Ten pierwszy raz

Pierwsze spotkanie z Linuksem bywa zazwyczaj stresujące dla osób, które wcześniej używały innego systemu operacyjnego. Nie jest to prawdą w przypadku Mandrake Discovery - tutaj wszystko jest łatwe i wygodne...

O tym, że dostępne są „pudełkowe” wersje Mandrake Linuksa, wie zapewne każdy użytkownik tego systemu. Nie wszyscy jednak zauważyli pojawienie się dodatkowej edycji „mandarynki” w wersji 9.2 – mowa o systemie oznaczonym nazwą Discovery.

W estetycznie wykonanym pudełku z systemem znajdziemy – oprócz dwóch płyt instalacyjnych – broszurkę informującą o typie przysługującej nam pomocy techniczniej (30 dni dostępu do internetowego serwisu MandrakeExperts i tyle samo uczestnictwa w MandrakeClub, zapewniającym dostęp do dodatkowych zasobów) oraz podręcznik obsługi Linuksa. Obie pozycje są, niestety, anglojęzyczne.

Mandrake Linux Discovery 9.2
Wymagania: Pentium, 32 MB RAM, napęd CD/ DVD, karta graficzna (S)VGA, ok. 1,2 GB na dysku
+ solidne, dobrze skonfigurowane środowisko pracy
+ banalna instalacja i obsługa
– brak polskojęzycznego podręcznika użytkownika
Cena: ok. 200 zł
www.mandrakelinux.com
www.amazis.net

Jak sama nazwa wskazuje, opisywany OS przeznaczony jest dla osób dopiero „odkrywających” Linuksa. Dlatego też uproszczono jeszcze bardziej i tak łatwą procedurę instalacyjną i dodatkowo (w stosunku do innych edycji Mandrake’a) skonfigurowano środowisko KDE – głównie menu K. Ze względu na zmniejszoną (np. w porównaniu do wersji Download Edition) liczbę płyt instalacyjnych w systemie znajdziemy tylko najpotrzebniejsze aplikacje. Nie oznacza to, że jest on mało wartościowy – do dyspozycji mamy m.in. środowisko KDE, aplikacje biurowe (Open-Office.org), klienty usług sieciowych, narzędzia multimedialne, pełen zestaw okienkowych narzędzi konfiguracyjnych i kilka gier. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby za pośrednictwem Internetu zainstalować dowolne aplikacje wchodzące w skład pełnej dystrybucji.

Mandrake Discovery ma szansę z powodzeniem spełniać swoją rolę systemu wprowadzającego w świat Linuksa. Świadczą o tym głównie dobry dobór instalacji dostępnych na płycie, podstawowa pomoc techniczna oraz nieograniczone możliwości rozbudowy systemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.