Trzy przepisy na Athlona XP

Test trzech płyt dla procesorów AMD

Próbując odpowiedzieć na to pytanie, postanowiłem przetestować trzy dość różne modele płyt głównych. Pierwszy to bogato wyposażony Asus A7N8X-E Deluxe Wireless Edition, bazujący na wydajnym chipsecie nForce2 400 Ultra. Jako nieco tylko skromniej wyposażone, ale zdecydowanie tańsze urządzenie, wybrałem płytę Gigabyte GA-7VT600 1394 z układem VIA KT600. Honoru najtańszych płyt będzie bronił model PCChips M848A, wykorzystujący chipset SiS 748.

Asus A7N8X-E Deluxe Wireless Edition
Ocena ogólna (POWER) 97
Opłacalność (ECONO) 57
Chipset: nVidia nForce2 Ultra 400
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP Pro 8x
Obsługa RAID: 0, 1
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 1000 Mbit/s  +  100 Mbit/s  +  Wi-Fi
Gwarancja: 36 miesięcy
+ wysoka wydajność
+ bogate wyposażenie (Wi-Fi)
– wysoka cena
Cena: 550 zł
www.asus.com
www.pl.asus.com

Od pewnego czasu wydajność różnych chipsetów dla płyt głównych stała się dość podobna. Na różnice w cenach poszczególnych modeli coraz większy wpływ ma natomiast ich wyposażenie. Prawdą jest też, że liczba dodatkowych podzespołów instalowanych na płytach znacznie w ostatnich latach wzrosła. Prezentowane urządzenia tezę tę w pełni potwierdzają. Choć mamy do czynienia z różniącymi się kontrukcjami, to każda z nich zawiera standardowo takie elementy, jak sześciokanałowy układ dźwiękowy i karta sieciowa. Najlepiej wyposażony Asus A7N8X-E Deluxe Wireless Edition może się poszczycić aż trzema interfesjami sieciowymi. Oprócz standardowej karty 10/100 Mbit/s na pokładzie płyty zainstalowano kontroler Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s) oraz kartę z anteną do bezprzewodowej transmisji w standardzie 802.11b. Dzięki temu ostatniemu elementowi komputer z płytą A7N8X-E Deluxe może pełnić funkcję działającego pod kontrolą systemu Windows XP punktu dostępowego dla urządzeń bezprzewodowych. Użytkownicy notebooków z interfejsem Wi-Fi z pewnością docenią ten fakt.

Jeśli chodzi o obsługę napędów optycznych i dysków twardych, to modele Asusa i Gigabyte’a prezentują identyczne możliwości. Choć A7N8X-E Deluxe bazuje na chipsecie nVidii pozbawionym interfejsu Serial ATA, to brak ten nadrabia dodatkowym dwukanałowym kontrolerem firmy Silicon Image. Konstruktorzy modelu GA-7VT600 1394 mieli mniejszy kłopot, gdyż płyta ta wykorzystuje chipset VIA KT600 standardowo wyposażony w dwa gniazda IDE i dwa Serial ATA. Nabywca płyty PCChips M848A będzie mógł wykorzystywać jedynie urządzenia IDE. Próżno szukać tu także gniazd FireWire dostępnych w płytach Asusa i Gigabyte’a.

Gigabyte GA-7VT600 1394
Ocena ogólna (POWER) 93
Opłacalność (ECONO) 80
Chipset: VIA KT600
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP 8x
Obsługa RAID: 0, 1
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 100 Mbit/s
Gwarancja: 24 miesiące
bogate wyposażenie
atrakcyjna cena
brak możliwości zmiany timingów pamięci
Cena: 360 zł
www.gigabyte.com.tw
www.ntt.pl
PCChips M848A
Ocena ogólna (POWER) 81
Opłacalność (ECONO) 73
Chipset: SiS 748
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP 8x
Obsługa RAID: brak
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 100 Mbit/s
Gwarancja: 24 miesiące
niska cena
niezła wydajność
brak Serial ATA
Cena: 300 zł
www.pcchips.com.tw

Pod względem funkcjonalności M848A również znacznie ustępuje konkurentom. Jeśli szukacie platformy do podkręcania, to wybierzcie inny produkt. W przeciwieństwie do płyt Asusa i Gigabyte’a opcji dla overclockerów nie znajdziecie ani w BIOS-ie, ani w dołączanym oprogramowaniu. W modelu Asus A7N8X-E Deluxe jest ich natomiast pod dostatkiem, ale tylko w BIOS-ie – z poziomu systemu operacyjnego możemy jedynie monitorować podstawowe parametry pracy płyty. Najwięcej overclockerom oferuje płyta GA-7VT600 1394, która pozwala na eksperymentowanie z częstotliwościami i napięciami zasilającymi procesor czy pamięci zarówno w BIOS-ie, jak i w Windows.

Wspomniana na wstępie wydajność, w dużej mierze zależna od zastosowanego chipsetu, to tradycyjnie już domena płyt z układem nForce2, a więc Asusa A7N8X-E. Jednak płyty zarówno marki Gigabyte, jak i PCChips prezentują osiągi jedynie o 5% słabsze. Nie jest to wiele, zważywszy na fakt, że dość podobnie wyposażony model firmy Gigabyte jest o niemal 200 zł tańszy. Jeśli zatem nie wymagacie najwyższej wydajności i interfejsu Wi-Fi, spokojnie możecie kupić GA-7VT600 1394. Nieco tylko tańszy model PCChips M848A trudno polecić ze względu na znacznie uboższe wyposażenie. Uważam, że dla zaoszczędzenia 60 zł nie ma sensu rezygnować z nowoczesnych kontrolerów Serial ATA i FireWire.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News