We własnej obronie

McAfee to firma znana z narzędzi do zabezpieczania komputerów pracujących w sieci. Czy kolejna zapora ogniowa tego producenta różni się czymś od poprzedniej wersji?

Personal Firewall Plus 2004 to kolejna wersja osobistej zapory ogniowej firmy McAfee. Aplikacja stanowi jeden z elementów – oprócz m.in. antywirusa i programu antyspamowego – pakietu kompleksowo zabezpieczającego naszego peceta przed wszelkiego typu zagrożeniami.

Po przebrnięciu przez maksymalnie uproszczony instalator programu (nie da się nawet wybrać katalogu docelowego) możemy skorzystać z prostego kreatora, który pozwoli nam ustawić podstawowe parametry działania firewalla. Jeszcze tylko ponowne uruchomienie komputera i możemy zacząć używać płatnej ochrony. Program rozpoznaje tylko nieliczne aplikacje korzystające z Sieci i zezwala im automatycznie na dostęp do zasobów internetowych. Najczęściej użytkownik firewalla McAfee będzie musiał każdorazowo zdecydować, czy dany program może skorzystać z Internetu. Nieco kłopotliwa jest też pierwsza aktualizacja zapory ogniowej – wymaga rejestracji, zainstalowania kontrolki ActiveX (lub plug-inu dla Netscape’a/Mozilli/Opery) i kolejnego restartu komputera.

McAfee Personal Firewall Plus 2004 5.0
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 8 MB na dysku
+ opcja graficznego śledzenia połączeń
– słaby mechanizm rozpoznawania aplikacji
– niewygodna rejestracja i uaktualnienia
Cena: 49,99 USD
www.mcafee.com

Po skonfigurowaniu programu możemy o nim zapomnieć – zarówno blokowanie prób ataków, jak i aktualizacja firewalla mogą, na nasze życzenie, odbywać się automatycznie. W razie potrzeby warto natomiast skorzystać z logów zapory ogniowej i np. prześledzić za pomocą graficznego narzędzia trasy pakietów, wysyłanych przez potencjalnych włamywaczy.

Nowości w obecnej wersji programu to m.in. wspomniana już funkcja graficznego namierzania intruzów oraz poprawiony mechanizm wykrywania trojanów i spyware’ów (na podstawie elektronicznych „odcisków palców” używanych przez nas aplikacji). Pomoc programu zawiera też ciekawe wskazówki z witryny hackerwatch.org.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.