Alternatywa dla monopolisty

Internet w Polsce "normalnieje" z dnia na dzień. Najlepszym powodem jest wprowadzenie konkurencyjnej dla słynnej Neostrady usługi - tym razem oferowanej przez Telefonię Dialog

Abonenci sieci Dialog do tej pory mogli korzystać wyłącznie z bogatej oferty komutowanego dostępu do Internetu. Mimo korzystnej, zryczałtowanej opłaty za dostęp do Sieci wadą usługi jest ograniczenie przepustowości do 56 kbit/s (linia analogowa) lub 128 kbit/s (ISDN). Za krok naprzód można uznać dostępną od listopada 2003 w sieci Dialog usługę w technologii DSL, umożliwiająca jednoczesne używanie szybkiego Internetu i telefonu.

Usługi szerokopasmowego dostępu w sieci Dialog oferowane są w czterech odmianach: dwóch dla abonentów indywidualnych (asymetryczny ADSL) i dwóch dla firm (symetryczny SHDSL). Oprócz szybkości transmisji danych od abonenta odróżniają je sposób adresowania IP, możliwość rejestracji własnych domen w systemie DNS operatora, no i przede wszystkim… cena (patrz tabelka poniżej). Test przeprowadziliśmy opierając się o usłudze Dialnet DSL 2, działającej we Wrocławiu.

Sporą zaletą Dialnetu DSL jest stały, publiczny adres IP. I choć nie zmienimy wpisów w DNS/rev-DNS operatora (opcja dostępna w wersji Biznes), swobodnie możemy zarejestrować własną domenę internetową czy uruchomić mały serwer. Dialog podszedł też oszczędnie do podziału puli adresów IP. Modem DSL działa w trybie bridge, co oznacza, że urządzenie nie ma publicznego adresu. Prawdziwy adres jest konfigurowany na sieciowym interfejsie klienta i dzięki temu operator zyskuje na każdej instalacji 3 adresy IP (w wypadku stosowania podsieci IP nie są one wykorzystywane).

Dialnet DSL 1/2
Dostępność usługi: w wybranych obszarach sieci Dialog we Wrocławiu, Legnicy, Lubinie, Zielonej Górze i Łodzi
stały, publiczny adres IP
korzystna cena usługi
możliwość dokupienia wielu przydatnych opcji (np. NAT-u)
brak możliwości wpisu w DNS i revDNS dla usługi ADSL
Cena: od 159 zł/miesiąc
www.dialog.pl

Testy szybkości wypadły obiecująco. Przy ściąganiu wielowątkowym w menedżerze plików „wycisnąłem” z łącza ok. 215 KB/s, co daje w przybliżeniu fizyczną przepustowość łącza 2 Mbit/s (po odjęciu 10-15% narzutu wynikającego z technologii DSL). Gracze powinni być także usatysfakcjonowani, przykładowo w Counter-Strike’u na serwerze Dialogu uzyskałem czasy poniżej 30 ms, a na serwerach zagranicznych – w granicach 50-70 ms.

Dialnet DSL działa bardzo stabilnie, choć od czasu do czasu pojawiają się kilkusekundowe przerwy (prawdopodobnie jest to „choroba wieku dziecięcego”). Bez wątpienia atrakcyjna jest cena usług dla klientów indywidualnych, biorąc pod uwagę szybkość dostępu. Można sobie jedynie życzyć szerszej dostępności usługi.

Usługa Dialnet DSL
UsługaDialnet DSL 1Dialnet DSL 2Dialnet DSL 1 BiznesDialnet DSL 2 Biznes
Wymaganiadowolna aktywna linia telefoniczna w sieci Dialog w taryfie innej niż ATUT, karta sieciowakarta sieciowa
TechnologiaADSLSHDSL
Opłata instalacyjna (brutto)428,00 zł856,00 zł
Abonament miesięczny (brutto)159,43 zł266,43 zł1230,50 zł2086,50 zł
Sposób przyznawana IP:na stałena stałe
Możliwość wpisu w revDNS i DNS:nietak
Liczba IP:1 adres IPpodsieć 4 IP
Maks. transfer do użytkownika:1 Mbit/s2 Mbit/s1 Mbit/s2 Mbit/s
Maks. transfer od użytkownika:256 kbit/s512 kbit/s1 Mbit/s2 Mbit/s
Usługi hostingowe w cenie:nienie
Opcje dodatkowe:podsieć 4 lub 8 IP, funkcjonalność routera w urządzeniu dostępowym, uruchomienie NAT-umożliwość wykupienia podsieci 8 IP
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.