Halo? Serwis?

Nieprawidłowa konfiguracja, konflikty między urządzeniami, usterki w pececie - to dla niektórych orzech nie do zgryzienia. Znając sztuczki ze sprzętem, można się szybko uporać z problemami

36. Mam kartę graficzną zgodną z AGP 2x. Ostatnio wymieniłem płytę główną i procesor. Niestety, karta nie pasuje (bolec) do złącza AGP.

Niestety, nowe płyty główne nie obsługują kart AGP 2x i wcześniejszych, które potrzebują napięcia zasilania 3,5 V. Pozostaje wymienić kartę na nowszą, pracującą z napięciem 1,5 V.

37. Mam kartę graficzną GeForce FX z wbudowanym wejściem TV. Jak je uaktywnić, by mieć możliwość wczytywania filmów z magnetowidu?

Ze strony nVidii należy pobrać sterowniki WDM obsługujące wejście TV. Na stronie ze sterownikami (http://www.nvidia.com/content/drivers/drivers.asp) wybieramy wpis Multimedia Software | WDM Drivers i klikamy opcję VIVO TV dla kart z wbudowanym tunerem TV albo VIVO dla kart wyposażonych jedynie w wejście/wyjście wideo. Zgodnie z informacjami producenta sterowniki WDM zostały również dołączone do najnowszych oficjalnych certyfikowanych driverów (53.03 i 53.04).

38. Podłączyłem telewizor do złącza TV-Out mojego GeForce’a, ale uzyskany obraz jest czarno-biały. Co zrobić, aby obraz na telewizorze był kolorowy?

Problem ten może być związany ze złym ustawieniem formatu wyświetlania na złączu TV-Out. Aby zmienić standard wyświetlania, należy otworzyć okno konfiguracji ekranów (prawym przyciskiem myszy klikamy pulpit i wybieramy

Właściwości

). Przechodzimy do zakładki Ustawienia i klikamy przycisk Zaawansowane. Następnie wybieramy zakładkę nView i klikamy na Ustawienia urządzenia. Z listy wybieramy kolejno Wybierz ekran i Zaawansowane. W nowym oknie klikamy przycisk Zmień format. Z listy wybieramy format PAL-G, PAL-B lub PAL-BG. Są to standardy używane przez telewizory w Polsce. Po zaakceptowaniu zmian obraz powinien nam się ukazać w pełni kolorowy. Jeżeli wykonanie powyższych czynności nie przyniesie rezultatu, trzeba poszukać innych przyczyn. Jedną z nich może być np. za długi kabel połączeniowy, złe połączenie sygnałów w kablu S-Video, a nawet niezbyt dokładne wciśnięcie kabla do gniazdek na karcie i w telewizorze. Jeśli telewizor wyposażono jedynie w złącze typu euro i korzystamy z przejściówki, może ona być niekompatybilna. Rozwiązaniem jest w tym przypadku np. zastosowanie przejściówki korzystającej z wyjścia Composite karty graficznej. Patrz też – następna porada.

39. Mam kartę GeForce z wyjściem TV. Podłączyłem ją do telewizora za pomocą kabla S-Video. Niestety, jakość obrazu jest bardzo słaba.

Sterownik nVidii wykrywa rodzaj połączenia z telewizorem, sprawdzając obecność obciążenia 75 Ohm na linii chrominancji i luminancji. Jeżeli obciążenie zostanie wykryte tylko na jednej z nich, sterownik przyjmuje, że telewizor został podłączony do wyjścia Composite i podaje oba sygnały chrominancji i luminancji na tę linię. Niestety, niektóre telewizory nieprawidłowo obciążają wejścia, przez co sterowniki zamiast połączenia S-Video wykrywają kabel Composite. W efekcie na wyjściu pojawia się sygnał niskiej jakości.

Rozwiązaniem jest wyłączenie autodetekcji i wymuszenie właściwego rodzaju połączenia. W tym celu wywołujemy Właściwości ekranu i wybieramy Ustawienia | Zaawansowane. W zakładce nView należy kliknąć Ustawiania urządzenia | Wybierz rodzaj urządzenia. W zakładce Wybór urządzenia wybieramy TV, a format wyjścia wideo ustawiamy na S-Video .

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.