Ukryj swoje dane!

Od niedawna 100 Czytelników CHIP-a ma lepiej zabezpieczone pliki w swoim pececie, ponieważ testują oni program do szyfrowania danych TopSecret Next Generation

Do licznego już grona multitesterów dołączyła następna setka ochotników, która testuje program TopSecret Next Generation firmy G DATA Software, służący do szyfrowania danych. Pierwsze zadanie, jakie otrzymali uczestnicy multiTEST-u, było bardzo łatwe. Mieli oni opisać swoje wrażenia z instalacji i pierwszych dni pracy z aplikacją TopSecret. Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi zamieszczone na internetowym forum multiTEST-u.

Łukasz Fatyga, Głogówek:

„Po otwarciu pudełka rzuciła mi się w oczy gruba instrukcja. Pomyślałem sobie, że będzie to oznaczało znaczne skomplikowanie programu. Pomyliłem się, ale o tym za chwilę. Zaskoczył mnie wysoki poziom zabezpieczeń, tj. wymagania co do złożoności haseł. Wystarczyło mi parę minut, żeby oswoić się ze wszystkimi opcjami bez instrukcji. Jedyna funkcja, której trzeba poświęcić trochę więcej czasu, to szyfrowanie poczty elektronicznej. Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze, a interfejs użytkownika przejrzysty. Ogólnie program zrobił na mnie pozytywne wrażenie”.

Janusz Szymański, Łódź:

„Dostałem program i po zapoznaniu się (pobieżnym) z instrukcją przeszedłem do instalacji TopSecret pod Windows XP Professional. Nie było z tym najmniejszych problemów. Wszystko przebiegało wręcz podręcznikowo. Obsługa programu jest prosta i nie sprawia trudności. Zapakowałem do Sejfu parę aplikacji i sprawdziłem, jak przebiega szyfrowanie i jak wygląda bezpieczeństwo plików. Szyfrowanie trwa bardzo krótko, prawie niezauważalnie. Po zamknięciu Sejfu, zgodnie z instrukcją, program przestaje być dostępny”.

Cenne uwagi

Niektórzy użytkownicy zauważyli też, że generowane podczas instalacji Top Secret klucze szyfrujące powinny dać się zapisać na innych nośnikach niż dyskietka i dysk twardy. Można wypróbować innego sposobu, zaproponowanego przez

Bartosza Ostrowskiego z Rybnika:

„Instalacja samego programu jest prosta, a klucz i tak nagrałem na płycie CD-R, gdyż plik można zapisać na dysk, a później na płytę, więc nie uważam za duży mankament aplikacji tego, że nie da się tego od razu zrobić przy instalacji. Przynajmniej dla mnie program jest prosty w obsłudze, a i mniej zaawansowanemu użytkownikowi nie powinien sprawiać kłopotów. Pierwsze wrażenie jest OK. Zobaczymy, co będzie dalej”.

Czujnym oczom multitesterów nie uszły też niedociągnięcia aplikacji:

Andrzej Chojnacki, Aleksandrów Łódzki:

„W podręczniku użytkownika napisano, że TopSecret NxG automatycznie wykrywa domyślnego klienta do obsługi poczty elektronicznej – tak nie jest! Jestem posiadaczem The Bat! i tego klienta TopSecret nie widzi. Uparcie włącza mi Outlooka Expressa”.

Agnieszka Gryzik, Rumia:

„Pojawił się pierwszy problem i przyznam, że nie wiem, jak sobie z nim poradzić. Program widzi tylko jedno konto pocztowe z Outlooka, a ja go nie używam, gdyż korzystam z innej aplikacji”.

G DATA Software:

„Fakt, wykrywane są tylko ustawienia Outlooka/Outlooka Expressa. Aby korzystać z kilku kont, należy ustawić nowy serwer SMTP. Można to zrobić na dwa sposoby: podczas wysyłania klucza (opcja serwer SMTP) lub przy wysyłaniu wiadomości. Obok wyboru serwera klikamy „…”, później przycisk Nowe. Następnie wskazujemy nowo utworzone konto z listy i naciskamy przycisk Ustaw jako domyśne”.

Kilku użytkowników zgłosiło też, że mają kłopoty z uruchomieniem TopSecret pod Windows Me:

Piotr Weremczuk, Warszawa:

„Po instalacji w systemie Windows Me i próbie otwarcia programu pojawia się okienko z komunikatem błędu, które nie daje się zamknąć. Nie działa kombinacja [Ctrl]+[Alt]+[Del]. Przy próbie deinstalacji aplikacji system zawiesza się zupełnie, a więc… twardy reset i odinstalowanie TopSecret zakończyło się pozytywnie. Instaluję Norton SystemWorks i WinDoctorem naprawiam, co się da. Restartuję system, instaluję TopSecret i cała sytuacja powtarza się od nowa. Formatuję dysk i odtwarzam czyściutki system z obrazu za pomocą Norton Ghost (nowy system ma wgrane wszystkie sterowniki i uaktualnienia Windows Me na koniec stycznia 2004 r. + ACDSee + ZIP). Instaluję TopSecret – jest nadal źle, tak jak na początku. Znowu formatuję dysk, wgrywam system z płyty CD i nic więcej, instaluję TopSecret – działa! Instaluję uaktualnienia dla Windows – aplikacja znów nie działa! Nie będę pracował bez uaktualnień i łatek w Windows Me. Tyle zdołałem zrobić, ale nie poddaję się”.

Z informacji uzyskanych od firmy G DATA Software wynika, że problemy z działaniem programu TopSecret pod Windows Me pojawiły się po opublikowaniu przez Microsoft łat do tego systemu. Brak kodów źródłowych poprawek do Windows Me uniemożliwił programistom z firmy G DATA Software dokonanie zmian w programie TopSecret, poprawiających stabilność jego działania.

Najważniejsze cechy programu:
– elektroniczne Sejfy (wirtualne dyski),
– dowolna liczba zakładanych Sejfów oraz użytkowników, ograniczona jedynie pojemnością dysków fizycznych,
– trzy algorytmy szyfrowania do wyboru: Rijndael, Serpent i Twofish,
– technologia szyfrowania „w locie”,
– bezpieczna korespondencja dzięki szyfrowaniu poczty elektronicznej,
– zabezpieczanie komputera, gdy użytkownik na moment opuszcza stanowisko,
– ukrywanie aplikacji  –  TopSecret NxG staje się niewidoczny dla systemu Windows,
– opcja ochrony antywirusowej plików wykonywalnych, znajdujących się w Sejfie programu,
– niszczarka plików do bezpowrotnego usuwania wszystkich rodzajów danych,
– praca w systemach operacyjnych Windows 98 SE/Me/NT/2000/XP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.