Bez podłączenia

Nasze łącza internetowe są coraz bardziej wydajne. Wciąż jednak zdarza się, że musimy jakąś witrynę po prostu skopiować, by móc ją przejrzeć offline. Do niedawna używaliśmy w tym celu głównie Teleporta Pro. Tymczasem konkurencyjne aplikacje dogoniły, a nawet prześcignęły swego protoplastę

Jednym z pierwszych i niewątpliwie najbardziej popularnych programów do pobierania całych witryn na dysk jest Teleport Pro. Powstał on 7 lat temu, ale do dziś skutecznie nawiązuje walkę z konkurencją. Aplikacja została napisana z myślą o internautach, którym sen z powiek spędzały rachunki za połączenia modemowe. Po Teleporcie programy do ściągania stron zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu i choć większość pracuje pod Windows, to użytkownicy systemów uniksowych też mają do dyspozycji podobne narzędzia (patrz: $(LC106050: Wget: zdalne sterowanie)$).

Czytanie stron offline to dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują i pracują w pociągu lub samolocie. Mało kogo stać na kosztowne łączenie się z Internetem przez komórkę, a ponadto podczas podróży nie zawsze znajdujemy się w zasięgu sieci GSM. Przeglądanie witryny po uprzednim jej pobraniu zajmuje mniej czasu niż „zwiedzanie” jej online. W dodatku, gdy często odwiedzamy te same strony, wystarczy tylko co jakiś czas je aktualizować i można komfortowo, bo tanio i szybko, surfować w „Sieci”. Z zapisanej na dysku witryny dużo łatwiej można też skopiować np. rysunki do pracy dyplomowej. Czasami interesujący nas artykuł dostępny jest w trzech częściach i chcielibyśmy uniknąć zapisywania każdej strony osobno – po takiej operacji nie uda nam się przejść do kolejnej części artykułu po kliknięciu odnośnika. Także i ten problem rozwiążą przeglądarki offline.

Jeśli chcemy „zapolować” na przykład na zdjęcia w formacie JPEG lub interesują nas tylko zbiory PDF, wystarczy, że określimy rodzaje pobieranych plików, co umożliwia większość przeglądarek. Oczywiście, odwrotna opcja, czyli wykluczenie ściągania niektórych zbiorów, także jest do naszej dyspozycji.

A tych opcji jest ze 40…

Programy do zapisywania na dysku całych stron możemy podzielić na dwie kategorie: aplikacje z wbudowaną przeglądarką internetową i „ściągacze”, które wykorzystują zewnętrzny program. Trudno wyrokować, czy dodatkowa przeglądarka to zaleta programu, bo chyba nie ma już dziś komputera bez Internet Explorera czy Mozilli. Jedynym kryterium oceny może być wygoda użytkowania, ta jednak jest w dużym stopniu uzależniona od osobistych preferencji. Spośród przedstawionych poniżej aplikacji wbudowaną przeglądarkę mają: BlackWidow, Offline Commander, Offline Explorer, WebCopier, Web-Stripper i WebZIP.

Zanim zaczniemy konfigurować program, sprawdźmy, czy nie oferuje on kreatora, który poprowadzi nas za rękę. Co prawda za jego pomocą ustawimy tylko podstawowe funkcje, ale niewątpliwie uda nam się zapisać witrynę na dysku. Wizardy z prawdziwego zdarzenia są dostępne tylko w programach Offline Explorer, WebCopier i WinHTTrack, ale za to działają naprawdę dobrze. „Czarodziej” WebCopiera pozwala nawet wybrać między opcjami domyślnymi a ustawianymi własnoręcznie, co daje naprawdę duże możliwości konfiguracji.

Po zainstalowaniu aplikacji czasem mamy możliwość korzystania z polskojęzycznego interfejsu użytkownika. Choć oferują go programy HTTP Weazel, WebCopier, WebZIP i WinHTTrack, zwykle lepiej pozostać przy wersji angielskiej, bo w tłumaczeniach aż roi się od błędów i niedoróbek. Innym ustawieniom aplikacji warto się za to przyjrzeć. Programy domyślnie zapisują pobrane witryny w wybranym przez siebie katalogu, co nie zawsze musi nam odpowiadać. By to zmienić, należy poszperać w opcjach. Również plik, od którego będziemy zaczynali oglądanie witryny, możemy nazwać wedle naszego uznania.

Jeśli chcemy zapisać na dysku stronę, która wymaga uwierzytelniania, warto podać nazwę użytkownika i hasło w oknie konfiguracyjnym programu, zanim połączymy się z Siecią. Pozwalają na to prawie wszystkie aplikacje. Tej opcji nie udostępniają jedynie Offline Commander i BlackWidow, które poproszą nas o podanie hasła dopiero wtedy, gdy same natrafią na formularz w witrynie. Zdarza się, że łączymy się z Internetem za pośrednictwem serwera proxy, co może znacznie przyspieszyć ściąganie stron. Dobrze jest zatem zawczasu podać jego ustawienia, na co pozwalają wszystkie programy. Jeśli serwer proxy wymaga uwierzytelniania, należy również w ustawieniach programu podać nazwę użytkownika i hasło.Przydatną opcją, której, niestety, nie oferują niektóre aplikacje, jest możliwość przerwania połączenia natychmiast po zakończeniu zadania. Dzięki temu mamy pewność, że nie zmarnujemy ani jednego impulsu. Umożliwiają to programy Offline Explorer, Teleport Pro, WebCopier, WebStripper i WinHTTrack. Jeśli korzystamy z innych aplikacji, sami musimy zadbać o odłączenie się od Sieci w odpowiedniej chwili. Może ułatwić to funkcja sygnalizacji zakończonego zadania, którą oferują Offline Explorer i WebZIP. Offline Explorer i WebCopier pozwalają nawet zaprogramować wyłączenie komputera po skończonym zadaniu. Możemy więc spokojnie zostawić pracującą maszynę i wyjść z domu.

Najważniejsze funkcje przeglądarek offline
BlackWidow 4.37HTTP Weazel 1.09Offline Commander 1.9Offline Explorer 3.1SuperBot 3.1Teleport Pro 1.29WebCopier 4.0WebStripper 2.6WebZIP 6.0WinHTTrack 3.3
ProducentSoftByteLabsImate SoftwareZyloxMetaProducts CorporationEliteSysTenmaxMaximumSoftSolent SoftwareSpidersoftXavier Roche
Typ/opłata rejestracyjna39,95 USD20 USD39,95 USD30 USD, wersja Pro – 70 USD28,95 USD39,95 USD30 USD39,95 USD39,95 USDFreeware
WWW [http://]www.softbytelabs.com/www.httpweazel.com/www.zylox.com/www.metaproducts.com/www.sparkleware.com/www.tenmax.com/www.maximumsoft.com/webstripper.net/www.spidersoft.com/www.httrack.com/
System operacyjnyWindows 98/Me/NT/2000/XPWindows 9x/NT/2000/XPWindows 98/Me/NT/2000/XPWindows 9x/Me/NT/2000/XPWindows 9x/Me/NT/2000/XPWindows 9x/Me/NT/2000/XPWindows 9x/Me/NT/2000/XPWindows 98/Me/NT/2000/XPWindows 98/Me/NT 4.0/2000/XPWindows 9x/Me/NT/2000/XP2)
Funkcje
Automatyczna aktualizacja pobranych stron++++++
Możliwość edycji plików źródłowych++
Kompresja witryn na dysku+
Kontynuacja przerwanych zadań++++++++++
Ograniczenie szybkości transferu+++++++
Obsługa odsyłaczy „skryptowych” (np. JavaScript)++++++++
Obsługa protokołów HTTPS i FTP++tylko FTP+++
Obsługa stron zabezpieczonych hasłami++++++++
Ograniczenie liczby połączeń++++l1)+++++
Określanie rodzaju ściąganych plików+++++++++
Określenie maksymalnego rozmiaru pobieranych plików++++++++++
Praca z serwerem proxy++++++++++
Możliwość przerywania połączenia po skończeniu pobierania+++++
Programowanie wyłączenia komputera++
Przeszukiwanie pobranych witryn++++
Regulowana liczba zagłębień++++++++
Sygnalizacja zakończenia pobierania++
Wbudowana przeglądarka WWW++++++
Zabezpieczenie przed pobieraniem określonych typów plików, np. EXE+++++++++
+ – jest, – – nie ma; 1) – 2 ustawione na stałe: 2) – dostępny jest także WebHTTrack dla Linuksa, Uniksa i BSD
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.