Serial ATA dla każdego

Interfejs SATA za sprawą wysokiej wydajności jest dziś bardzo popularnym rozwiązaniem. Standard ten może być także stosowany przez użytkowników nieco starszego sprzętu komputerowego za pomocą specjalnego kontrolera. Przykładem takiego urządzenia jest karta Adaptec Serial ATA RAID 1210SA

Adaptec Serial ATA RAID 1210SA to kontroler, dzięki któremu wzbogacimy swojego peceta o możliwość podłączenia dwóch urządzeń z magistralą Serial ATA i np. skonfigurowania ich w macierz RAID. Wraz z kartą otrzymujemy w komplecie dwa kable Serial ATA, „śledzia” dla obudów niskoprofilowych, płytę CD ze sterownikami oraz dokumentację.

Instalacja kontrolera przebiega w jednym z dwóch trybów: w nowym lub istniejącym systemie. W pierwszym przypadku wykorzystujemy narzędzia znajdujące się na bootowalnej płycie CD w celu utworzenia dyskietki ze sterownikami – niezbędnej podczas instalacji nowego systemu. Gdy na naszym komputerze system już istnieje, kontroler jest automatycznie wykrywany, a odpowiednie sterowniki możemy załadować bezpośrednio z płyty CD. Całość konfigurujemy w setupie BIOS-u karty, który pozwala nam sterować buforem, formatować lub diagnozować dyski oraz ustawić jeden z poziomów RAID: 0, 1 lub JBOD (w którym dwa dyski widziane są w systemie jako jeden duży). Dodatkową możliwość zarządzania kontrolerem stwarza dołączony program Adaptec Storage Manager Browser Edition. Aplikacja współpracuje z przeglądarką WWW, a zmiany ustawień mogą być dokonywane zdalnie przez Internet.

Adaptec Serial ATA RAID 1210SA
Liczba kanałów Serial ATA: 2
Poziomy RAID: 0, 1 i JBOD
Interfejs komunikacyjny: PCI 32-bit/66 MHz
Pojemność obsługiwanych dysków: także powyżej 137 GB (48-bit LBA)
Gwarancja: 36 miesięcy
+ wysokie osiągi
+ łatwość konfiguracji
– stosunkowo wysoka cena
Cena: 325 zł
www.adaptec.com
www.veracomp.pl

Bardzo przydatną funkcją kontrolera jest migracja z konfiguracji jednodyskowej na RAID 0 lub 1. Polega ona na pobraniu danych z dysku źródłowego i odpowiednim ich rozłożeniu na obu dyskach tworzących macierz.

Karta Adaptec Serial ATA RAID 1210SA jest solidnym produktem o sporych możliwościach, jednak duży mankament stanowi jej dość wysoka cena.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.