Big-bitowy dom

Inteligentne mieszkania

Kilka lat temu futurystyczne projekty inteligentnych domów były dla przeciętnego człowieka równie dostępne co podróż na Księżyc. Technologie, w których zastosowanie technologii z dziedziny automatyki i robotyki znacznie ułatwiały życie mieszkańcom, istnieją od lat, jednak dotąd były kosztowne i, przynajmniej na naszym kontynencie, dostępne tylko dla elit. Jednym z największych i najsłynniejszych projektów był Xanadu – inteligentny dom przyszłości Billa Gatesa, którego koszt wyniósł ok. 50 milionów dolarów. Na tak duży wydatek stać nie każdego milionera, więc budowane skomputeryzowane wille są mniej naszpikowane elektroniką niż Xanadu szefa Microsoftu.

Od przybytku głowa boli

Koszty to nie jedyny problem tych, którzy próbowali budować swoje domy w wersji hi-tech. Każdy, kto usiłował nadążyć za innowacyjnymi technologiami rodem z pałacu Billa Gatesa, mógł łatwo pogubić się nie tylko w rachunkach, ale także w plątaninie kabli, którymi połączone są urządzenia i niekompatybilności różnego rodzaju oprogramowania. Skomputeryzowany sprzęt domowy, pochodzący od różnych producentów, korzysta z wielu systemów operacyjnych, które często nie współpracowały ze sobą, choć teoretycznie powinny…

Ostatnio jednak producenci działający w tym sektorze dogadali się między sobą, czego efektem jest nowa koncepcja cyfrowych mieszkań. Zastosowana w nich technologia ma mieć charakter modułowy, a jednocześnie bardzo spójny. Wytwórcy takich inteligentnych lodówek, pralek czy kuchenek zaczęli ze sobą współpracować, czego efektem są produkty, które można podłączyć do sieci domowej i mieć pewność, że będą ze sobą doskonale współdziałały. To posunięcie ma szanse zwiększyć popularność cyfrowych domów, które z luksusowych nowinek mają szansę stać się w najbliższych latach standardem w budownictwie mieszkaniowym.

Zacznijmy od kuchni, czyli gotowanie przez telefon komórkowy

W urządzeniach kuchennych w ostatnich latach nie zanotowano spektakularnego przełomu. Lodówka podłączona do Internetu nie jest wszak niczym nowym. Jednak i tu pojawiło się kilka nowinek, którym warto się bliżej przyjrzeć. Ciekawym pomysłem jest kuchenka Polara firmy Whirlpool, którą możemy sterować np. za pomocą telefonu komórkowego. Urządzenie to dysponuje nie tylko systemem utrzymywania niskiej temperatury (co jest podstawową funkcją tej klasy sprzętu), ale także potrafi podgrzewać dowolny umieszczony w jego wnętrzu produkt. Decyzję o tym, że do godziny siedemnastej kotlet chłodzimy, a później go grzejemy, programujemy wcześniej lub podejmujemy zdalnie. Podgrzewanie obiadu w lodówce możemy rozpocząć już w trakcie wychodzenia z pracy, po prostu dzwoniąc z telefonu komórkowego do owej… lodówki. Ale co w sytuacji, gdy np. przedłużył się nasz powrót do domu, bo utknęliśmy w korku? Dla lodówkokuchenki nie to jest problem, gdyż możemy ponownie do niej „zadzwonić” i wydać polecenie, by zwolniła tempo pieczenia lub w ogóle wyłączyła się na jakiś czas. Urządzenie to możemy również obsługiwać za pośrednictwem Internetu.

Kuchenne centrum dowodzenia

Nowoczesna pani domu, która chce zamówić produky żywnościowe, może skorzystać ze specjalnego urządzenia o nazwie iCEBOX. Jest to centrum zarządzające cyfrową kuchnią. Po zintegrowaniu iCEBOX-u np. z lodówką ta ostatnia sama zamówi w sklepie wysyłkowym produkty, których zabrakło na półce. Zamontowany pod okapem kuchennym iCEBOX umożliwia nam także oglądanie filmów i cyfrowych programów telewizyjnych, słuchanie muzyki, przeglądanie stron internetowych czy słuchanie radia. To cudo ma jeszcze jedną bardzo ważną i przydatną cechę – oferuje funkcję monitorowania innych pomieszczeń. Dzięki temu możemy gotować w kuchni, a jednocześnie podglądać na monitorze, czy nasze małe dziecko nadal śpi w łóżeczku czy też już się przebudziło i domaga się naszej wizyty. Do monitorowania pomieszczeń stosuje się liczne kamery cyfrowe, co pozwala przełączać obraz między pokojami. W ten sposób zobaczymy, kto wchodzi do naszego domu lub czy dzieci bawią się grzecznie. iCEBOX wyposażony jest w monitor LCD, kartę telewizyjną, odtwarzacz DVD/CD, tuner radiowy, kartę sieciową, modem dla umożliwienia dostępu do Internetu i trójdrożny system głośników. I co ciekawe, ma bezprzewodową klawiaturę, która możemy… umyć płynem do naczyń! Jest to bardzo przydatne, gdyż w kuchni podczas gotowania łatwo zabrudzić klawiaturę.

Komputeryzacja urządzeń kuchennych oferuje inne, dotąd niewykorzystane możliwości. Producenci sprzętu AGD już planują masową produkcję lodówek, pralek czy kuchenek, w których zastosowano mechanizmy zdalnej identyfikacji awarii. Według szacunków wytwórców takiego sprzętu w 2007 roku zostanie sprzedanych ok. 370 tys. sztuk urządzeń kuchennych, które będą podłączone do Internetu, a więc sprzedaż wzrośnie prawie… 28 razy w porównaniu do roku 2002, gdy sprzedano 13 tysięcy sztuk takich nowinek technologicznych.

Gdy kucharka wyszła…

Och, żeby tak ktoś zrobił nam rano kawę! Proszę bardzo, wystarczy poprosić o to… ekspres firmy Westinghouse. Pozwala on zaprogramować godzinę, kiedy będziemy mieli ochotę na małą czarną. Bez trudu zapamięta on, że od poniedziałku do piątku chcemy gorący napar na szóstą rano, ale w weekendy parzenie należy przesunąć na dziesiątą.

A czy nasza kuchenka mikrofalowa sama przygotuje ulubioną potrawę? Ależ oczywiście. Urządzenie tej samej firmy Westinghouse skanuje kody kreskowe z opakowań produktów i na ich podstawie dobiera temperaturę oraz czas pieczenia. Ponadto pozwala użytkownikowi wprowadzić do pamięci np. sposób pieczenia kurczaka. Oprócz kurczaka rozpoznawanych jest 4000 innych produktów żywnościowych.

Nad pracą wszystkich urządzeń kuchennych czuwa Home Hub. Pomoże on nam zorganizować codzienne życie, będzie kontrolował wydatki, przedstawiał aktualną prognozę pogody i najnowsze wiadomości, a rano powita nas ulubioną piosenką. Oczywiście pozwoli także zaprogramować cały sprzęt kuchenny i będzie czuwał nad prawidłowym wykonywaniem przez niego zadań. Poinformuje nas również o tym, kiedy będzie gotowa nasza kawa oraz ile czasu pozostało do zakończenia pieczenia kurczaka. Home Hub, który został wyposażony w system operacyjny Microsoft CE.NET, ma interfejs sieciowy i może pobierać informacje z serwisów internetowych.