Zamiast „format C:”

"Blue Screen" nie zawsze oznacza konieczność ponownej instalacji systemu operacyjnego. Systemy Windows 2000/XP udostępniają wiele narzędzi umożliwiających ich naprawę

Swego czasu można było znaleźć w Sieci ciekawy wygaszacz ekranu, imitujący windowsowy „blue screen”. Zainstalowany i uruchomiony zapewne niejednego z nas przyprawił o palpitacje serca, zwłaszcza gdy byliśmy np. w trakcie pisania ważnego dokumentu, nagrywania płyty z ulubionymi programami lub jeszcze gorzej – aktualizacji BIOS-u płyty głównej lub firmware’u nagrywarki. W każdej z przytoczonych sytuacji prawdziwa awaria systemu może być brzemienna w skutkach. O ile płytę z programami możemy sobie nagrać jeszcze raz, a utraconą część dokumentu ponownie napisać, o tyle przerwana aktualizacja BIOS-u może uniemożliwić nam ponowne uruchomienie komputera. Uff… Gdy okazało się, że to tylko dowcipny kolega zafundował nam porządną dawkę stresu, z ulgą wracaliśmy do przerwanych czynności. Osławiony „blue screen” to jednak nie tylko żart naszego znajomego. Dość często bywa, że system operacyjny komputera naprawdę ulega awarii. Wprawdzie wraz z powstaniem Okienek w wersji 2000/XP częstotliwość tego typu wypadków znacznie zmalała, to jednak nadal sie zdarza, że z pozoru poprawnie działający system operacyjny po pewnym czasie odmawia posłuszeństwa.

U podstaw

Warto się w tym miejscu zastanowić, co jest przyczyną niewłaściwego działania Windows i jakie mogą być skutki nagłej awarii. Pojawienie się jakiegoś problemu z systemem prawie zawsze jest skutkiem mniej lub bardziej świadomych działań użytkownika, np. przypadkowego usunięcia niektórych niezbędnych dla pracy systemu plików czy katalogów albo instalacji źle działającego oprogramowania. Przyczynami złego funkcjonowania OS-u są bardzo często nieprawidłowo napisane sterowniki, które nieopatrznie zainstalowaliśmy, lub wirus „przywleczony” z pocztą elektroniczną. Równie niebezpieczna może się okazać nieuważna „zabawa” z wpisami Rejestru systemowego. Niestety, system operacyjny inaczej niż nieostrożny użytkownik interpretuje takie działania i bez tych wpisów nie może się obejść.

Poważnym źródłem problemów jest również zaniedbywanie konserwacji systemu. Niedbale napisane aplikacje często zostawiają po ich usunięciu całe mnóstwo „śmieci” w Rejestrze i w katalogach systemowych. To oraz brak regularnej defragmentacji danych najczęściej prowadzą do wyraźnego spowolnienia pracy systemu i zdarza się, że po pewnym czasie przestaje on prawidłowo działać lub nawet nie chce się już uruchomić. Aby uchronić się przed tego rodzaju problemami, trzeba o system po prostu dbać (patrz: $(LC91337: Zadbany pecet)$).

Osobne zagadnienie – szerzej omówione na $(LC90839: Bez rewolucji w Oknach)$ – stanowią kłopoty sprzętowe. Rozwiązanie tego typu problemów najczęściej sprowadza się do wyeliminowania ewentualnych konfliktów pomiędzy poszczególnymi komponentami naszego peceta lub zainstalowania właściwych sterowników dla danego urządzenia.

Pojawieniu się „blue screena” podczas startu systemu towarzyszą zazwyczaj silne emocje. Często oprócz wyrzucania z siebie przekleństw pod adresem Billa G. zastanawiamy się, czy nasz Windows „wstanie” po resecie komputera czy też będziemy zmuszeni do ślęczenia przed monitorem podczas ponownej instalacji systemu, sterowników i oprogramowania. Niestety, u wielu użytkowników pecetów utarła się opinia, że awaria Okienek jest jednoznaczna z formatowaniem dysku twardego i ponowną instalacją systemu od podstaw. Jak się okazuje, nic bardziej błędnego! Jeśli bliżej przyjrzymy się Windows 2000/XP, zauważymy, że produkty z Redmond oferują kilka możliwości naprawy, które gwarantują powrót do stanu sprzed awarii bez utraty naszych danych. Dopiero po wyczerpaniu wszystkich „ostatnich desek ratunku”, które daje nam system operacyjny, powinniśmy pomyśleć o tak radykalnym posunięciu, jakim jest reinstalacja (patrz: $(LC90925: Bez stresu)$).

Podstawowe pojęcia
Reinstalacja – proces ponownej instalacji systemu na sformatowanej lub pustej partycji bądź dysku.
Odświeżenie – zastąpienie wszystkich plików systemowych nowymi kopiami z płyty instalacyjnej Windows.
Przywracanie systemu – mechanizm zaimplementowany w Windows XP, pozwalający wykonać swego rodzaju „zdjęcie” (ang. snapshot) stanu systemu operacyjnego, do którego po ewentualnej awarii można powrócić.
Backup systemu – kopia bezpieczeństwa zainstalowanego systemu operacyjnego, zapisana w pliku.
Obraz partycji (dysku) – kopia całej partycji (dysku) łącznie z systemem plików, zapisana w skompresowanym archiwum (pliku).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.