Halo? Serwis?

Nieprawidłowa konfiguracja, konflikty między urządzeniami, usterki w pececie - to dla niektórych orzech nie do zgryzienia. Znając sztuczki ze sprzętem, można się szybko uporać z problemami

17. Mam dwa dyski – ATA/133 i ATA/33 – spięte razem ze sobą jedną taśmą EIDE. Kopiowanie danych z jednego napędu na drugi trwa powoli. Czy można tę operację w jakiś sposób przyśpieszyć?

Tak. Ograniczenie tkwi w sposobie podłączenia dysków. Generalnie każdy dysk powinien być podłączony do innego kanału kontrolera EIDE. Gdy dwa napędy pracują na jednym kanale, tylko jeden z nich może odczytywać lub zapisywać dane do pamięci systemowej – aktywne urządzenie przejmuje kontrolę nad szyną IDE. Z tego też powodu przeniesienie lub przekopiowanie danych między dwoma dyskami trwa dłużej, niż gdyby były one podłączone do dwóch różnych kanałów.

18. Zmieniłem niedawno podzespoły w moim komputerze i zainstalowałem od nowa system operacyjny Windows XP. Od tamtej pory prędkość transmisji danych z dysku twardego spadła do kilku megabajtów na sekundę. Jak rozwiązać ten problem?

Po wgraniu systemu operacyjnego – nie tylko Windows XP, ale też starszych Okienek – należy zainstalować sterowniki obsługujące kontroler EIDE lub Serial ATA znajdujący się na płycie głównej. Bez tych driverów dysk twardy będzie zazwyczaj działał w trybie PIO, który nie zapewnia uzyskania maksymalnej prędkości transmisji danych. Odpowiedniego oprogramowania trzeba szukać na płycie CD-ROM dołączonej do płyty głównej. Jeżeli takowej nie mamy, plik ze sterownikami można znaleźć w Internecie lub na dołączonej do numeru płycie CD w dziale PC bez problemów | Dyski twarde. Dla płyt głównych z chipsetami firmy VIA jest to pakiet oprogramowania o nazwie VIA Hyperion 4in1 4.51, dla urządzeń z układami Intela – Intel Accelerator Utility, dla płyt z chipsetem nForce – Forceware driver. Jeżeli mamy płytę główną ze starszym chipsetem firmy VIA – MVP, Apollo Pro, KT1xx, KN1xx, KM1xx, KT2xx, KN2xx, KM2xx, P4X2xx, P4X3xx, P4M2xx – powinniśmy zainstalować pakiet VIA 4in1 4.43.

19. Chciałbym zmniejszyć rozmiar partycji na dysku za pomocą programu do partycjonowania. Za każdym razem, gdy chcę to uczynić, wyskakuje błąd i cała operacja zostaje anulowana. Dlaczego?

Opisana sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy na obszarze modyfikowanej partycji znajdują się błędy logiczne w strukturze danych. Można je usunąć, uruchamiając program chkdsk.exe z wiersza poleceń (

Start | Uruchom

). Na przykład wydanie polecenia chkdsk c: /f spowoduje start aplikacji i wykasowanie błędów z partycji C:. Użycie dodatkowo przełącznika /r włącza funkcję lokalizacji uszkodzonych sektorów i odzyskanie z nich informacji, które oczywiście mogą być jeszcze odczytane.

20. Mam kilkuletni dysk twardy. Ostatnio zaczęły pojawiać się na nim bad sectory. Co zrobić, żeby system nie zapisywał w nich danych i nie były one dostępne? Jakiego użyć programu, aby uszkodzone miejsca na dysku nie były używane?

Do tego celu można użyć programów Norton Disc Doctor. Polecam skorzystanie z wersji działającej w środowisku DOS – ndd.exe. Najlepiej nagrać ją na dyskietkę startową, uruchomić z niej system operacyjny i przeprowadzić skanowanie dysku Norton Disc Doctorem. Aplikacja ta automatycznie znajduje na dysku bad sectory, markuje je jako niezdatne do użytku, a informacje z nich przenosi do innego, wolnego sektora. Jeśli nie dysponujemy NDD, możemy też po prostu sformatować dysk twardy. Podczas tej czynności bad sectory są oznaczane przez system jako niezdatne do użytku. W wyniku tej operacji pojemność dysku może się nieznacznie zmniejszyć.

21. Kupiłem dysk twardy o pojemności 80 GB. Podpiąłem go do płyty głównej (stary model, jeszcze z chipsetem BX), ale system nie widzi całej pojemności dysku. Jak rozwiązać ten problem?

Ten kłopot mają najczęściej użytkownicy leciwych pecetów. Płyty główne produkowane kilka lat temu nie są przystosowane do obsługi współczesnych dysków o bardzo dużej pojemności. Rozwiązaniem problemu jest aktualizacja BIOS-u płyty głównej – odpowiednich plików należy szukać na stronie WWW producenta płyty. Innym, ale niestety wymagającym nakładów finansowych sposobem jest zakup kontrolera EIDE UltraATA i jego montaż w wolnym złączu PCI płyty głównej. Pamiętajmy, aby po instalacji kontrolera w BIOS-ie płyty zmienić kolejność bootowania urządzeń z Hard Disk na SCSI lub Other. Nowy kontroler na pewno poprawnie rozpozna dysk twardy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.