Prosto na biurko

Internautów zalewają newsy. W sprawnym docieraniu do interesujących nas informacji pomoże technologia RSS

Już na początku istnienia Internetu zauważono, że wiele osób nie ma czasu i ochoty przeglądać codziennie wszystkich interesujących je serwisów w poszukiwaniu ciekawych wiadomości. Dosyć szybko więc pojawiły się e-mailo-we biuletyny dostarczające wiadomości z określonych dziedzin. Funkcjonują one doskonale do dziś, mimo że zalew spamu spowodował spadek zaufania do takiego sposobu dystrybucji danych.

Twórcy stron WWW ciągle jednak szukają metod łatwiejszego dotarcia do odbiorców. Po to powstał przed ok. pięcioma laty format RSS. Publikowane w nim informacje mogą być dostarczane z wybranych serwisów wprost na nasze biurka. Zanim jednak rozwiniemy sam skrót, powiedzmy parę słów o okolicznościach powstania wspomnianego standardu.

Burzliwe dzieciństwo

Początek formatu RSS jest dziwny. Jego pierwowzór (wersja 0.9) został opublikowany w 1999 roku przez firmę Netscape, która wykorzystała go w kanałach z nowinkami (news channels) publikowanych na stronie my.netscape.com. Pierwsza edycja nawiązywała w dużym stopniu do mechanizmu opisywania treści o nazwie RDF (www.w3.org/TR/REC-rdf-syntax/), proponowanego przez konsorcjum W3C.

Jednocześnie z poczynaniami Netscape’a twórcy portalu UserLand (www.userland.com) opracowali podobny format o nazwie . Programiści Netscape’a postanowili wykorzystać pomysły zawarte w standardzie UserLandu i w ten sposób powstał RSS 0.91.

To jednak dopiero początek dziejów formatu RSS – Netscape zaprzestał prac nad swoim dziełem, którego rozwijaniem zajął się z kolei UserLand. Pod koniec 2000 roku firma ta opracowała wersję RSS 0.92. Jakby tego było mało, prawie w tym samym czasie niezależna grupa programistów pod przywództwem Raela Dornfesta z O’Reilly Network – RSS-DEV Working Group – ogłosiła powstanie standardu RSS 1.0. Od tego momentu prace nad RSS-em toczą się dwutorowo – obie gałęzie (0.9x i 1.0) są stale rozwijane, a każda z nich ma swoje zalety, o których wspomnimy nieco później. W połowie 2003 roku powstała też wersja RSS 2.0, w której Dave Winer, współzałożyciel UserLandu, znacznie rozszerzył w porównaniu z edycją 1.0 standardu zakres obsługiwanych elementów XML-a.

Na szczęście nie musimy się przejmować tą dwoistością opisywanego formatu. Wystarczy wybrać wersję, która nam odpowiada, a dobre narzędzia z pewnością poradzą sobie z każdą w miarę aktualną odmianą tej technologii.

Co to właściwie jest?

Nie ma wątpliwości, do czego służy RSS – to format prezentacji nagłówków wiadomości (patrz: ramka powyżej). Trudność sprawia jednak rozszyfrowanie samego skrótu, co związane jest zapewne z burzliwą przeszłością standardu. Najczęściej stosuje się rozwinięcia skrótu w postaci Really Simple Syndication (zwykle tłumaczone niezbyt fortunnie jako Bardzo Prosta Syndykacja – w rzeczywistości chodzi o łatwą dystrybucję treści) oraz RDF Site Summary (streszczenie strony w formacie RDF). Spotyka się jednak wiele innych tłumaczeń akronimu, takich jak Rich Site Summary, Rich Site Syndication czy Rich Syndication Standard. Sami twórcy RSS-a (ci z „frakcji” UserLandu) sugerują nawet, aby skrótu w ogóle nie rozwijać i uznać go po prostu za nazwę własną formatu.

Dobre, bo tanie

Dochodzimy do najważniejszego momentu poznawania formatu RSS, a mianowicie do odpowiedzi na pytanie: „dlaczego niektórzy ludzie udostępniają dokumenty RSS, a inni z nich korzystają?”. Odpowiedź jest prosta: twórcom stron WWW RSS zapewnia łatwą reklamę, a ich odbiorcom – ogromną wygodę korzystania z Internetu.

Zaimplementowanie mechanizmu generującego na bieżąco dokument RSS (tzw. RSS feed – chodzi o „dokarmianie” pliku RSS aktualnymi danymi) jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza że obecnie w Sieci dostępnych jest sporo darmowych narzędzi pozwalających na zautomatyzowane wygenerowanie stosownego pliku nawet na podstawie już istniejącej strony WWW. Witrynę oferującą przekazywanie informacji za pośrednictwem RSS można z kolei zareklamować w sieciowych katalogach zasobów tego typu (tzw. agregatorach RSS). Jest to korzystne zarówno w przypadku codziennie zmieniających się stron informacyjnych, jak i uaktualnianych raz na kilka miesięcy witryn (np. poświęconych określonemu produktowi).

Z punktu widzenia użytkownika Sieci RSS oferuje wygodną formę przeglądania wiadomości pojawiających się codziennie na dziesiątkach interesujących nas stron WWW. Wystarczy otworzyć w przeglądarce jeden dokument lub uruchomić jedną aplikację (moduły obsługujące RSS stanowią też czasem dodatkową funkcję np. przeglądarki WWW lub klienta poczty elektronicznej) – patrz: ramka „Narzędzia ułatwiające korzystanie z technologii RSS” – aby przejrzeć zawsze aktualne nagłówki wiadomości. Jeśli coś nas szczególnie zainteresuje, możemy zawsze kliknąć dany odsyłacz i pobrać pełną informację. Oszczędza nam to czasu, otwierania dziesiątek okien/zakładek przeglądarki i zaśmiecania skrzynki pocztowej.

Twórcy stron WWW nie muszą się przy tym obawiać oddawania swoich informacji w cudze ręce. Dokumenty RSS są bowiem przystosowane przede wszystkim do przechowywania dwóch skorelowanych ze sobą informacji: krótkiego nagłówka z opisem, charakteryzującego treść wiadomości, oraz odsyłacza do jej oryginalnego źródła (czyli strony WWW autora informacji).

Narzędzia ułatwiające korzystanie z technologii RSS
Program/serwis WWWSerwis WWW
Czytniki RSS
SharpReader (Windows)http://www.sharpreader.net/
AmphetaDesk (Windows, Linux, Mac OS/Mac OS X)http://www.disobey.com/amphetadesk/
Straw (Linux/GNOME)http://www.nongnu.org/straw/
FeedDemon (Windows)http://www.bradsoft.com/feeddemon/
Novobot (Windows)http://www.proggle.com/novobot/
Radio UserLand (Windows, Mac OS/Mac OS X)http://radio.userland.com/
NewsWatcher (Windows)http://www.newswatcher.com/
RssReader (Windows)http://www.rssreader.com/
Headline Viewer (Windows)http://www.headlineviewer.com/
Agregatory WWW
Syndic8http://www.syndic8.com/
NewsIsFreehttp://www.newsisfree.com/
Bloglineshttp://www.bloglines.com/
Generatory dokumentów RSS
RSSify (RSS 0.92)http://www.wcc.vccs.edu/services/rssify/rssify.php
RSS Chanel Editor (kanały RSS 0.91), RSS Makerhttp://www.webreference.com/perl/tools/
RSSxpress (edytor kanałów RSS)http://rssxpress.ukoln.ac.uk/
Walidatory
RSS Expresshttp://rssxpress.ukoln.ac.uk/
RSS Validatorhttp://rss.scripting.com/
Feed Validatorhttp://feedvalidator.org/
Experimental Online RSS 1.0 Validatorhttp://www.ldodds.com/rss_validator/1.0/validator.html
Schematron Schema for RSS http://www.ldodds.com/rss_validator/
Redland RSS 1.0 Validator and Viewerhttp://www.redland.opensource.ac.uk/rss/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.