Puk, puk – tu dziadek

Zainstalowanie Windows XP na komputerze z Windows 98 to żadna sztuka, ale "posadzenie" systemów w odwrotnej kolejności nie jest już takie łatwe

Rozwiązanie problemu jest w miarę proste w przypadku tandemu Windows XP-Windows 2000. Pisaliśmy o tym przed trzema miesiącami ($(LC75848:Jedna skrzynka)$). Nieco gorzej bywa wtedy, gdy na komputerze z Windows XP chcemy zainstalować Okienka z numerem 98. Ale oczywiście można to zrobić.

Najpierw płyta

Zakładamy, że Windows XP „okupują” dysk FAT 16/32 oznaczony literą C:. Niestety, w innym przypadku całej opisanej dalej procedury nie uda nam się przeprowadzić. Ponadto powinniśmy przygotować osobną partycję dla Windows 98 i sformatować ją jako FAT 16/32.

Uruchamiamy teraz system operacyjny Windows 98 z dyskietki lub płyty CD-ROM i startujemy setup starych Okien. Przeprowadzamy normalną procedurę instalacyjną. Kiedy zostaniemy zapytani, w którym katalogu chcemy zapisać pliki systemowe (domyślnie będzie nim C:\WINDOWS.000), zmieniamy lokację. Po zakończeniu instalacji czekamy na uruchomienie systemu operacyjnego. Rzecz jasna wystartuje ten z numerkiem 98.

Poprawki w bootloaderze

Musimy teraz zmienić program ładujący system w taki sposób, aby możliwe było uruchomienie obydwu wersji Okien. Przygotowujemy dysk startowy Windows 98 i dodatkowo tworzymy za pomocą Notatnika plik tekstowy o następującej zawartości:

L 100 2 0 1
N C:\BOOTSECT.DOS
R BX
0
R CX
200
W
Q

Zapisujemy zbiór na dyskietce, nadając mu np. nazwę boot.scr. Resetujemy komputer i uruchamiamy go, korzystając z dyskietki startowej. Gdy na ekranie zobaczymy znak zachęty (A:\>), wpisujemy polecenie:

DEBUG <BOOT.SCR

Teraz musimy skorzystać z płyty instalacyjnej Windows XP.

Wracamy do XP-ka

Resetujemy komputer i ponownie go uruchamiamy – ale tym razem sięgamy po płytę z Windows XP. Zostaniemy poinformowani o tym, że na dysk twardy skopiowano kilka plików, a następnie zapytani, czy chcemy zainstalować system „od zera” czy też naprawić istniejącą już instalację Okien. Wybieramy opcję Napraw .

Musimy zdecydować, którą instalację Windows XP zamierzamy naprawiać. Zazwyczaj na dysku jest tylko jedna, wybieramy więc właśnie ją. Jeżeli instalator zażąda podania hasła administratora, wpisujemy je. Po ujrzeniu znaku zachęty wydajemy komendę fixboot. Na pytanie, czy chcemy zmodyfikować rekord ładujący, odpowiadamy twierdząco, wyjmujemy płytę CD z napędu i „normalnie” uruchamiamy peceta. Teraz możemy już wybrać, który system operacyjny powinien wystartować.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.