Lepiej zapobiegać…

Na początku 2004 roku wybuchła jedna z największych epidemii wirusów. Jednocześnie kilku czołowych producentów oprogramowania antywirusowego opublikowało nowe wersje swych produktów. Czy w obliczu zagrożeń typu MyDoom trzeba koniecznie kupować nowe edycje antywirusów?

Niezależnie od typu oprogramowania pojawienie się nowej wersji danego produktu zawsze zmusza do odpowiedzi na kilka pytań i podjęcia decyzji o ewentualnym zakupie. Jeśli sprawa dotyczy programów antywirusowych, to decyzja jest tym ważniejsza, że zależy od niej bezpieczeństwo naszych danych. Sprawdziliśmy, czy w przedstawionych poniżej pakietach, zaprezentowanych na przełomie bieżącego roku, zmieniono aż tak wiele, że warto kupić najnowszą edycję, czy też lepiej zdecydować się na tańsze rozwiązanie i korzystając z posiadanej starszej wersji, wykupić jedynie abonament umożliwiający aktualizację sygnatur wirusów.

AntiVirenKit 2004 professional

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w najnowszym AVK 2004 niewiele się zmieniło. Dwa moduły skanujące, dwie bazy sygnatur, codzienna aktualizacja, niemal identyczny interfejs użytkownika… Większość wprowadzonych zmian da o sobie znać dopiero w trakcie używania aplikacji. Wersja 2004 wykorzystuje teraz nowe moduły KAV i BitDefender, które nadal uaktualniane są niezależnymi zestawami sygnatur. Dodatkowo, jak to już było obecne w poprzednich wersjach, pozostawiono możliwość wyboru typu skanowania (dokładne, lecz powolne, optymalne, szybkie, przeprowadzane przez jeden skaner). W programie przebudowano też Strażnika, czyli działający w czasie rzeczywistym monitor antywirusowy, oraz moduł ochrony poczty elektronicznej POP3 i IMAP. Dzięki temu zwiększono skuteczność i szybkość pracy i tak już bardzo sprawnie działającej aplikacji, zachowując jednocześnie układ i położenie opcji, do których przyzwyczajono użytkowników. Plusem jest też cena, nadal atrakcyjna w porównaniu z konkurencją.

avast! 4 Home Edition 4.1

Tak jak i w AVK, zaimplementowano tu nowy, wydajniejszy „silnik”, a także poprawiono działanie rezydentnej ochrony oraz obsługi archiwów. Bardzo ważną cechą tej darmowej do użytku domowego aplikacji jest poza wykrywaniem wirusów umiejętność naprawy zarażonych plików w przypadku infekcji. W nowej wersji avasta! tworzona jest baza VRDB (Virus Recovery Database) zwiększająca prawdopodobieństwo całkowitego usunięcia skutków działalności „szkodnika”. Spośród dodanych nowości warto też wymienić mechanizm boot-time scan, który w systemach NT/2000/XP skanuje dyski podczas startu systemu oraz przeprowadza analizę heurystyczną wiadomości pocztowych. avast! 4.1 Home dodatkowo chroni nasz system podczas korzystania z komunikatorów oraz podczas wymiany plików za pomocą sieci P2P. Dla wielu osób ważnymi cechami tej darmowej aplikacji będą fakty, iż jest ona całkowicie spolonizowana oraz że potrafi wykrywać połączenie z Internetem i pobiera niewielkich rozmiarów uaktualnienia. Jeśli więc nasz domowy komputer działa bez żadnej ochrony, a nie chcemy ponosić kosztów, warto sięgnąć po tę pozycję.

F-Secure Anti-Virus 2004

W nowej wersji F-Secure położono nacisk na połączenie prostoty obsługi z maksymalną skutecznością ochrony. Jest to jeden z najłatwiejszych w obsłudze programów antywirusowych w naszym przeglądzie, ale jednocześnie należy do najmniej popularnych wśród użytkowników domowych. Jest też jednym z dwóch antywirusów niemających polskiej wersji językowej. A szkoda. To cenione na świecie narzędzie wyróżnia się bardzo dużą skutecznością wykrywania wirusów dzięki jednoczesnemu wykorzystywaniu wielu mechanizmów skanowania plików. Są nimi: „silnik” z Kaspersky Labs, F-Prot, mechanizm analizy heurystycznej Orion oraz jak w przypadku AVK niezależne bazy szczepionek.

W F-Secure nie znajdziemy wielu podmenu, głęboko ukrytych opcji i podobnych utrudnień, a wiele czynności wykonywanych jest automatycznie w tle. W sposób nieabsorbujący użytkownika przebiegają m.in. konfiguracja ochrony i sprawdzanie poczty, pobieranie uaktualnień, a dzięki mechanizmowi Virus News bezpośrednio na ekranie monitora wyświetlane są informacje o aktualnych atakach wirusów. Jednocześnie z nową wersją F-Secure Anti-Virus na rynku pojawił się droższy o 50 zł pakiet Internet Security, zawierający opisywanego antywirusa oraz wiele mechanizmów ochrony przed innymi zagrożeniami z Sieci. Moim zdaniem warto dołożyć i kupić powiększony zestaw.

Program AntiVirenKit 2004 professionalavast! 4 Home Edition 4.1F-Secure Anti-Virus 2004McAfee VirusScan 2004 8.0mks_vir 2004Panda Titanium Antivirus 2004Kaspersky Anti-Virus Personal 4.5Norton AntiVirus 2004 PL
http://www.gdata.pl/www.avast.com/www.f-secure.pl/www.mcafee.com/www.mks.com.pl/www.pspolska.pl/www.kaspersky.pl/www.symantec.com.pl/
Cena (z VAT-em, roczna aktualizacja)159freeware 1)229 zł179 zł307 zł185 zł213 zł316 zł
Odnowienie abonamentu po roku91freeware 1)160 zł159 zł260 zł120 zł128 zł185 zł
Wersja polska++++++
Plusy i minusy+ dwa nowe „silniki” antywirusowe;
+ usprawnione działanie monitora;
+ atrakcyjna cena
+ darmowy do użytku domowego;
+ ochrona poczty POP3/SMTP;
+ ochrona komunikatorów i sieci P2P
+ stosowanie kilku modułów skanujących;
+ informacje Virus News;
– brak polskiej wersji
+ ochrona przed złośliwymi programami i dialerami;
+ ochrona poczty POP3/SMTP;
– brak polskiej wersji
+ nowe moduły skanera poczty i kwarantanny;
+ moduł administracyjny;
– cena aplikacji
+ ochrona przed złośliwymi programami i dialerami;
+ autodiagnoza;
+ technologie UltraFast i SmartClean2
+ bardzo dobra skuteczność;
+ ochrona przed złośliwymi programami i dialerami;
– mało intuicyjny interfejs
+ ochrona przed złośliwymi programami i dialerami;
+ blokowanie skryptów;
– cena aplikacji
Dane techniczne
Częstotliwość aktualizacjidziennaco kilka dnidziennadziennadziennadziennadziennadzienna
Opcja wykrywania połączenia z Siecią+++/-+
Ochrona poczty (przychodzącej/wychodzącej)+/+/-+/++/++/++/-+/++ 2)/+ 2)+/+
Konfiguracja ochrony poczty automatyczna automatyczna automatyczna automatyczna automatyczna automatyczna automatyczna automatyczna
Kontrolowanie przez monitor zapisywanych/otwieranych/uruchamianych plików +/+/++/-/+/++/+/++/+/++/+/++/+/++/+/++/+/+
Wykluczenia: rozszerzenia/pliki/foldery+/-/++/+/++/+/+-/-/-+/+/+-/-/-+/+/++/+/+
Kwarantanna++++++
Wysyłanie zainfekowanego pliku do producenta 3)++++++
Harmonogram++++++
Tworzenie własnych zadań+/-+++/
Okno informujące o stanie systemu+++++++/-+
Tworzenie dyskietki ratunkowej+++++
Wykrywanie dialerów/złośliwych programów+/--/--/-+/++/-+/++/++/+
Ochrona programów komunikacyjnychMSN, Yahoo!, ICQ, AOL, mIRC 4), TrillianMSN, Yahoo!, AOLMSN, Yahoo!, AOL
Jakość Pomocy 5)bardzo dobra dobra średnia średnia dobrabardzo dobrabardzo dobrabardzo dobra
+ – jest; – nie ma; +/- – częściowo; n.d. – nie dotyczy; 1) – darmowy do użytku domowego; 2) – w aplikacjach zgodnych z MS Exchange Client; 3) – opcja dostępna z poziomu aplikacji; 4) – tylko w Windows NT/2000/XP; 5) – ocena subiektywna
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.