Moc w kieszeni

Czy sześć lat temu mogliśmy przypuszczać, że będziemy nosić w kieszeniach komputery o mocy współczesnych pecetów? Dzisiaj, na przykład za sprawą urządzenia Pocket LOOX 610 to nic nadzwyczajnego...

Gdy tylko spojrzałem na specyfikację komputerka Pocket LOOX, uświadomiłem sobie, że dysponuje on większą mocą niż mój pierwszy pecet z 1998 roku, z 200-megahercowym procesorem i 32 MB RAM-u! Jedną z niewielu przewag mojej ówczesnej maszyny był chyba tylko większy dysk, za to o takich cudeńkach, jak Bluetooth czy Wi-Fi niewielu jeszcze śniło…

Siemens Pocket LOOX 610
Procesor: Intel XScale PXA 255 400 MHz
System operacyjny: Microsoft Pocket PC 2003
Pamięć RAM: 64/128 (w zależności od wersji)
Wyświetlacz: 65 536 kolorów, 240×320 pikseli
Interfejsy: USB, IrDA, RS232, SD/MMC, CF I  +  II, Bluetooth, (model BT/WLAN  –  także IEEE 802.11b)
Masa: 197/205 g (BT/BT/WLAN)
Czas pracy/czuwania: 12/300 godzin
+ szybki procesor
+ wbudowane gniazdo kart CF
+ zasilanie awaryjne przez 30 minut
Cena: ok. 2600 zł
www.fujitsu-siemens.com.pl

Co interesującego oferuje zatem nowy produkt firmy Fujitsu-Siemens? Niewątpliwie znaczny potencjał wydajnościowy. Wyróżnia się tutaj nowoczesny, energooszczędny procesor Intela o częstotliwości 400 MHz. Rzeczywiście, wyraźnie się czuje, że system nie „zastanawia się” przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności. Sporym plusem jest 128 MB RAM-u – przynajmniej w wersji BT/W-LAN, jednej z dwóch, w jakich występuje Pocket LOOX. W obu znajdziemy wbudowany moduł Bluetooth, w bogatszej wersji także sieci bezprzewodowej W-LAN. Zewnętrzną oznaką tego wyposażenia jest malutka antenka – notabene troszkę utrudniająca wysuwanie rysika, chowanego zaraz obok. Zaletą jest z kolei wbudowane gniazdo nie tylko kart SD/MMC, ale również Compact Flash. Dzięki temu kieszonkowy komputer możemy łatwo rozbudowywać wieloma rozmaitymi modułami – między innymi telefonicznym GPRS czy nawigacji satelitarnej GPS.

Poza wspomnianą już, małą usterką z zakresu ergonomii trudno znaleźć w tym urządzeniu większe wady. Jako godnego reprezentanta współczesnych komputerków tego typu można go zatem z czystym sumieniem polecić każdemu, kto ich potrzebuje.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.