Halo? Serwis?

Nieprawidłowa konfiguracja, konflikty między urządzeniami, usterki w pececie - to dla niektórych orzech nie do zgryzienia. Znając sztuczki ze sprzętem, można się szybko uporać z problemami

28. Nagrywarka bardzo wolno nagrywa płyty CD-R i podczas tej operacji w 100% obciąża procesor. Jaka może być tego przyczyna?

Po pierwsze, należy sprawdzić, czy przypadkiem urządzenie nie pracuje w trybie PIO. Jeżeli tak jest, to trzeba przełączyć je w tryb UltraDMA 2 (w Menedżerze urządzeń odnajdujemy kanał, do którego podłączona jest nagrywarka, i w jego Właściwościach na zakładce Ustawienia zaawansowane zmieniamy opcję Tryb transferu na

DMA jeżeli dostępne

). Należy też sprawdzić, czy zainstalowane są sterowniki do kontrolera IDE zintegrowanego z płytą główną (pisaliśmy o tym w $(LC89469: poradzie 18)$). Jeżeli jest to kontroler firmy Promise lub HighPoint Technologies i podłączymy do niego nagrywarkę, również możemy mieć opisane w pytaniu problemy. Układy wymienionych wyżej producentów przystosowane są przede wszystkim do obsługi dysków twardych.

29. Nie mogę zaktualizować programu (firmware’u) sterującego pracą nagrywarki. Jaka może być tego przyczyna?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy firmware przeznaczony jest do naszego modelu nagrywarki. Często aktualizacja oprogramowania sterującego możliwa jest dopiero po spełnieniu kilku warunków. Sprawdźmy, czy nagrywarka podłączona jest do drugiego kontrolera IDE i działa w trybie master. Jeżeli na tym samym kanale IDE co napęd CD-RW pracuje inne urządzenie, należy je chwilowo odpiąć oraz odinstalować sterowniki kontrolera IDE (np. Intel Application Accelerator). Podczas aktualizacji firmware’u należy zamknąć uprzednio wszystkie uruchomione programy, nawet te działające w tle. Problemy mogą się też pojawić, jeżeli próbujemy wgrać do nagrywarki starszą wersję firmware’u od obecnie używanej.

30. Moja nagrywarka czasami nagrywa krążki CD-RW, a czasami nie. Od czego to zależy?

Bynajmniej nie jest to uszkodzenie napędu i nie zanośmy od razu nagrywarki do serwisu. Jeżeli mamy starszy napęd CD-RW, może on nie obsługiwać tzw. płyt High Speed CD-RW (prędkość wypalania 8x, 10x i 12x) lub UltraSpeed CD-RW (od 8x do 32x), tylko zwykłe krążki, charakteryzujące się szybkością nagrywania maksymalnie 4x.

31. Prawie każdy napęd CD ma wejście słuchawkowe na przednim panelu. W moim napędzie niestety nie chce ono działać i nie wiem, dlaczego.

Rozwiązanie jest bardzo proste. Napęd CD-ROM ma najprawdopodobniej uaktywnione cyfrowe wyjście audio. We Właściwościach napędu w Menedżerze urządzeń należy wyłączyć opcję Włącz dźwięk cyfrowy CD dla tego urządzenia CD-ROM. Oczywiście dźwięk pojawi się w wyjściu słuchawkowym tylko podczas odtwarzania płyt CD-Audio.

32. Co jakiś czas napęd DVD-ROM pracujący pod kontrolą Windows XP przestawia się z trybu DMA na PIO. Jak rozwiązać ten problem?

Najprostszym sposobem jest usunięcie i ponowna instalacja w systemie kontrolera IDE. Można też zmienić jedną opcję w Rejestrze systemowym. Uruchamiamy Edytor poleceniem

regedit

(

Start | Uruchom

) i odnajdujemy klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Current
ControlSet\Control\
Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-
08002BE10318}\0000

W podanym kluczu Rejestru tworzymy nową wartość DWORD o nazwie EnableUDMA66 i ustawiamy ją na „1”. Po ponownym uruchomieniu komputera czytnik powinien pracować w trybie DMA.

33. Napęd CD-RW, który mam zainstalowany w komputerze, często nie może prawidłowo wypalić płyty CD-R. Na ekranie pojawia się komunikat, że nagrywanie krążka zakończyło się niepowodzeniem. Co może być tego przyczyną?

Najprawdopodobniej problem tkwi w sposobie podłączenia nagrywarki do kontrolera IDE. Jeżeli mamy szybki napęd CD-RW, to powinien on być podłączony do innego kanału niż dysk twardy z systemem operacyjnym. Kontroler IDE ma ograniczenie, które nie pozwala mu przesyłać danych równolegle. Gdy np. nagrywarka pracuje na jednej taśmie IDE z dyskiem, to tylko jedno z wymienionych urządzeń jest w danej chwili aktywne, czyli może zapisywać lub odczytywać dane.

34. Program do nagrywania nie rozpoznaje nagrywarki zainstalowanej w pececie. Dlaczego?

Możliwą przyczyną jest brak sterowników ASPI w systemie (w szczególności dotyczy to Windows 2000). Zainstalowanie nowych (np. z pakietu ForceASPI 1.8, który znajduje się na dołączonej do numeru płycie CD w dziale

PC Bez problemów | Napędy optyczne

), zwykle poprawi współpracę nagrywarki z oprogramowaniem do wypalania płyt. Jeżeli to nie pomoże, proponuję uaktualnić aplikację do nagrywania krążków do najnowszej wersji.

35. Aktualizacja firmware’u w napędzie CD-RW zakończyła się niepowodzeniem. Teraz nagrywarka nie jest widziana przez system operacyjny. Czy można ją naprawić?

Można spróbować wgrać ponownie firmware do napędu za pomocą aplikacji dostarczonej przez producenta lub programu MtkWinFlash (należy go używać tylko z napędami z chipsetem firmy MTK!) za pomocą opcji Direct IDE Port Mode. Po restarcie komputera nagrywarka powinna działać poprawnie.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.