Serial ATA dla każdego

Test kontrolera Adaptec Serial ATA RAID 1210SA

Adaptec Serial ATA RAID 1210SA to kontroler, dzięki któremu wzbogacimy swojego peceta o możliwość podłączenia dwóch urządzeń z magistralą Serial ATA i np. skonfigurowania ich w macierz RAID. Wraz z kartą otrzymujemy w komplecie dwa kable Serial ATA, „śledzia” dla obudów niskoprofilowych, płytę CD ze sterownikami oraz dokumentację.

Instalacja kontrolera przebiega w jednym z dwóch trybów: w nowym lub istniejącym systemie. W pierwszym przypadku wykorzystujemy narzędzia znajdujące się na bootowalnej płycie CD w celu utworzenia dyskietki ze sterownikami – niezbędnej podczas instalacji nowego systemu. Gdy na naszym komputerze system już istnieje, kontroler jest automatycznie wykrywany, a odpowiednie sterowniki możemy załadować bezpośrednio z płyty CD. Całość konfigurujemy w setupie BIOS-u karty, który pozwala nam sterować buforem, formatować lub diagnozować dyski oraz ustawić jeden z poziomów RAID: 0, 1 lub JBOD (w którym dwa dyski widziane są w systemie jako jeden duży). Dodatkową możliwość zarządzania kontrolerem stwarza dołączony program Adaptec Storage Manager Browser Edition. Aplikacja współpracuje z przeglądarką WWW, a zmiany ustawień mogą być dokonywane zdalnie przez Internet.

Adaptec Serial ATA RAID 1210SA
Liczba kanałów Serial ATA: 2
Poziomy RAID: 0, 1 i JBOD
Interfejs komunikacyjny: PCI 32-bit/66 MHz
Pojemność obsługiwanych dysków: także powyżej 137 GB (48-bit LBA)
Gwarancja: 36 miesięcy
+ wysokie osiągi
+ łatwość konfiguracji
– stosunkowo wysoka cena
Cena: 325 zł
www.adaptec.com
www.veracomp.pl

Bardzo przydatną funkcją kontrolera jest migracja z konfiguracji jednodyskowej na RAID 0 lub 1. Polega ona na pobraniu danych z dysku źródłowego i odpowiednim ich rozłożeniu na obu dyskach tworzących macierz.

Karta Adaptec Serial ATA RAID 1210SA jest solidnym produktem o sporych możliwościach, jednak duży mankament stanowi jej dość wysoka cena.