Mój własny serwer

Jeśli chcemy stworzyć porządny serwis WWW, musimy liczyć się z tym, że darmowe miejsce na serwerze nie wystarczy. Ale które komercyjne konto WWW wybrać?

Miejsc, gdzie można za darmo umieścić stronę WWW, nadal jest sporo. Takie usługi stają się jednak często źródłem frustracji wynikających z konieczności pogodzenia się z obecnością nachalnych reklam, niewygodnych limitów i kiepską stabilnością. Przejścia na konto komercyjne nie można już traktować jako kolejnego niepożądanego wydatku. To raczej wybawienie od wszystkich dotychczasowych problemów i niedogodności.

Nie bez znaczenia jest fakt, że duża konkurencja na rynku usług hostingowych przyczyniła się ostatnio do znacznego obniżenia cen. Wejście do gry największych portali internetowych dodatkowo zaostrzyło rywalizację o niezdecydowanego klienta, także tego o mniej zasobnym portfelu.

W gąszczu ofert

To właśnie portalom zawdzięczać należy pojawienie się ofert serwerów „ekonomicznych” (np. Republika Pro w Onet.pl). Ich możliwości nie są imponujące – w rzeczywistości usługi te stanowią rozwinięcie ofert darmowych. Nikt zresztą nie ukrywa, że tanie serwery skierowane są właśnie do dotychczasowych posiadaczy kont darmowych. Serwery z najniższej półki nie oferują nadzwyczajnych funkcji. Gwarantują za to brak reklam, komfort pracy oraz akceptowalną dla większości amatorów cenę. Zwykle bowiem osoby decydujące się na zakup takiej usługi nie potrzebują ani współpracy ze skryptami PHP, ani tym bardziej dostępu do bazy danych SQL. Ich serwisy nie są także z reguły na tyle popularne i rozbudowane, by ograniczenia transferu były istotne.

Wyższą kategorię usług stanowią profesjonalne serwery WWW, „wyposażone” w dużą powierzchnię dyskową i oferujące bardziej przyjazne użytkownikowi limity generowanego ruchu sieciowego, bazę danych SQL oraz możliwość uruchamiania dowolnych skryptów PHP lub CGI. Pod względem liczby klientów i wypracowanej sobie wśród internetowej społeczności pozycji prym w tym segmencie rynku wiedzie niepodzielnie firma Home.pl. Dobrych ofert jest jednak więcej. Najłatwiej znaleźć je w serwisie Top100 (nota bene założonym w 1999 r. przez współtwórcę Home.pl Stefana Jurczyka). To lista największych dostawców usług hostingowych. A że konkurencja panuje spora, można założyć, iż duża liczba klientów świadczy o dobrej ofercie. Dopiero gdy na podstawie rankingu wybierzemy kilka ofert, można szukać dalszych informacji o nich, np. na grupach lub forach dyskusyjnych.

Trzecią, najbardziej zaawansowaną grupę usług hostingowych tworzą tzw. serwery wirtualne (oferowane np. przez KEI lub Net-Art w ramach serii Provider). Tu użytkownik otrzymuje określone zasoby oraz panel administracyjny i sam może uruchomić w ramach przydzielonego mu miejsca na dysku wiele samodzielnych kont WWW i skrzynek pocztowych, wyznaczać ich pojemność oraz zarządzać wykorzystywanymi domenami.

Różne kanały dostępu, zaawansowane panele zarządzające, współpraca ze skryptami PHP i CGI oraz pojemne bazy danych stanowią przy takich usługach standard.

Za co płaci klient

Często przeglądając oferty różnych dostawców, można dostrzec podobieństwa między ich usługami. Jeszcze większe zdziwienie następuje, gdy internauta, logując się np. do panelu administracyjnego firmy X, orientuje się nagle, że został przeniesiony na strony firmy Y. Czym to tłumaczyć? Otóż znaczna część providerów działa, wykorzystując serwery i łącza należące do większych konkurentów. Dzięki temu mogą się oni skupić na sprawach związanych z promocją i obsługą klientów, zwabionych np. autorskim oprogramowaniem. Oczywiście konieczność zachowania konkurencyjnych cen sprawia, że tzw. wirtualni ISP świadomie godzą się na mniejsze marże.

Decydując się bowiem na samodzielne oferowanie komercyjnych kont WWW, provider musi ponieść spore koszty związane nie tylko z zakupem i obsługą niezawodnego sprzętu, ale i obciążeniami wynikającymi z generowanego przez klientów transferu. To właśnie ilość przesłanych z i do serwera megabajtów danych w największym stopniu wpływa na ostateczną cenę usługi. Wielu przedstawicieli usługodawców nieoficjalnie przyznaje, że pozostałe elementy oferty nie mają przy kalkulacji kosztów zbyt dużego znaczenia. Mimo to zdarzają się wyjątki potwierdzające tylko regułę, jak np. konta WWW firmy Świat Internet SA, gdzie limitów transferów nie ma wcale. Tutaj przywilej ten okupiony został wysoką w porównaniu z konkurencyjnymi ofertami ceną.

Providerzy kuszą klientów dużymi pojemnościami, odwracając jednocześnie ich uwagę od ustalonych limitów transferu. Jednak nawet i hasła obiecujące setki megabajtów na serwerze bywają nieprawdziwe. Regułą jest bowiem „pompowanie” całkowitej powierzchni serwera przez sumowanie wielkości konta WWW oraz miejsca przeznaczonego na pocztę elektroniczną. W ekstremalnych przypadkach na potrzeby serwisu zostaje wyłącznie to, co uzyskamy po odjęciu megabajtów przeznaczonych nie tylko na konta e-mail, ale i odrębne konto FTP. Niestety, nie ma na to reguły, w związku z czym każdy przypadek należy traktować indywidualnie. W znajdującym się w tabeli powyżej zestawieniu znalazły się wartości zsumowane dla powierzchni dyskowej danego serwera.

Za co płacimy
Komercyjne serwery WWW mają jedną wadę – kosztują. Zalet jest więcej:
– brak reklam (można serwować własne),
– pewność i stabilność działania – umowa zobowiązuje dostawcę do solidnego świadczenia usługi,
– lepsze parametry – płacąc, internauta otrzymuje więcej miejsca na serwerze i większe limity transferów,
– dostęp do zaawansowanych funkcji – możemy np. korzystać z PHP i baz danych.

Wybrane usługi serwerów WWW*
Dostawca – nazwa usługi (adres)Cena (rok)Serwer wirtu-alnyPojemność/miesięczny limit transferuLiczba kont e-mailSkrypty/baza danych (ograni-czenia)Liczba domen/subdomen/aliasów pocztowychWebmail/sklep internetowyOchrona antyspa-mowa/antywiru-sowa
Home.pl – Business Server (www.home.pl)600 zł200 MB/10 GBb.o.+/-b.o./b.o./b.o.+/++/+
Home.pl – Business Server Pro900 zł400 MB/15 GBb.o.+/+ (1 baza)b.o./b.o./b.o.+/++/+
NetArt – WWW Mini+250 zł150 MB/500 MB5+/+ (2 MB)+/ b.o./b.o.+/-+/-
NetArt – WWW Max+450 zł300 MB/1 GB25+/+ (5 MB)b.o./b.o./b.o.+/++/+
NetArt – Provider 10+960 zł+600 MB/10 GBb.o.+/+ (20 MB)10/101)/b.o.+/++/+
NetArt – Provider 30+1 800 zł+1 GB/15 GBb.o.+/+ (30 MB)30/301)/b.o.+/++/+
KEI Provider – Aztec D6828 zł+400 MB/10 GBb.o.+/+ (2 bazy)6/b.o./b.o.+/++/+
KEI Provider – Aztec D251 188 zł+1 GB/15 GBb.o.+/+ (2 bazy)25/b.o./b.o.+/++/+
KEI Provider – Aztec D602 028 zł+2 GB/25 GBb.o.+/+ (5 baz)60/b.o./b.o.+/++/+
KEI Provider – Expansion900 zł+500 MB/10 GBb.o.+/+ (5 baz)10/b.o./b.o.+/++/+
KEI Provider – Luna1045 zł2)+od 2 GB/od 5 GBb.o.+/+ (5 baz na 1 GB)b.o./b.o./b.o.+/++/+
_wiat Internet – a4.www400 zł80 MB/b.o.b.o.+/+ (4 MB)b.o./b.o./b.o.+/-+/+
Świat Internet – P. START360 zł3)20_100 MB/b.o.b.o.-/-b.o./b.o./b.o.+/-+/+
Świat Internet – Pakiet Zaawansowany960 zł3)20_100 MB/b.o.b.o.+/+ (10 MB)b.o./b.o./b.o.+/-+/+
Świat Internet – Pakiet Profesjonalny2400 zł3)20_100 MB/b.o.b.o.+/+ (20 MB)b.o./b.o./b.o.+/-+/+
Onet.pl – Republika Pro38 zł30 MB/5 GBbrak-/-b.o./5/n.d.n.d./-n.d./n.d.
Onet.pl – Ja w Sieci98 zł4)85 MB/5 GB+-/-b.o./5/1+/-+/+
Onet.pl – Serwer Plus5)600 zł200 MB/10 GBb.o.+/-b.o./b.o./b.o.+/++/+
Onet.pl – Serwer Pro900 zł400 MB/15 GBb.o.+/+ (1 baza)b.o./b.o./b.o.+/++/+
Onet.pl – Serwer VIP2 400 zł3350 MB/10 GB30+/+ (1 baza)b.o./b.o./b.o.+/++/+
*) – oferty pięciu największych dostawców wg Top100, ceny netto z 18.03.04. + – jest; – – nie ma; b.o – bez ograniczeń; n.d – nie dotyczy; 1) – subdomeny główne przydzielane są z tej samej puli co domeny główne; 2) – cena dla opcji: 2 GB powierzchni dyskowej i 5 GB transferu miesięcznego; 3) – cena dla opcji: 20 MB powierzchni dyskowej; 4) – cena dla opcji: Ja w Sieci w pakiecie z domeną.com; 5) – świadczone przez Home.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.