Daleko i bez drutów

Wszystko wskazuje na to, że WiMAX - szerokopasmowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu - wkrótce zagości w naszych miastach

Czym jest WiMAX? To organizacja zrzeszająca producentów sprzętu sieciowego, która postawiła sobie za zadanie promowanie standardu komunikacyjnego zgodnego ze specyfikacją IEEE 802.16. Wśród założycieli WiMAX-a znaleźli się m.in. Nokia, Fujitsu, Intel oraz Analog Devices.

Ciężkie życie operatora

Obecne łącza szerokopasmowe są kosztowne i kłopotliwe w budowie, a zmiana medium transmisyjnego z kabla na fale elektromagnetyczne nie zawsze bywa korzystna. Zasięg popularnych urządzeń radiowych najczęściej nie przekracza kilkuset metrów – tak jest w przypadku sieci Wi-Fi (IEEE 802.11). Poza tym wraz ze wzrostem odległości między bezprzewodowymi terminalami znacząco spada prędkość transmisji. Z kolei szerokopasmowe radiowe łącza dalekiego zasięgu najczęściej muszą być konstruowane w ten sposób, aby stacje nadawcza i odbiorcza „widziały się” nawzajem.

Poza zasięgiem wzroku

Urządzenia zbudowane na bazie specyfikacji 802.16 pozwolą na konstruowanie średnio- i długodystansowych łączy radiowych. Podstawowym elementem sieci będzie stacja bazowa, której zasięg może wynosić maksymalnie 50 kilometrów. Przewiduje się jednak, że operatorzy telekomunikacyjni postawią raczej na budowanie stacji bazowych obsługujących obszary o średnicy od siedmiu do dziesięciu kilometrów. W takich strefach możliwe będzie osiągnięcie prędkości transmisji danych rzędu 75 Mbit/s. Wystarczy to do udostępnienia sześćdziesięciu klientom łączy radiowych nieustępujących jakością kablowym łączom typu T1 lub zamiennie kilkuset kanałów komunikacyjnych odpowiadających nieco „węższym” liniom DSL.

Specyfikacja 802.16 przewiduje wykorzystanie dwóch zakresów częstotliwości: od 2 do 11 GHz oraz od 10 do 66 GHz. Stacje bazowe i terminale sieciowe pracujące w niższym paśmie nie będą musiały się „widzieć”. Z kolei „górny” zakres częstotliwości wymaga zachowania linii widzenia (LOS, Line of Sight).

Beneficjenci

Sprzęt zgodny ze specyfikacją 802.16 nie powinien być konkurencyjny w stosunku do urządzeń Wi-Fi. Nowy standard pomoże w rozwiązaniu problemu „ostatniej mili” na terenach, na których dotąd nie opłacało się inwestować. W obszarach metropolii technika promowana przez grupę WiMAX może ułatwić udostępnianie szerokopasmowych łączy głównie klientom biznesowym. Użytkownicy indywidualni także skorzystają – dzięki 802.16 prostsze stanie się zakładanie hot-spotów Wi-Fi. Co prawda standardy 802.11 i 802.16 nie są ze sobą zgodne, ale ich współpracę można zapewnić na poziomie stacji bazowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.