystąpisz do budowy witryny, musisz przynajmniej wstępnie zaprojektować swój serwis. Zastanów się, jakie informacje chcesz prezentować i w jaki sposób, jak często będziesz je aktualizował i czy serwis ma na siebie zarabiać. Najlepiej spisz wszystko, choćby na kartce – na tym etapie nie jest Ci potrzebny szczegółowy projekt, a jedynie podstawowe jego założenia. W drugim kroku musisz się zastanowić, jak zbudować serwis spełniający wszystkie zanotowane wytyczne. W zależności od rezultatu tych rozważań dokonasz pierwszego poważnego wyboru – wyboru serwera, na którym „stanie” Twoja witryna.

Zadaj sobie zatem dwa pytania: czy Twój serwis powinien codziennie być wzbogacany porcją świeżych wiadomości albo opisami nowych produktów? Jeśli tak, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie bazy danych. I drugie pytanie: czy zamierzasz na swojej stronie np. coś prezentować po uiszczeniu opłaty (przykładowo: za pomocą SMS-a) lub coś sprzedawać, a należność pobierać za pomocą karty płatniczej? Jeśli tak, Twój serwis zapewne będzie korzystał z usług protokołu SSL, pozwalającego na bezpieczne przesyłanie danych. Tymczasem za udostępnienie obydwu technologii usługodawcy każą sobie płacić (najczęściej kilkaset zł rocznie).

Narzucającym się rozwiązaniem jest w takiej sytuacji „postawienie” serwisu w domu. Pozornie to dobry pomysł – po pierwsze, zachowujemy pełną kontrolę nad witryną, po drugie, nie trzeba za nic nikomu płacić. Co prawda musimy dysponować odpowiednim łączem (np. szerokopasmowym), obecnie z reguły nie stanowi to większego problemu. Zdecydowanie odradzamy jednak taki wybór – jego atuty nie rekompensują niewątpliwych minusów (patrz: tabela u góry sąsiedniej strony). Uruchomienie serwisu w domu polecamy tylko osobom, które dobrze opanowały sztukę administrowania serwerem i są w stanie sprostać wszystkim wynikającym z tego obowiązkom, takim jak np. konieczność stałego śledzenia nowinek z dziedziny bezpieczeństwa systemów i nieustannego aktualizowania oprogramowania serwera. Jeśli nie możesz się pochwalić przynajmniej rocznym doświadczeniem w pracy w charakterze administratora, włamanie do Twojego serwisu to tylko kwestia czasu. Podsumowując, opieka nad własnym serwerem kosztuje zbyt wiele wysiłku i wymaga dodatkowej wiedzy. Zdecydowanie zalecamy natomiast skorzystanie z usług dowolnego providera internetowego. Taki wybór pozwoli zapomnieć o większości problemów związanych z administracją serwerem i skupić się na sednie sprawy, czyli witrynie WWW.

Część portali internetowych oferuje możliwość założenia darmowych kont WWW. Mają one jednak bardzo ograniczoną funkcjonalność – nie pozwalają np. na korzystanie z bazy danych czy protokołu SSL. Najczęściej ograniczenia dotyczą także wielkości serwisu i – coraz częściej – również liczby odwiedzin. Jeśli nie planujesz więc, by Twój serwis korzystał z bazy czy SSL-a, możesz założyć darmowe konto WWW. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba też mieć świadomość, że opiekuni bezpłatnych kont na ogół nie zapewniają zbyt wysokiego poziomu usług. Pamiętaj więc – płatne konto u dowolnego usługodawcy nie kosztuje tak dużo, by warto było ryzykować utratą renomy strony.

Jeśli Twoja witryna ma się ponadto stać źródłem przychodów (patrz: $(LC84836:Witryna na monety)$), możesz być niemal pewien, że nie unikniesz założenia działalności gospodarczej. Na pewno przynajmniej część Twoich klientów zażyczy sobie przecież otrzymania faktury VAT, której jako osoba fizyczna nie będziesz w stanie wystawić. Odpowiednich porad dotyczących zakładania firmy udzieli Ci każde biuro rachunkowe lub np. znajomy księgowy.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Jeśli Twoim celem jest realizacja witryny przynoszącej dochody, zacznij od stworzenia biznesplanu. Oszacuj planowane w kolejnych miesiącach wydatki i spróbuj przewidzieć przychody, a następnie starannie monitoruj wszystkie zyski i koszty. Dzięki temu w każdej chwili będziesz wiedział, w jakim jesteś punkcie.

2. Rejestracja domeny

Ten krok dotyczy oczywiście tylko osób, których nie satysfakcjonuje adres typu „www.provider.pl/moja_strona”. W celu rejestracji domeny należy odwiedzić stronę firmy, która oferuje taką możliwość. Usługę tego typu zapewnia wielu providerów. Ceny są zróżnicowane, przeciętnie jednak rejestracja adresu np. w domenie.pl kosztuje 95-125 zł, a.net, .org i.com – ok. 60 zł.

Operację tę możesz wykonać na dwa sposoby. Jeśli domenę rejestrujesz za pośrednictwem usługodawcy, u którego zamierzasz wykupić konto WWW, konfigurację serwera DNS wykona za Ciebie provider. Jeśli jednak z jakichś powodów musisz nabyć adres dla serwisu w innej firmie, najpierw powinieneś wykupić obsługę domeny u swojego usługodawcy i upewnić się, że serwery DNS zostały skonfigurowane. Dopiero wtedy będziesz mógł zarejestrować domenę, podając numery IP serwerów DNS.

Zalety i wady trzech wariantów wyboru serwera WWW
Serwer w domuTypowy serwer darmowyTypowy serwer płatny
Korzystanie z dodatkowego oprogramowania– konieczność wykorzystania oprogramowania do zarządzania serwerem i jego ochrony+ brak+ brak
Kontrola nad serwisem+ pełna– brak pełnej kontroli nad serwisem– brak pełnej kontroli nad serwisem
Administracja serwerem– samodzielna+ administrator+ administrator
Uaktualnianie systemu– konieczność stałego uaktualniania oprogramowania+ zadanie administratora+ zadanie administratora
Kopie zapasowe– konieczność samodzielnego wykonywania– konieczność samodzielnego wykonywania+ kopie zapasowe wykonuje administrator
Dostęp do bazy danych+ zależy od użytkownika– brak+ jest
Protokół SSL+ jest– brak+ jest
Miejsce na serwerze+ nieograniczone– bardzo małe+ dość duże

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.