Przewoźna elektrownia

Test zewnętrznej baterii do notebooków, palmtopów i komórek

Przenośna ładowarka? Przykładem takiego urządzenia jest N-Charge. Największym jego atutem jest łatwość obsługi. Wtyczkę z zasilacza notebooka wkładamy do portu oznaczonego jako High Voltage, a kabel wychodzący z urządzenia – pełniącego rolę czegoś w rodzaju zasilacza UPS i zewnętrznej baterii jednocześnie – podłączamy do notebooka. W ten sposób podczas zasilania z sieci dostarczać możemy prąd jednocześnie do obu urządzeń. N-Charge się ładuje, notebook pracuje zaś jak przy standardowym zasilaniu z sieci. Gdy zabraknie tego ostatniego, dla notebooka nic się nie zmieni – nadal będzie otrzymywał prąd. W zależności od mocy wykorzystywanej przez przenośnego peceta może się jednak zdarzyć, że poza pracą notebook nie będzie już ładował baterii (o ile była wcześniej wyładowana).

Valence Tech. N-Charge Power System VNC-130
Typ baterii: polimerowa
Port High/Low Voltage: 16-24 V DC/5-12 V DC
Pojemność/energia: 10 Ah/120-130 Wh
Wymiary/waga: 300x200x13 mm/1,35 kg
Trwałość: ponad 600 cykli do pojemności 70%
Gwarancja: 12 miesięcy
+ łatwość użytkowania
+ obsługa wielu urządzeń (w tym dwóch jednocześnie)
– wymaga notebooka, którego zasilacz ładuje baterie
– wysoka cena
Cena: 1835 zł
www.valence.com
www.passus.pl

Drugi port urządzenia oznaczony jako Low Voltage przeznaczony jest do zasilania mniejszych urządzeń. Przykładami mogą być palmtop czy telefon komórkowy, ale także odtwarzacz MP3 czy zewnętrzny dysk. Niestety, nie do każdego z tych urządzeń producent przewidział specjalną przejściówkę.

Podczas testów bateria nie sprawiała problemów. Po naładowaniu od zera standardowego notebooka w baterii pozostawało ok. 40% energii. Łączna praca notebooka wydłużyła się z 2 godzin i 26 minut na samej baterii notebooka do prawie sześciu godzin na obu źródłach zasilania. Naładowanie palmtopa czy komórki pochłania zaś niemal niezauważalne ilości prądu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News