Halo? Serwis?

Nieprawidłowa konfiguracja, konflikty między urządzeniami, usterki w pececie - to dla niektórych orzech nie do zgryzienia. Znając sztuczki ze sprzętem, można się szybko uporać z problemami

50. Na ekranie monitora CRT widoczne są kolorowe plamy. Regulacja nasycenia kolorów ich nie likwiduje. Co zrobić, aby zniknęły?

Po pierwsze, należy sprawdzić, czy w pobliżu monitora nie stoją nieekranowane głośniki. Umieszczone wewnątrz nich magnesy są źródłem silnego pola magnetycznego. Oddziałuje ono na wiązkę elektronów w kineskopie monitora i zakłóca ich prawidłowy kierunek padania na plamki luminoforu. W związku z tym nie trafiają one tam, gdzie trzeba, i np. zamiast luminoforu czerwonego zapalają zielony – stąd kolorowe plamy na ekranie. Po odsunięciu głośników od monitora plamy powinny zniknąć. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba rozmagnesować ekran za pomocą funkcji Degauss, która znajduje się w menu OSD większości monitorów. Gdy i to nie pomoże, czeka nas wizyta w serwisie RTV, w którym za pomocą specjalnego urządzenia fachowcy rozmagnesują kineskop.

51. Monitor wyświetla zafałszowane kolory. Jeżeli bliżej się mu przyjrzę, widzę, że luminofory jednego koloru nie świecą się. Czy da się to naprawić?

W wielu przypadkach powodem opisanej awarii jest uszkodzony kabel monitorowy (częste odpinanie przewodu oraz obracanie i przenoszenie monitora zwiększają ryzyko zniszczenia kabla). Jeśli oba jego końce zakończone są wtyczkami D-Sub, należy za pomocą próbnika lub omomierza sprawdzić, czy pomiędzy pinami nie ma przerw. Jeżeli są, musimy rozebrać wtyczkę i przylutować oderwane przewody do końcówki kabla. Niestety, większość przewodów ma zakończenia, których nie można rozkręcić – w takim przypadku trzeba kupić nowy kabel. Gorzej, gdy uszkodzony przewód na stałe połączony jest z monitorem. W tej sytuacji radzę skorzystać z usług serwisu komputerowego lub RTV, gdzie za drobną opłatą (ok. 40-50 zł) serwisant dorobi nowy wtyk D-Sub do kabla. Większy wydatek czeka nas, jeżeli okaże się, że uszkodzeniu uległ nie przewód, ale układ elektroniczny odpowiedzialny za wyświetlanie kolorów na ekranie.

52. Mam drukarkę z portem USB i kilka programów działających pod DOS-em, które mogą drukować tylko przez złącze LPT. Jak skonfigurować system, aby otrzymywać wydruki z tych programów?

Najprostszym sposobem obejścia problemu jest zainstalowanie drukarki USB na innym komputerze podłączonym do sieci w biurze jako drukarki sieciowej. Jeżeli komputer nie jest podłączony do sieci LAN, można spróbować innej sztuczki. Drukarkę USB udostępniamy (

Start | Ustawienia | Drukarki

, klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrane urządzenie i wybieramy

Udostępnianie

) pod nazwą np. „USB_printer”. Następnie w wierszu poleceń (

Start | Uruchom

) wstawiamy komendę:

net use lpt1 \ azwa_komputera\
USB_printer

i wciskamy [Enter]. Jeżeli pojawi się komunikat o błędzie, możemy zamiast nazwy_komputera wpisać jego numer IP (pecet, na którym przeprowadzamy próby, musi mieć zainstalowaną obsługę sieci pod Windows). Od chwili wydania polecenia wydruki z portu LPT1 będą kierowane na drukarkę USB.

Inną metodą na rozwiązanie problemu jest zainstalowanie w komputerze programu, który umie przechwytywać ze wskazanego katalogu na dysku tzw. wydruki do pliku i kierować je na drukarkę USB. Jedną z takich aplikacji jest darmowy PrintFile (patrz:

CHIP-CD, dział PC bez problemów | Urządzenia peryferyjne

). Jeżeli tylko program DOS-owy umożliwia drukowanie do pliku, możemy zainstalować PrintFile pod Okienkami, a aplikację DOS uruchamiać w sesji DOS pod Windows.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.