Meandry BIOS-u

BIOS przez wielu użytkowników postrzegany jest jako swoista czarna skrzynka komputera. Tymczasem znając zasady poprawnej konfiguracji BIOS-u, możemy poprawić stabilność i wydajność peceta

Na składaniu komputerów „kompatybilnych z IBM PC”, jak je kiedyś reklamowano, wyrosły fortuny. A cała „kompatybilność” siedziała – i siedzi do dzisiaj – w małej kostce pamięci ROM na płycie głównej.

Nieco ponad dwadzieścia lat temu rynek komputerów osobistych dopiero się rozkręcał. Można było na nim znaleźć maszyny Apple’a, Atari oraz pecety wyprodukowane przez korporację IBM. Wcale nie było oczywiste, które z tych urządzeń podbije świat. Produkt IBM-a pod pewnymi względami ustępował konkurencji. O fakcie, że nagle pojawiły się miliony klonów „blaszaka”, przesądziło udostępnienie jego BIOS-u.

Czym właściwie jest BIOS? To zestaw procedur obsługi urządzeń oraz zbiór instrukcji opisujących, co i jak powinien robić pecet w różnych sytuacjach. Efekt działania jednej z tych procedur obserwujemy zaraz po uruchomieniu peceta – odbywa się wówczas znany wszystkim Power-On Self Test.

Na następnych kilkunastu stronach zajmiemy się tym, co i w jaki sposób można zrobić z firmware’em. Rozpoczniemy od opisu funkcji BIOS-u płyty głównej i doradzimy, w jaki sposób ustawiać dostępne w nim opcje ($(LC103524: Meandry BIOS-u)$).

Edytuj i flashuj

Na $(LC103768: Błysk w Oknach)$ opiszemy okienkowe narzędzia do aktualizowania BIOS-u. Ci Czytelnicy, którzy czują się na siłach, mogą spróbować „poprawić” część zaszytych w nim modułów. Po co to robić? Choćby po to, żeby dodać do BIOS-u procedury obsługi takich urządzeń, o których producent płyty głównej z tych czy innych przyczyn „zapomniał”. BIOS można też edytować, zastępując jedne funkcje innymi. Zaznaczam, że jest to co prawda operacja wykonywana na własną odpowiedzialność, ale czasami warto zaryzykować. Szczegóły na $(LC103889: BIOS-terapia)$.

Oczywiście, nie powinniśmy zapominać o klasycznym flashowaniu firmware’u, przeprowadzanym za pomocą narzędzi udostępnianych przez producentów rozmaitych urządzeń. Skąd pobrać uaktualnione oprogramowanie kart graficznych, napędów optycznych, cyfraków i innego sprzętu oraz co właściwie daje nam upgrade w tym przypadku? Wyczerpujące informacje na ten temat zgromadziliśmy w materiale na $(LC105709: Zabłysnąć na nowo)$.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.