Samoobrona konieczna

Komputer przyłączony do Internetu stanowi pożywkę dla włamywaczy i robaków. Czy da się jakoś zabezpieczyć przed tymi zagrożeniami?

Zadaniem tytułowego superbohatera jest czuwanie nad poprawną pracą systemu Windows. W tym celu program został wyposażony w wiele mechanizmów umożliwiających śledzenie oraz zapobieganie zmianom w systemie, które mogą nastąpić w trakcie codziennego korzystania z komputera. Zdarza się, że podczas surfowania po Internecie odwiedzana witryna zmieni nam domyślną stronę w przeglądarce, niektóre serwisy zaś potrafią też zablokować dostęp do opcji internetowych IE. Jedną z mniej przyjemnych rzeczy, jakie mogą się przytrafić użytkownikom modemów, jest z kolei modyfikacja numeru dostępowego do Internetu, powodująca przestawienie go np. na 0-700, z którym połączenia są bardzo drogie.

Geek Superhero
Wymagania: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP, ok. 3,5 MB na dysku
+ ciekawe, rzadko spotykane możliwości
+ dobra ochrona przeglądarki IE
– mało estetyczny interfejs
Cena: 25 USD
www.geeksuperhero.com

Zainstalowanie Geek Superhero w znacznym stopniu zmniejsza możliwości wystąpienia opisanych sytuacji. Oprócz opcji znanych z podobnych aplikacji – blokowania okienek pop-up i tzw. web bugów czy kontrolowania aplikacji uruchamianych podczas startu Windows – program oferuje kilka ciekawych funkcji. W kategorii Protect możemy włączyć kontrolę modyfikacji ustawień Internet Explorera, w tym opcji połączeń internetowych, zmian zawartości Pulpitu, paska szybkiego uruchamiania, Ulubionych IE i listy aplikacji wywoływanych w zależności od typu otwieranego pliku.

Na zakładce Security możemy wyłączyć obsługę rzadziej wykorzystywanych serwisów i usług, np. DCOM, WMS, UPnP oraz RRS, które stają się czasem furtką do systemu dla choćby wirusów i robaków. Dodatkowo Geek Superhero został wyposażony w narzędzie do monitorowania ilości miejsca na dysku twardym oraz konfigurator wtyczek Internet Explorera. Dzięki temu ostatniemu modułowi można wyłączyć narzędzia ładowane razem z IE, np. biblioteki Adobe Readera.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.