Wyścig trwa!

Wkrótce w sprzedaży pojawią się nowe procesory Intela z jądrem Prescott oraz nowe Athlony 64. Popatrzmy, co się kryje w ich wnętrzu i jakie modele niebawem ujrzą światło dzienne

Pod koniec roku zawsze zastanawiamy się, co przyniesie nam następny nowy rok. Nie inaczej jest w przypadku podzespołów komputerowych. Wszak dobra inwestycja zaprocentuje tym, że będziemy mogli np. za sześć miesięcy niewielkim kosztem rozbudować peceta. Oczywiście, pod względem upgrade’u komputera kluczowym elementem jest procesor – to od niego w największym stopniu zależy wydajność peceta, a w 2004 roku pojawi się kilka interesujących konstrukcji.

AMD stawia na 64 bity

Firma AMD nie planuje obecnie premier na miarę zeszłorocznego pojawienia się Athlona 64 i Athlona FX. Niemniej i w tym roku będziemy mieli do czynienia z wieloma ciekawymi procesorami. Już w grudniu ubiegłego roku do sprzedaży, na razie tylko w Japonii, trafiły „okrojone” Athlony 64 (model 3000+ kosztujący 270 USD) o kodowej nazwie Newcastle. Kość ta wyposażona jest „zaledwie” w 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu, podczas gdy znany nam Athlon 64 ma jej 1024 KB. Newcastle jest wytwarzany w technologii 0,13 mikrona (SOI – Silicon-on-Insulator). Co ciekawe, już w czwartym kwartale zostanie on zastąpiony 90-nanometrową (SOI) kością Winchester, również z pamięcią cache L2 512 KB. Na szczęście AMD nie planuje zaprzestania produkcji obecnego Athlona 64 (nazwa kodowa ClawHammer) i już niebawem w sprzedaży znajdzie się Athlon 64 3400+ ($(LC83502:Nowy 64-bitowiec)$).

W drugiej połowie roku rozpocznie się produkcja Athlonów XP, oznaczonych symbolem Paris. Układy te mają być w dalszym ciągu wytwarzane w technologii 0,13 mikrona i nie należy spodziewać się znacznego przyśpieszenia zegara. Nowością będzie to, że Paris znajdzie się w obudowie Socket 754 (takiej samej jak Athlon 64). Niestety, nie będzie on zgodny z 64-bitową architekturą AMD64 i zostanie wyposażony tylko w 256 KB pamięci podręcznej L2. Oczywiście nowy Athlon XP będzie do komunikacji z płytą główną wykorzystywał łącze HyperTranspor, niemniej ma ono być nie 16-bitowe, jak w przypadku Athlona 64, lecz tylko ośmiobitowe. Paris w połowie 2005 roku doczeka się następcy – 90-nanometrowego procesora Palermo.

Jeśli chodzi o Athlona FX, to w chwili ukazania się tego numeru w sprzedaży powinien już być dostępny Athlon FX-53 taktowany zegarem 2400 MHz. Następcą dzisiejszych „FX-ów” zostanie zaś wytwarzana w technologii 0,09 mikrona (SOI) kość o kodowej nazwie San Diego. Nie będzie ona, poza procesem wytwarzania, się niczym różniła od znanych nam Athlonów FX. W 2005 roku pojawi się kolejny FX o kryptonimie Toledo. Również w 2004 roku dzisiejsze Opterony doczekają się też swoich sukcesorów – 90-nanometrowych kości Athens (Opterony z serii 800), Troy (Opterony 200), Venus (Opterony 100). W 2005 roku zostaną one zastąpione procesorami o kodowych nazwach Egypt, Italy i Denmark.

Szturm Prescottów

Nie mniej ciekawe produkty na 2004 rok szykuje Intel. Zmiany dotyczyć będą nie tylko technologii wykonania układów, ale również architektury i podstawek. Ale do rzeczy! Już drugiego lutego nastąpi premiera długo oczekiwanego procesora Pentium 4 z nowym rdzeniem Prescott. Początkowo dostępnych będzie pięć modeli Prescotta – 3,4 GHz, 3,2 GHz, 3,0 GHz, 2,8 GHz oraz wersja 2,8A (znane są już też hurtowe ceny tych kości – odpowiednio: 417, 278, 218, 178 i 163 dolary). Ten ostatni procesor ma współpracować z 533-megahercową magistralą systemową zamiast, tak jak jego czterej silniejsi bracia, z 800-megahercowym FSB (Front Side Bus). Co ciekawe, wersja Prescotta 2,8A pozbawiona zostanie Hyper-Threadingu i – jak można się domyślić – zaprojektowana została z myślą o unowocześnianiu starszych komputerów z płytami głównymi nieobsługującymi hiperwątkowości i FSB 800 MHz.

Jakie nowości przyniesie ze sobą architektura Prescotta? Z punktu widzenia użytkownika najważniejszą cechą nowego układu jest zwiększenie pamięci podręcznej drugiego poziomu z 512 KB do 1 MB (pamięć cache L2 w dalszym ciągu pozostała czterodrożna i podzielona jest na cztery niezależne banki). Zmiana ta ma oczywiście na celu zwiększenie wydajności układu w stosunku do swoich poprzedników. Dwukrotnie „urosła” też pamięć cache L1 dla danych – ma ona teraz 16 KB, a nie jak w dotychczasowych kościach 8 KB. Podobnie postąpiono z pamięcią przechowującą zdekodowane instrukcje mikrooperacji (Execution Trace Cache). Zwiększono ją z 12 do 24 kilobajtów.

Poszerzeniu uległa również szyna adresowa procesora. W Prescotcie wynosi ona nie 32, lecz 40 bitów. Dzięki temu pokonana zostanie bariera ograniczająca fizyczną wielkość RAM-u do 4 GB i nowe układy Pentium 4 będą w stanie adresować do 1 TB pamięci!

W układzie Prescott znalazła się szyna BSB (BackSideBus) służąca do podłączenia zewnętrznej pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Dzięki temu można będzie bez problemu poszerzyć rodzinę procesorów Pentium 4 Extreme Edition wyposażonych w dwumegabajtowy cache L3. Intel już zapowiedział tego typu konstrukcje taktowane zegarami od 2,8 do 3,4 GHz. Mają one być szybsze od zwykłych Prescottów o 10-15 procent. Kości te pojawią się w sprzedaży w drugim kwartale br.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.