Serwis dla mas

Serwer pocztowy, WWW czy FTP - wszystkie możemy za darmo uruchomić w naszej sieci lokalnej

Dostęp do Internetu jest w Polsce nadal drogi. Mało kogo stać na płacenie 100-200 złotych miesięcznie za stałe łącze. Między innymi dlatego bardzo popularne stały się u nas sieci sąsiedzkie, obejmujące swoim zasięgiem kilka komputerów. Struktury zbudowane na bazie jednego switcha są nie tylko tanie w wykonaniu, ale i niekłopotliwe w użytkowaniu. Opiekunami takich sieci mogą być osoby bez specjalistycznego wykształcenia – zwłaszcza że do podziału łącza często wykorzystywany jest komputer z Windows 2000/XP.

Na wyposażeniu

Mechanizmy udostępniania połączenia internetowego (ICS – Internet Connection Sharing), wbudowane w Okienka, nie są zbyt wyszukane. Pomimo to pozwalają kliku lub kilkunastu komputerom wchodzącym w skład sieci lokalnej bezproblemowo komunikować sie z Internetem. Najważniejsze usługi oferowane przez Windows to przede wszystkim routing (wymiana danych pomiędzy podsieciami: lokalną i zewnętrzną) oraz system translacji adresów NAT (możliwość użytkowania tylko jednego adresu IP przez wiele komputerów – patrz: $(LC52554:NATura sieci)$). Dodatkowo Windows 2000/ XP Professional ma wbudowane dwa serwery: usługi DHCP (pozwalającej na zdalną konfigurację komputerów znajdujących się w sieci lokalnej) oraz DNS (odpowiedzialny za tłumaczenie nazw domenowych na adresy IP i odwrotnie).

Chcemy więcej

Wymienione wyżej elementy nie wyczerpują jednak potencjału, jakie ma komputer pełniący rolę routera. Z powodzeniem można go wykorzystać do bardziej zaawansowanych zadań, podnosząc jednocześnie komfort dostępu do Internetu. Wiele osób myśli, że do uruchomienia serwera poczty, FTP czy WWW konieczna jest zmiana systemu operacyjnego na Linuksa. Nic bardziej mylnego – trzeba tylko mieć na względzie, że do sprawnego funkcjonowania maszyny z Windows potrzebne są odpowiednia moc obliczeniowa i rozmiar pamięci operacyjnej.

Warto też obalić mit, że serwera nie można uruchomić na łączach o dynamicznie przydzielanym numerze IP (np. Dialnet, Neostrada). Dzięki takim serwisom jak np. http://www.no-ip.org/ nasz serwer będzie widoczny pod stałą nazwą domenową, nawet jeśli po każdym połączeniu z Siecią otrzymamy inny adres IP. Usługa ta przydatna będzie też tam, gdzie mając stały adres IP, nie możemy zarejestrować swojej własnej domeny. Użytkowanie tych serwisów jest bezpłatne, a dzięki specjalnemu oprogramowaniu aktualizacja adresu IP w systemie DNS odbywa się automatycznie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.