Dźwiękowe pudełka

Test dwóch zewnętrznych kart dźwiękowych Creative Labs Sound Blaster Audigy 2 NX i M-Audio Sonica Theater USB

Wśród komputerowych akcesoriów multimedialnych pojawiły się niedawno zewnętrzne karty dźwiękowe ze złączem USB. Mimo tego, że są dużo droższe od analogicznych kart PCI, mają nad nimi przewagę, którą jest mobilność. Coraz częściej zdarza się, że w naszym domu są dwa, a nawet trzy komputery. Wyposażenie każdego w nich w dobrą kartę dźwiękową (np. SB Audigy 2) to kilkakrotny wydatek co najmniej 350 złotych. Tańszym rozwiązaniem będzie kupno jednej zewnętrznej karty dźwiękowej USB. Co więcej, wspomniane urządzenie doskonale zastąpi także zwykłą kartę stereo w notebooku, zamieniając komputer przenośny w małe kino domowe.

Przetestowaliśmy dwie zewnętrzne karty dźwiękowe USB. Pierwszą z nich była Sound Blaster Audigy 2 NX. Urządzenie pod względem funkcjonalności podobne jest do karty Audity 2 ZS, o której pisaliśmy w CHIP-ie (patrz: $(LC83909:Test trzech kart dźwiękowych)$). Od Audigy 2 ZX różni się częstotliwością próbkowania odtwarzanego dźwięku (96 kHz zamiast 192 kHz), rodzajem zamontowanych złączy oraz ceną.

Karta Sound Blaster Audigy 2 NX wykonana jest w postaci niewielkiego pudełka. Na górnej części obudowy zamontowano trzy przyciski, służące do włączania i wyłączania urządzenia, wyłączania odtwarzanego dźwięku (funkcja MUTE) i uaktywniania systemu CMSS (miksowanie dźwięku stereo do sygnału wielokanałowego 7.1). Obok wspomnianych przycisków znajdują się też dwa potencjometry do regulowania natężenia odtwarzanego dźwięku i poziomu sygnału nagrywanego przez wejście mikrofonowe.

Creative Labs Sound Blaster Audigy 2 NX
Ocena ogólna (POWER) 81
Opłacalność (ECONO) 28
Układ: Creative Labs Audigy 2
Zgodność: Dolby Digital 5.1, Dolby Digital EX 6.1,
DTS, EAX 4.0 Advanced HD, A3D, DVD-Audio, ASIO 2.0, OpenAL, CMSS, SoundFont 2.1
Jakość próbkowania: 24 bity, 96 kHz
Wejścia: mikrofonowe, liniowe, optyczne TOS-Link
Wyjścia: analogowe 7.1, cyfrowe S/PDIF, słuchawkowe, optyczne TOS-Link
Gwarancja: 24 miesiące
+ bardzo dobra jakość dźwięku
+ pilot zdalnego sterowania
– wymaga zewnętrznego zasilania
Cena: 545 zł
pl.europe.creative.com
www.creative.com
M-Audio Sonica Theater USB
Ocena ogólna (POWER) 51
Opłacalność (ECONO) 11
Układ: ICEnsemble Envy 24HT
Zgodność: Dolby Digital 5.1, Dolby Digital EX 6.1,
DTS, A3D, EAX, SRS TruSurround XT; Deep Bass Enhancement;
SRS TruBass; SRS Circle Surround II
Jakość próbkowania: 24 bity, 96 kHz
Wejścia: mikrofonowe, liniowe
Wyjścia: analogowe 7.1, cyfrowe S/PDIF, słuchawkowe
Gwarancja: 12 miesięcy
bardzo dobra jakość dźwięku
brak polskojęzycznej dokumentacji
brak obsługi złącza S/PDIF w systemie Windows 98
Cena: 530 zł
www.m-audio.com
www.music.info.pl

M-Audio Sonica Theater USB jest natomiast zewnętrznym odpowiednikiem karty dźwiękowej M-Audio Revolution 7.1 (patrz: $(LC83909:Test trzech kart dźwiękowych)$). Sonica pod względem funkcjonalności jest nieco uboższa od Audigy 2 NX. Nie ma optycznego wejścia i wyjścia TOS-Link, wejścia mikrofonowego oraz potencjometrów, a kosztuje niemal tyle samo. Nie obsługuje też systemu EAX Advanced HD, ale za to oferuje systemy SRS TruSurround XT i SRS Circle Surround II. Pierwszy z nich dodaje efekty przestrzenne do dźwięku odsłuchiwanego na słuchawkach lub głośnikach stereo czy 2.1, drugi z kolei miksuje muzykę stereo do przestrzennej postaci wielokanałowej.

Obydwie karty charakteryzują się bardzo dobrą jakością dźwięku. W teście RightMark Audio Analyzer 5.2 urządzenia uzyskały same oceny bardzo dobre i doskonałe za jakość generowanego sygnału audio. Karty bardzo dobrze spisywały się również podczas odtwarzania dźwięku w grach, filmach DVD, DivX ze ścieżką AC-3, jak i muzyki zapisanej w formacie DTS.