Socket 940 w natarciu

Podstawowe pytanie, jakie zadajemy sobie przed zakupem płyty głównej, dotyczy wyboru chipsetu. A dokładnie tego, co nam dany układ oferuje. Do tej pory jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za wyborem danego modelu był rodzaj zastosowanego kontrolera pamięci. W przypadku najnowszych, 64-bitowych procesorów AMD sprawa nieco się upraszcza. Zarówno Athlon 64, jak i Athlon 64 FX mają w swojej strukturze wbudowany kontroler RAM (odpowiednio jednokanałowy i dwukanałowy). Jeżeli zatem wydajność podystemu pamięci teoretycznie nie zależy już w tak dużym stopniu od chipsetu, postanowiliśmy sprawdzić, jak wypadnie porównanie wydajności platform bazujących na układach firm VIA i nVidia.

Leadtek WinFast K8NW Pro to płyta bazująca na chipsecie nVidii – nForce3 Pro 150. Produkt, ze względu na wyposażenie, skierowany jest do grupy najbardziej wymagających użytkowników komputerów. WinFast K8NW Pro zapewnia pełną obsługę kart graficznych ze złączem AGP Pro 8x, udostępnia trzykanałowy kontroler UltraATA/133 (jeden kanał, dzięki zastosowaniu technologii X-Wall IDE, pozwala na zabezpieczony dostęp do dysku) oraz dodatkowy, trzykanałowy kontroler Serial ATA/RAID. Ponadto płytę Leadteka wyposażono w dwie karty sieciowe – Gigabit Ethernet i Fast Ethernet – kontroler FireWire i USB 2.0 oraz sześciokanałowy układ dźwiękowy ALC 658. Ze względu na dwukanałowy kontroler pamięci Athlona 64 FX czy Opterona na płycie znajdziemy cztery sloty DIMM. Niestety, do poprawnej pracy niezbędne są moduły pamięci registered DDR, których zakup wiąże się z dużymi kosztami.

Asus SK8V
Chipset: VIA K8T800
Obsługiwane procesory: AMD Athlon 64 FX, Opteron (Socket 940)
Typ pamięci/najszybsze: registered DDR/400 MHz
Typ złącza AGP: 3.0 (AGP 8x)
Zintegrowane grafika/dźwięk: nie/tak
Kontroler sieciowy: Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s)
Złącza USB 2.0 (zainstalowane/łącznie): 8/8
Gwarancja: 36 miesięcy
+ wysoka wydajność
+ bogate wyposażenie
+ złącze Asus Wi-Fi
– wysoka cena
Cena: 1060 zł
www.asus.com.tw
pl.asus.com
Leadtek WinFast K8NW Pro
Chipset: nVidia nForce3 Pro 150
Obsługiwane procesory: AMD Athlon 64 FX, Opteron (Socket 940)
Typ pamięci/najszybsze: registered DDR/400 MHz
Typ złącza AGP: AGP Pro 3.0 (AGP 8x)
Zintegrowane grafika/dźwięk: nie/tak
Kontroler sieciowy: Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s) i Fast Ethernet (100 Mbit/s)
Złącza USB 2.0 (zainstalowane/łącznie): 4/6
Gwarancja: 24 miesiące
wysoka wydajność
dwie karty sieciowe i X-Wall IDE
złącze AGP Pro 8x
wysoka cena
Cena: 950 zł
www.leadtek.com.tw
www.abcdata.com.pl

Druga z testowanych płyt, Asus SK8V pracujący pod kontrolą chipsetu VIA K8T800, ustępuje rywalowi w kategorii wyposażenia oraz zintegrowanych komponentów. Do najważniejszych różnic należy brak dodatkowego sterownika sieciowego. Pojedynczy kontroler Gigabit Ethernet oferowane przez Asusa SK8V, w zupełności wystarczy jednak do domowych zastosowań. Zwłaszcza że konfiguracja pozostałych elementów pozostaje niemal identyczna jak w przypadku konkurenta, przy czym na płycie Asusa znajdziemy ponadto dodatkowe złącze Wi-Fi do podłączenia modułu komunikacji bezprzewodowej, co jest niewątpliwym plusem tej platformy.

Na koniec pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie o wydajność obu platform. Jak się okazało, testowane płyty pod tym względem osiągnęły niemal identyczne rezultaty. Niewielką przewagę zdobył co prawda model WinFast K8NW Pro, bazujący na układach nVidii, jednak zdecydowanego zwycięzcy w tej kategorii nie mogę wskazać. Zawarta we wstępie sugestia o zmniejszającym się wpływie chipsetu na wydajność płyty głównej znalazła więc potwierdzenie w praktyce.