Halo? Serwis?

Nieprawidłowa konfiguracja, konflikty między urządzeniami, usterki w pececie - to dla niektórych orzech nie do zgryzienia. Znając sztuczki ze sprzętem, można się szybko uporać z problemami

45. Zainstalowałem w komputerze kartę dźwiękową, nie jest ona jednak wcale wykrywana przez system operacyjny. Jak rozwiązać ten problem?

Jeżeli karta jest nowa (używany sprzęt może być uszkodzony), to przyczyną kłopotów jest najprawdopodobniej konflikt przerwań IRQ. Najprostszym rozwiązaniem jest przełożenie karty dźwiękowej do innego złącza PCI, które ma przydzielone tylko jedno IRQ. Na większości płyt głównych część slotów PCI dzieli IRQ z innym złączem PCI (np. w Abicie NF7-S pierwszy slot PCI z piątym dzieli to samo przerwanie), dlatego należy sprawdzić w dokumentacji płyty głównej, do którego z nich najlepiej zamontować kartę dźwiękową.

46. Sygnał generowany przez kartę dźwiękową jest bardzo złej jakości. Ciągle słychać w głośnikach trzaski i dziwne odgłosy. Co może być tego przyczyną?

Komputer jest bardzo mocnym źródłem zakłóceń elektromagnetycznych i może zakłócać pracę innych urządzeń elektronicznych. W tym przypadku prawdopodobną przyczyną powstawania trzasków w sygnale odtwarzanym przez kartę dźwiękową może być pole eletromagnetyczne generowane przez kartę graficzną lub sygnały płynące przez taśmy łączące dysk i stację dyskietek z płytą główną. W miarę możliwości kartę dźwiękową powinniśmy instalować w ostatnim złączu PCI (najniżej położonym), z dala od kabli sygnałowych i karty graficznej.

Jeżeli problem dotyczy płyty głównej ze starszym chipsetem VIA, proponujemy zainstalować łatę programową VIA PCI Latency Patch, która często rozwiązuje problemy z trzaskami, zniekształconym dźwiękiem czy zawieszającym się komputerem podczas odtwarzania dźwięku. Czasami pomaga również zwiększenie wartości w opcji PCI Latency w BIOS-ie płyty lub wgranie do Windows 2000 lub XP najnowszego pakietu poprawek Service Pack i sterowników VIA 4in1.

Gdy dźwięk odtwarzany przez kartę jest mocno zniekształcony (nie słychać trzasków, ale charakterystyczne charczenie w głośnikach), należy sprawdzić, czy poziom głośności nie jest ustawiony na maksimum. Przy takim ustawieniu wyjście liniowe audio w niektórych kartach dźwiękowych jest po prostu przesterowane. W tym przypadku należy przesunąć suwak regulacji natężenia dźwięku do około 50-60% skali.

47. Po zainstalowaniu tunera TV nie mam obrazu, jest tylko dźwięk. Jaka może być tego przyczyna?

Jednym z powodów powyższego problemu może być niewłaściwa wersja sterowników DirectX zainstalowanych w systemie. Informację o tym, jaka jest zalecana wersja driverów, znajdziemy w dokumentacji karty TV. W razie potrzeby należy je uaktualnić. Wersję zainstalowanych sterowników DirectX możemy sprawdzić, wpisując w pole Start | Uruchom polecenie dxdiag. W okienku, które pojawi się na ekranie, w zakładce System można odczytać wersję zainstalowanych bibliotek DirectX.

48. Nie mogę uzyskać polskich czcionek w programowej telegazecie wyświetlanej przez tuner TV. Jak to zrobić?

Uruchamiamy Panel sterowania (

Start | Ustawienia | Panel sterowania

). Klikamy Czcionki. W nowym oknie pokażą się wszystkie zainstalowane w systemie fonty. Teraz musimy zainstalować nową czcionkę Cebra Font PL (True Type) oraz Teletext Font PL (True Type). Jeżeli ich nie mamy, należy poszukać fontów w Internecie. Następnie z menu Plik wybieramy opcję Zainstaluj nową czcionkę, podajemy ścieżkę dostępu do plików zawierających nowe fonty, zaznaczamy je i klikamy OK. Teraz wystarczy uruchomić ponownie komputer i sprawdzić, czy system rozpoznaje już nowe fonty. Ostatnim krokiem jest zmiana czcionek używanych w telegazecie na Teletext Font PL.

49. Kupiłem za granicą tuner TV. Karta jest sprawna, jednak po zamontowaniu jej do mojego komputera mam obraz, a nie mam dźwięku – tuner podłączyłem do karty dźwiękowej zgodnie z instrukcją. Jaka może być tego przyczyna?

Powodem kłopotów jest różnica tzw. częstotliwości nośnych pasma audio. W Niemczech wynosi ona 5,5 MHz (system PAL B/G), a w Polsce 6,5 MHz (PAL D/K). Kartę, a ściślej mówiąc sam moduł tunera (zaekranowane pudełko umieszczone na karcie), trzeba przestroić. Niestety, nie da się tego zrobić programowo, chyba że mamy kartę dwusystemową. Wtedy wystarczy tylko poszukać w ustawieniach sterowników, czy nie ma możliwości wyboru typu systemu PAL. Jeżeli urządzenie jest jednosystemowe, trzeba się udać do dobrego zakładu napraw RTV i zapytać się, czy mogą przestroić kartę, wymieniając filtr lub dodając generator 1 MHz, który przesunie częstotliwość z 5,5 na 6,5 MHz.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.