Pomóż dyskowi

Kiedy chcemy zwiększyć szybkość działania komputera, zazwyczaj myślimy tylko o procesorach, zegarach i pamięciach. A może by tak przyjrzeć się dyskowi twardemu - także on wpływa na prędkość działania komputera

Główny magazyn danych komputera nie wygląda co prawda na taki komponent, z którego wyciśniemy więcej, niż „fabryka dała”. Co właściwie można z dyskiem zrobić? Na oko nic – przecież nie zwiększymy prędkości obrotowej talerzy ani szerokości magistrali danych. Jeśli jednak korzystamy z Windows XP, warto nieco podstroić sam system plików, a cały komputer też przyśpieszy.

Krótkie i długie nazwy

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że kiedy pracujemy z dyskiem sformatowanym dla systemu NTFS i dokonujemy jakiejkolwiek operacji na plikach, zmuszamy system operacyjny do wykonania aż dwóch wpisów w obszarze Master File Table. Dlaczego dwóch? Dlatego, że domyślnie Windows 2000/XP podczas opisywania zbioru nadaje mu dwie nazwy. Gdybym zapisał dowolny plik jako np.

calkiem_nowy_zbior.txt

, to w MFT pojawi się on dwukrotnie. Za pierwszym razem będzie nosił nazwę calkiem_nowy_zbior.txt, a za drugim –

calkiem~.txt

. W obydwu przypadkach informacja w MFT dotyczy tego samego zbioru. Skrócone nazewnictwo służy temu, aby w Windows XP mogły być uruchamiane programy, które przechowują dane w plikach nazywanych zgodnie z DOS-ową konwencją 8+3. Kiedy jednak nie zamierzamy korzystać ze starych aplikacji, możemy śmiało zrezygnować z dublowania wpisów w MFT. W rezultacie skrócimy czas wykonywania operacji dyskowych.

Uruchamiamy Edytor Rejestru (

Start | Uruchom | regedit

) i przechodzimy do klucza

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem

. Następnie ustawiamy wartość NtfsDisable 8dot3NameCreation na 1. Po restarcie komputera na pewno zauważymy, że maszyna przyśpieszyła.

MFT mniejszy i większy

Przyjrzyjmy się jeszcze obszarowi Master File Table. Standardowo zajmuje on 12,5% powierzchni dysku twardego. Czasami warto zwiększyć miejsce dla MFT – zwłaszcza wtedy, gdy często instalujemy nowe programy, usuwamy je, zapisujemy sporo plików itp. W takim przypadku MFT jest bardzo intensywnie używany i szybko ulega fragmentacji.

Jeżeli zdecydujemy się na zwiększenie miejsca przeznaczonego dla Master File Table, znowu musimy zmodyfikować Rejestr. Tym razem odnajdujemy klucz

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystemNtfsMftZoneReservation

. Domyślnie ma on wartość 1. Kiedy zmienimy ją na 2, MFT „rozrośnie się” i zajmie dwukrotnie więcej miejsca.

Porada czytelnika
Ukryte konto użytkownika Windows XP
Jak wiadomo, podczas startu Windows XP w oknie powitalnym wyświetlana jest lista użytkowników, którzy mogą zalogować się do systemu. Okienka pozwalają jednak na założenie takiego konta, które nie będzie widoczne w oknie powitalnym.
Aby przygotować konto „tajnego” użytkownika, uruchamiamy Edytor Rejestru i przechodzimy do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft \WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList. Dodajemy tutaj wartość typu REG_DWORD i nadajemy jej taką samą nazwę jak nazwa konta, które chcemy ukryć. W sekcji Value (Wartość) wpisujemy 00000000. Po ponownym uruchomieniem komputera wybrane konto nie będzie pokazywane w oknie logowania.
Żeby zarejestrować się w systemie jako „ukryty” użytkownik, należy wcisnąć kombinację klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Del], puścić klawisz [Del] i ponownie go wcisnąć. Pojawi się wówczas klasyczne okienko logowania, takie jak w Windows 2000. Teraz wystarczy tylko podać nazwę użytkownika i jego hasło.
Marcin Ficowski

Tylko w RAM-ie

Obecnie nie robi na nas wrażenia dostępny w komputerze nawet 1 GB RAM-u. Przy takiej wielkości pamięci operacyjnej nie zaszkodzi zastanowić się, czy w ogóle potrzebny nam jest plik wymiany. Może okazać się on zbędny – i to z dwóch powodów. Po pierwsze: zbiór pagefile.sys zajmuje przynajmniej tyle samo miejsca, co pamięć operacyjna. Po drugie: pamięć stronicowana jest powolna. Kiedy dojdziemy do wniosku, że należy się jej pozbyć, wydajemy komendę Mój komputer | Właściwości | Zaawansowane i w sekcji Wydajność naciskamy przycisk Ustawienia. Po przejściu do zakładki Zaawansowane zaznaczamy opcję Bez pliku wymiany. Zaoszczędzimy trochę miejsca, a system operacyjny nie będzie korzystał z powolnej pamięci stronicowanej. Pamiętajmy jednak, że nasz komputer może odmówić czasem uruchomienia kolejnej aplikacji, jeślizabraknie dla niej miejsca w RAM-ie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.