Pop skanery z herbem

Do niedawna firma Umax produkowała skanery drogie. Dziś jej propozycja urządzeń zahacza także o rynek mniej prestiżowy. Czy konkurowanie na rynku Low-End to dla Umaksa – wbrew pozorom – nie za duże wyzwanie?

Nowe Astry nie zachwycają wyglądem, chociaż nie można im nic zarzucić. Pod względem jakości skanowania zaprezentowane w teście modele zasługują jednak na słowa uznania. Dzieje się tak za sprawą 48-bitowej głębi kolorów (Astra 4700 i Astra 6700) oraz znakomitych algorytmów automatycznej korekcji skanów (wszystkie modele). Trzeba jednak zaznaczyć, iż na jakość przetwarzanych obrazów wpływ mają także optyka, silnik krokowy oraz przetwornik CCD. Kombinacja tych podzespołów, zapewniająca skanerowi uzyskanie rozdzielczości optycznej 1200×2400 dpi, to jednak nie nowość. Po teście okazało się, że obrazy zeskanowane z wyłączoną korekcją, w porównaniu do tych uzyskanych po jej aktywacji, nieco wierniej oddają oryginał. Należy przy tym zaznaczyć, że przetwarzanie obrazów bez korekty za pośrednictwem modeli Astra Photo daje zadowalające rezultaty (modele 4700 i 6700) więc można z niej zrezygnować. Umax Astra 4600 nie radzi już sobie tak dobrze z “surowym” skanowaniem. Uzyskane za pomocą tego modelu kolorowe fotokopie obrazów “okraszone” są pewnego rodzaju wadą, uwidacznia się bowiem “mgiełka” obniżająca ostrość zdjęć. Można ją jednak całkowicie wyeliminować, stosując na przykład funkcję zwiększenia kontrastu dostępną w standardowym TWAIN-ie skanera.

Umax Astra 4600
Ocena ogólna (POWER) 83
Opłacalność (ECONO) 57
Maks. rozdz. optyczna: 1200×2400 dpi
Maks. rozdz. interpolowana: 19 200×19 200 dpi
Kodowanie: kolorów  –  48 bitów,
odcieni szarości  –  16 bitów
Źródło światła/czujnik: CCLF/CCD
Złącze: USB
Skanowanie slajdów: nie
Gwarancja: 12 miesięcy
+ szybka praca
+ przystępna cena
+ polskojęzyczny, intuicyjny sterownik
– niewielkie problemy z wiernością odwzorowania barw
Cena: 430 zł
0www.umax.com
www.umax-polska.pl

W odróżnieniu od modeli Photo to właśnie Astrę 4600 wyposażono w bardzo intuicyjny sterownik, który notabene został spolonizowany. Nie znaczy to jednak, że wyższe modele skanerów są przeznaczone jedynie dla grupy zaawansowanych grafików znających język angielski. Opracowane dla modeli 4700 i 6700 aplikacje sterujące ich pracą zostały wyposażone w podobne, aczkolwiek bardziej wyspecjalizowane funkcje, umożliwiające przetwarzanie obrazu z zachowaniem większej wierności. I nie ma się tu czemu dziwić, przecież to właśnie te modele operują na pełnych 48 bitach. Są to zatem urządzenia dla amatorów z “zawodowym” zacięciem. Tym bardziej że dla tych właśnie skanerów opracowano zarówno wersję uznanej wśród zawodowych grafików aplikacji SilverFast firmy LaserSoft, jak i Adobe Photoshop Elements. Niestety, aby stać się szczęśliwym nabywcą tychże aplikacji, należy ekstra dopłacić. Wysokość kwoty uzależniona jest od modelu skanera, a dokładną informację znaleźć można na stronie producenta.

Umax Astra 4700 Photo
Ocena ogólna (POWER) 86
Opłacalność (ECONO) 38
Maks. rozdz. optyczna: 1200×2400 dpi
Maks. rozdz. interpolowana: 19 200×19 200 dpi
Kodowanie: kolorów  –  48 bitów,
odcieni szarości  –  16 bitów
Źródło światła/czujnik: CCLF/CCD
Złącze: USB 2.0
Skanowanie slajdów: tak
Gwarancja: 12 miesięcy
przystawka do przezroczy
rozbudowany TWAIN
wysokiej jakości automatyczna korekcja skanów
umiarkowana cena
Cena: 700 zł
www.umax.com
www.umax-polska.pl
Umax Astra 6700 Photo
Ocena ogólna (POWER) 89
Opłacalność (ECONO) 24
Maks. rozdz. optyczna: 2400×4800 dpi
Maks. rozdz. interpolowana: 19 200×19 200 dpi
Kodowanie: kolorów  –  48 bitów,
odcieni szarości  –  16 bitów
Źródło światła/czujnik: CCLF/CCD
Złącze: USB 2.0
Skanowanie slajdów: tak
Gwarancja: 12 miesięcy
przystawka do przezroczy
wysokiej jakości skany
rozbudowany TWAIN
kilka rodzajów maskownic
wysoka cena
Cena: 1152 zł
www.umax.com
www.umax-polska.pl

Modele oznaczone symbolem 4700, lub wyższym, dostępne są także wraz z przystawką do skanowania materiałów transparentnych (opcja Photo). Produkowana jest ona w formie kopułki nakładanej na szybę skanera. Uzyskane za jej pomocą skany – zarówno barwnych przezroczy 35 mm, jak i innych materiałów przezroczystych (klisz, folii itp.) – charakteryzowały się wysoką jakością. Dla amatorów fotografii, którzy z różnych powodów nie chcą rozstawać się ze swoim analogowym aparatem, skaner Umaksa z opcją Photo może stanowić ciekawą alternatywę dla wciąż drogich cyfrowych lustrzanek.

Przepis na sukces według firmy Umax jest więc taki: po umiarkowanej cenie sprzedawać skanery o wysokiej jakości przetwarzania obrazów, lecz w kilku wersjach. Nie oferować urządzeń bardzo drogich, dysponujących pełnym wachlarzem możliwości. Niech sami użytkownicy zdecydują, co jest im potrzebne.

Więcej:bezcatnews