Śpiewanie ze ściągą

Wyświetlanie tekstów odtwarzanych piosenek

Kiedy szukamy słów piosenek, to albo zaglądamy do wkładki dołączonej do płyty CD-Audio, albo szperamy w Internecie, wpisując na przykład do Google’a zapytanie typu „Nick Cave” „where the wild roses grow” lyrics. Ale całą operację możemy sobie uprościć – gdy udamy się pod adres http://www.evillabs.sk/evillyrics/, znajdziemy oryginalne narzędzie: program do wyświetlania słów odgrywanych piosenek. Aplikacja działa w dwóch trybach – jako „zwykła” wyszukiwarka albo automat prezentujący teksty utworów odtwarzanych przez Foobara, Winampa, Windows Media Playera itp.

Jak Google

Poszukiwacz tekstów nosi nazwę EvilLyrics i z wyglądu przypomina przeglądarkę internetową. Różnica jest tylko jedna: w tym miejscu, w którym do browsera wpisujemy adresy WWW, do EvilLyrics wprowadzamy informacje dotyczące interesującego nas utworu. Należy je podawać w postaci nazwa_wykonawcy[spacja][myślnik] [spacja]tytuł_piosenki .

EvilLyrics sprawdza kilkadziesiąt serwerów zawierających teksty piosenek. Jeżeli okaże się, że otrzymujemy zbyt wiele wyników wyszukiwania, to powinniśmy usunąć z naszego zapytania takie elementy, jak spójniki, zaimki itp. Możemy się ich pozbyć automatycznie. Wydajemy komendę Preferences i uaktywniamy zakładkę Options. W polu Excluded keywords wpisujemy rozdzielone średnikami słowa and ,

or

itp.

Z odtwarzaczem

Drugi tryb pracy EvilLyrics jest bardziej interesujący. Narzędzie potrafi samo połączyć się z Siecią i odnaleźć słowa odgrywanej piosenki. Program zrobi to, pod warunkiem że korzystamy z jednego spośród dziewięciu popularnych odtwarzaczy – w tym Winampa i Windows Media Playera. Wspomniane aplikacje trzeba jednak odpowiednio skonfigurować. Musimy zadbać o to, aby pokazywane przez odtwarzacz informacje o utworze miały właściwy format. Powinny być one wyświetlane w postaci nazwa_wykonawcy[spacja][myślnik][spacja] tytuł_piosenki. Gdy korzystamy z Winampa, wydajemy komendę Options | Preferences | Plug-ins | Input, zaznaczamy wtyczkę Nullsoft MPEG Audio Decoder v. 3.00 i naciskamy przycisk Configure. W polu Title formatting trzeba wpisać frazę %1 – %2. W przypadku Windows Media Playera należy pobrać i zainstalować odpowiednią „skórę” – znajdziemy ją na internetowej stronie EvilLyrics.