Trzy przepisy na Athlona XP

Czy warto kupić superwydajną i bogato wyposażoną płytę, czy może lepiej pójść na kompromis lub po prostu nabyć tanie urządzenie? Porównujemy trzy koncepcje płyty głównej dla procesorów AMD Athlon XP

Próbując odpowiedzieć na to pytanie, postanowiłem przetestować trzy dość różne modele płyt głównych. Pierwszy to bogato wyposażony Asus A7N8X-E Deluxe Wireless Edition, bazujący na wydajnym chipsecie nForce2 400 Ultra. Jako nieco tylko skromniej wyposażone, ale zdecydowanie tańsze urządzenie, wybrałem płytę Gigabyte GA-7VT600 1394 z układem VIA KT600. Honoru najtańszych płyt będzie bronił model PCChips M848A, wykorzystujący chipset SiS 748.

Asus A7N8X-E Deluxe Wireless Edition
Ocena ogólna (POWER) 97
Opłacalność (ECONO) 57
Chipset: nVidia nForce2 Ultra 400
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP Pro 8x
Obsługa RAID: 0, 1
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 1000 Mbit/s  +  100 Mbit/s  +  Wi-Fi
Gwarancja: 36 miesięcy
+ wysoka wydajność
+ bogate wyposażenie (Wi-Fi)
– wysoka cena
Cena: 550 zł
www.asus.com
www.pl.asus.com

Od pewnego czasu wydajność różnych chipsetów dla płyt głównych stała się dość podobna. Na różnice w cenach poszczególnych modeli coraz większy wpływ ma natomiast ich wyposażenie. Prawdą jest też, że liczba dodatkowych podzespołów instalowanych na płytach znacznie w ostatnich latach wzrosła. Prezentowane urządzenia tezę tę w pełni potwierdzają. Choć mamy do czynienia z różniącymi się kontrukcjami, to każda z nich zawiera standardowo takie elementy, jak sześciokanałowy układ dźwiękowy i karta sieciowa. Najlepiej wyposażony Asus A7N8X-E Deluxe Wireless Edition może się poszczycić aż trzema interfesjami sieciowymi. Oprócz standardowej karty 10/100 Mbit/s na pokładzie płyty zainstalowano kontroler Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s) oraz kartę z anteną do bezprzewodowej transmisji w standardzie 802.11b. Dzięki temu ostatniemu elementowi komputer z płytą A7N8X-E Deluxe może pełnić funkcję działającego pod kontrolą systemu Windows XP punktu dostępowego dla urządzeń bezprzewodowych. Użytkownicy notebooków z interfejsem Wi-Fi z pewnością docenią ten fakt.

Jeśli chodzi o obsługę napędów optycznych i dysków twardych, to modele Asusa i Gigabyte’a prezentują identyczne możliwości. Choć A7N8X-E Deluxe bazuje na chipsecie nVidii pozbawionym interfejsu Serial ATA, to brak ten nadrabia dodatkowym dwukanałowym kontrolerem firmy Silicon Image. Konstruktorzy modelu GA-7VT600 1394 mieli mniejszy kłopot, gdyż płyta ta wykorzystuje chipset VIA KT600 standardowo wyposażony w dwa gniazda IDE i dwa Serial ATA. Nabywca płyty PCChips M848A będzie mógł wykorzystywać jedynie urządzenia IDE. Próżno szukać tu także gniazd FireWire dostępnych w płytach Asusa i Gigabyte’a.

Gigabyte GA-7VT600 1394
Ocena ogólna (POWER) 93
Opłacalność (ECONO) 80
Chipset: VIA KT600
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP 8x
Obsługa RAID: 0, 1
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 100 Mbit/s
Gwarancja: 24 miesiące
bogate wyposażenie
atrakcyjna cena
brak możliwości zmiany timingów pamięci
Cena: 360 zł
www.gigabyte.com.tw
www.ntt.pl
PCChips M848A
Ocena ogólna (POWER) 81
Opłacalność (ECONO) 73
Chipset: SiS 748
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP 8x
Obsługa RAID: brak
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 100 Mbit/s
Gwarancja: 24 miesiące
niska cena
niezła wydajność
brak Serial ATA
Cena: 300 zł
www.pcchips.com.tw

Pod względem funkcjonalności M848A również znacznie ustępuje konkurentom. Jeśli szukacie platformy do podkręcania, to wybierzcie inny produkt. W przeciwieństwie do płyt Asusa i Gigabyte’a opcji dla overclockerów nie znajdziecie ani w BIOS-ie, ani w dołączanym oprogramowaniu. W modelu Asus A7N8X-E Deluxe jest ich natomiast pod dostatkiem, ale tylko w BIOS-ie – z poziomu systemu operacyjnego możemy jedynie monitorować podstawowe parametry pracy płyty. Najwięcej overclockerom oferuje płyta GA-7VT600 1394, która pozwala na eksperymentowanie z częstotliwościami i napięciami zasilającymi procesor czy pamięci zarówno w BIOS-ie, jak i w Windows.

Wspomniana na wstępie wydajność, w dużej mierze zależna od zastosowanego chipsetu, to tradycyjnie już domena płyt z układem nForce2, a więc Asusa A7N8X-E. Jednak płyty zarówno marki Gigabyte, jak i PCChips prezentują osiągi jedynie o 5% słabsze. Nie jest to wiele, zważywszy na fakt, że dość podobnie wyposażony model firmy Gigabyte jest o niemal 200 zł tańszy. Jeśli zatem nie wymagacie najwyższej wydajności i interfejsu Wi-Fi, spokojnie możecie kupić GA-7VT600 1394. Nieco tylko tańszy model PCChips M848A trudno polecić ze względu na znacznie uboższe wyposażenie. Uważam, że dla zaoszczędzenia 60 zł nie ma sensu rezygnować z nowoczesnych kontrolerów Serial ATA i FireWire.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.